ú za nezmysel.
ČADCA. Každé dieťa má vraj právo poznať svoj vlastný pôvod – tvrdia zástupcovia OSN, ktorí žiadajú na základe monitoringu zrušiť u našich susedov baby boxy.
„Aj ja som zaregistroval informáciu, že výbor OSN pre práva dieťaťa odporučil v ČR demontovať baby boxy, pretože vraj kradnú deťom identitu. Priznám sa, že ma to veľmi nazlostilo, pretože tieto zariadenia dokázali svoje opodstatnenie a zachránili množstvo detí, ktoré ich existenciou dostali právo žiť. Nerozumiem tejto iniciatíve. Verím však, že zvíťazí zdravý rozum, pretože čo už môže by viac, ako zachrániť ľudský život? A práve k tomu tieto inkubátory slúžia. V poslednom období tu máme žiaľ, veľmi veľa podobných aktivít rôznych integrovaných spoločností pod značkou OSN, EÚ alebo iných inštitúcií. Presadzujú záujmy rôznych skupín, ktoré sa cítia obmedzované alebo dokonca diskriminované. Zaznamenali sme tlak na zavedenie tzv. „kultúry smrti“ – eutanáziu, klonovanie, podporovanie homosexuálnych manželstiev, povolenie ľahkých drog a podobne. Myslím si, že nadmiera demokracie škodí. Nemôžeme všetko dovoliť a potom sa len prizerať na skazu tejto planéty, pretože robíme všetko demokraticky. Vo vlastnej krajine by sme si mali rozhodovať sami,“ hovorí riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci a predseda občianskeho združenia Naša nemocnica v Čadci Martin Šenfeld.
Aj v Čadci našli v „hniezde“ dievčatko
Hniezdo záchrany funguje v Čadci od vlaňajšieho 3. septembra. Už 18. decembra ráno, pätnásť minút po piatej hodine, tam našli dievčatko. V spomínané ráno sa rozozvučalo signalizačné zariadenie. Tentokrát nešlo o planý poplach. Sestričky vzápätí vybrali dievčatko. Dieťatko na novorodeneckom oddelení ošetrili, okúpali, odvážili, odmerali a dali do inkubátora. Vážilo 3 200 gramov, meralo 49 centimetrov.
Sestričky z novorodeneckého sa tešili, veď od zriadenia „hniezda“ zaznamenali už tri plané poplachy. Slávka pribrala v Kysuckej nemocnice vyše kila, dobre papkala, spinkala a robila všetkým radosť. Dnes sa z nej tešia adoptívni rodičia z Liptova.
Personál príde po piatich minútach
V Kysuckej nemocnici sa „hniezdo“ nachádza pri vchode do CT pracoviska. Matka vloží bábätko do inkubátora a o nič iné sa nemusí starať.
Po piatich minútach príde personál z novorodeneckého oddelenia, ktorý sa oňho postará. Združenie Naša nemocnica, ktoré funguje pri Kysuckej nemocnici v Čadci, prispelo na vybudovanie čiastkou 3-tisíc eur. Patrilo k trom novým, ktoré vlani sprevádzkovalo na Slovensku občianske združenie Šanca pre nechcených.
„Každé bábätko, či už chcené, alebo nechcené, má dostať šancu. Na druhej strane máme množstvo žiadostí o adopciu od rodín, ktorým sa z rôznych príčin nedarí naplniť svoje základné poslanie. Od roku 2004 začalo občianske združenie Šanca pre nechcených iniciovať na Slovensku zriaďovanie verejných inkubátorov na odloženie nechcených bábätiek. Od ich vzniku sa rapídne znížila štatistika odložených a usmrtených detí. Pred ich existenciou išlo až o 10 mŕtvych ročne,“ hovorí Šenfeld.
Identita matky zostane utajená
Na Slovensku už existuje zákonná možnosť porodiť dieťa v nemocnici s tým, že nebude prezradená identita matky.
Podľa zákona môže prísť žena s nechceným tehotenstvom do ktorejkoľvek nemocnice na Slovensku s požiadavkou, že chce rodiť v režime utajeného pôrodu. Je to bezpečný spôsob vyriešenia nechceného tehotenstva. Dieťa sa stáva právne voľné a je určené na adopciu.
Aj o dieťa, aj matku je zo zdravotného hľadiska postarané. Stačí, ak vypíše pri prijatí na oddelenie žiadosť. Túto žiadosť nájde tiež na internetovej stránke http://www.hniezdozá chrany.sk. Údaje sa potom zapečatia a uschovajú v trezore nemocnice. Matku na oddelení evidujú len pod číslom.
Sú na verejne prístupných miestach
Všetky inkubátory záchrany sa nachádzajú na verejne prístupných miestach pri nemocniciach, žiadna žena sa však nemusí zahlásiť ani inak identifikovať u personálu nemocnice.
Stačí jednoducho zdvihnúť roletu na okne, podľa nálepiek na inkubátore ho otvoriť, vložiť dieťa a zatvoriť.
Akonáhle sa otvoria dvierka inkubátora, personál nemocnice dostane signál a o 5 minút sa o dieťa postará. Inkubátory sú citlivé prístroje, ktoré pomáhajú udržiavať životné funkcie novorodenca, ktorý sa často rodí v náročných podmienkach a bez odbornej pomoci.
Novorodenci sa veľmi rýchlo podchladia, je preto dôležité čo najskôr ich vložiť do inkubátora, kde je stála teplota 36 celziových stupňov.