Vypracovali svoj vlastný projekt s názvom Drevárska cyklotúra 2011.
KRÁSNO NAD KYSUCOU. Do Drevárskej cyklotúry 2011, ktorá trvala tri dni, sa zapojili učitelia a študenti spomínanej školy. Účastníkov viedli telocvikári Marián Ondrúšek a Ján Holák, vedúca Stredoškolskej záujmovej činnosti Andrea Trlicová a učitelia Eva Sýkorová, Katarína Škereňová, Vojtech Brodňan a Ján Pitoňák. Hlavným cieľom a myšlienkou tejto aktivity bolo podporenie dobudovania cyklotrasy trojregiónu Beskydy, ktorá bude viesť z Krásna nad Kysucou cez Zborov nad Bystricou, Klubinu, Starú Bystricu, Novú Bystricu, Oravskú Lesnú, Oravskú Slanicu, Tvrdošín, Podbieľ, Zuberec, Oravice až do poľského Zakopaného. Niektoré úseky sú už dokončené, na niektorých sa drevári popasovali s blatom. V každej obci nakKysuckej strane trojregiónu privítali účastníkov cyklotúry starostovia.
Navštívili Múzeum slovenskej dediny v Zuberci
„Hovorí sa, že najkrajší pohľad na svet je zo sedla koňa. Žiaci poopravili tento výrok, že najkrajší pohľad je zo sedadla bicykla. Najväčšími zážitkami bolo vidieť na vlastné oči vodné dielo v Novej Bystrici a Oravskú Priehradu. Prvý deň prešli cyklisti 103 kilometrov a cieľom tejto etapy bol Zuberec," informovala Mária Gavenčiaková zo SOŠ drevárskej. Tu našli útočisko v ubytovni.
Drevári vymenili na tri dni školské lavice za bicykle. Museili sa popasovať aj s blatom. FOTO: MARIÁN ONDRUŠEK
Druhý deň navštívili Múzeum slovenskej dediny v Zuberci. Obdivovali ručné výrobky z keramiky, dreva, výšivky s tematikou Oravy a tkané koberce. Zo Zuberca na bicykloch prešli do Oravíc cez Tichú dolinu a dostali sa do poľského mesta Zakopané. Táto etapa merala 51 kilometrov. Neobišli ani kostol Matky Božej Fatimskej, ktorý vysvätil svätý otec Ján Pavol II. Zaujala ich prehliadka historického centra Zakopaného. Spomínané mesto je turistickým centrom Tatier na poľskej strane. Na spiatočnej ceste do Zuberca si oddýchli po úmorných kilometroch často i v daždi v termálnom kúpalisku Oravice.
Bicykle vymenili za tank
„Podvečer druhého dňa medzi účastníkov cyklotúry zavítalo vedenie Strednej odbornej školy drevárskej s riaditeľom Jánom Palkom. Žiaci zahrnuli návštevu svojimi čerstvými zážitkami, ktorých bolo neúrekom," povedala Gavenčiaková.
Posledná etapa cyklotúry bola návratom do Krásna nad Kysucou. Celková trasa merala 257 kilometrov. Ani tento tretí deň sa nezaobišiel bez veľkých zážitkov. Cyklisti na chvíľu vymenili v Podbieli bicykle za tank a vyskúšali si adrenalínovú jazdu v ňom.
V cieli „Drevárskej cyklotúry 2011“ všetkých účastníkov privítal primátor najmladšieho mesta na Slovensku Krásna nad Kysucou Jozef Grapa, s ktorým sa podelili o svoje dojmy.
„Vedenie školy podporuje realizáciu podobných projektov, v ktorých majú naši žiaci možnosť spoznávať región, v ktorom žijú. Už teraz sa tešíme na prípravu nového projektu v rámci témy Vráťme šport do škôl," dodala Gavenčiaková.