TURZOVKA. Pouličný predaj je v meste dlhoročným problémom. „Naša samospráva s ním bojuje neustále. Narážame však na bariéru kompetencií, ktoré,bohužiaľ, máme v tejto oblasti veľmi obmedzené. Naši inšpektori verejného poriadku túto činnosť monitorujú a oznamujú príslušným zložkám polície, colnej správy, daňového či živnostenského úradu. Pranierujeme tieto praktiky kde sa dá. Upozorňujeme obyvateľov, že aj oni sa kupovaním lacnejších vecí (väčšinou ide o textilné výrobky) neznámeho a pochybného pôvodu, stávajú súčasťou čierneho trhu,“ hovorí zástupca primátora Kamil Kobolka.
Pouličný predaj sa deje mimo trhovísk
Časť poslancov mestského zastupiteľstva nepodporila vznik mestskej polície, čo považuje za nešťastné riešenie.
„Mala by v zmysle zákona silnejšie právne postavenie a kompetencie než inšpektori verejného poriadku. Nezákonný pouličný predaj sa v meste deje takmer dennodenne mimo vyhradených trhovísk, bez živnostenských oprávnení, registračných pokladní,“ vysvetľuje.
Mesto pri odhaľovaní a potieraní tejto činnosti spolupracuje s colnou správou, ktorá v rámci svojich kompetencií môže vykonávať kontrolu takéhoto predaja a „predajcom“ ukladá sankčné postihy. Vlani vykonali asi desať takýchto kontrol.
V minulosti v meste vypracovali projekt Bezpečné mesto, ktorého súčasťou bola inštalácia kamerového monitorovacieho systému.
„Jeho cieľom je chrániť verejné priestranstvá pred rôznymi prejavmi vandalizmu, požívaním alkoholických nápojov, výtržnosťami a inými formami narušovania verejného poriadku. O jeho zavedení sme obyvateľov informovali prostredníctvom mestského rozhlasu, televízneho infokanálu, novín, internetu. Výstupy z kamerového systému používa samospráva ako aj polícia, colná správa, daňové úrady na odhaľovanie priestupkov, okrem iného aj na dokazovanie a usvedčovanie z nelegálneho pouličného predaja,“ vraví.
Colníci im už viackrát zhabali tovar
Kobolka dodáva, že s colným úradom spolupracujú už dlhšie: „Najmä pri kontrolách a eliminovaní rómskych predajcov, ktorí sa neštítia predávať hocikde na ulici, vstupovať do verejných budov (čakárne, pošty, železničná stanica) a tam ponúkať svoj „tovar“. Jedine colný úrad ho môže kontrolovať a zhabať, čo je zrejme najúčinnejší spôsob potrestania takýchto obchodníkov“.
Inšpektori verejného poriadku iniciovali už mnohé priestupkové konania. Najúčinnejšou formou sú však zásahy príslušníkov colnej správy. Tí mali viackrát bohatý úlovok zhabaných „značkových“ textilných výrobkov od známych svetových producentov. Colníci reagovali na početné sťažnosti obyvateľov mesta a obchodníkov, ktorí sú týmto nezákonným konaním ukrátení o nemalú časť tržieb, nehovoriac o strate štátu, ktorý prichádza na daniach a odvodoch takisto o značné sumy.
Počas predchádzajúcich razií zhabali niekoľko vriec oblečenia rôzneho druhu na ktorý predajcovia nemali žiaden nadobúdajúci doklad. Pri potieraní nelegálneho pouličného predaja je podľa Kobolku zhabanie predávaných výrobkov tou najúčinnejšou zbraňou, pretože na nadobudnutie nového tovaru nemajú všetci dostatok finančných prostriedkov.