ČADCA. Pavol Duraj pracuje v istej čadčianskej firme a ako každý mladý človek, aj on sa tešil, čo si kúpi z blížiacej sa výplaty. Tá mu na účet prišla, no nič z nej nezostalo. „Keď som si 12. mája kontroloval účet, zistil som, že mi z neho odišli platby vo výške 342,50 €, ktoré som neautorizoval. Išlo napríklad o dobíjanie telefónu cez spoločnosť O2, číslo pritom nebolo uvedené, potom skype, tipovanie a rôzne ďalšie transakcie. Bol som z toho zhrozený. Ešte v ten istý deň som v ČSOB zablokoval kartu, spísal reklamáciu a podal na políciu trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ hovorí nešťastný mladík.
Pri niektorých platbách figurovalo jeho meno
Samozrejme, že sa snažil dopátrať, za aké služby sa z jeho účtu platilo. Žiadne takéto transakcie však, ako vraví, neuskutočnil. Obrátil sa listom tiež na „O2, odkiaľ, ako tvrdí, odpoveď nedostal. „Banka zamietla moju reklamáciu práve pri platbách za kredit pre O2 a skype. Figurovalo tam totiž moje meno a priezvisko, čo si absolútne neviem vysvetliť,“ hovorí.
Ak si myslel, že jeho trápenie nebude pokračovať, mýlil sa. Prišla mu nová karta, nabehla ďalšia výplata. Tá však odišla rovnako ako predchádzajúca. Išlo o podobné platby, s ktorými Pavol, ako tvrdí, nemá nič spoločné. Nasledoval ten istý postup. „V banke mi povedali, že to nie je možné, dvakrát po sebe sa vraj takéto niečo nemôže stať. Vyzerám v podstate ako klamár a nemôžem sa dovolať spravodlivosti. Pritom máme 21. storočie, transakcie sa robili cez počítač, každý má predsa svoju IP adresu, neverím, že by bol taký problém zistiť, kto ich uskutočnil a zneužil môj účet a meno,“ konštatuje. Myslí si, že jeho prípad s účtom by sa možno riešil promptnejšie, keby bol podnikateľ a nie obyčajný človek s platom okolo 400 eur. „Bol to nápor na psychiku, pretože človek nevie, na koho sa má obrátiť, navyše, každý sa na vás podozrievavo pozerá, pretože si myslí, že peniaze ste čerpali vy. Stálo ma to veľa času, vybavovania, pritom výsledok je neistý. Nejde mi už ani o tie peniaze, ale o to, aby si ostatní dávali pozor a vedeli, že aj im sa môže niečo také prihodiť,“ dodáva.
Polícia i banka prípad vyšetruje
„Polícia prijala oznámenie a poverený príslušník Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Čadci začal trestné stíhanie pre prečin podvodu. V súčasnosti prebieha vyšetrovanie,“ povedal nám krajský policajný hovorca Radko Moravčík.
„Reklamáciu Pavla Duraja momentálne prešetrujeme. V súlade s pravidlami kartových spoločností sa vyrieši najneskôr do 120 dní.
Aj naša banka sa stretáva s prípadmi zneužitia platobných kariet. Každý klient by mal dodržiavať pravidlá ich používania a dôkladne si preštudovať všeobecné obchodné podmienky banky, ktorá kartu vydala,“ povedala Zuzana Francúzova, hovorkyňa ČSOB.
Obrátili sme sa aj na spoločnosť O2.Spýtali sme sa, prečo neposkytli údaje, na ktoré telefónne číslo bol nabitý kredit z účtu sťažovateľa. Hovorca René Parák nám povedal: „Údaje má k dispozícii banka a nie my. Bankové prevody a platby sú dôverné údaje, ktorými nedisponujeme. To isté platí v prípade dobitia karty prostredníctvom platobnej karty. Identifikátor platby má k dispozícii banka a nie operátor.“
Pri používaní platobnej karty treba dodržiavať nasledovné pravidlá:
- Platobnú kartu nikomu nepožičiavajte
Všetky autorizačné znaky karty (číslo platobnej karty, dátum expirácie, CVC alebo CVV kód, PIN kód) môže poznať iba majiteľ karty. Ak tieto informácie postúpi tretím osobám, dochádza k porušeniu obchodných podmienok banky a navyše sa vystavuje riziku, že niekto kartu zneužije.
- Chráňte svoj PIN
Po prevzatí čísla PIN kódu od banky je potrebné si ho dobre zapamätať a doklad, na ktorom je uvedený, zničiť. PIN kód by sa nikdy nemal zapisovať na platobnú kartu alebo do peňaženky, v ktorej sa platobná karta nachádza.
- Kartu nespúšťajte z očí
Nezabúdajte, že platobná karta je cestou k vašim peniazom, preto by ste ju mali mať stále na očiach. Platí to aj pri platení v reštaurácii či iných zariadeniach. Dbajte na to, aby sa platba vykonala vo vašej prítomnosti.
- Buďte opatrní pri používaní bankomatov
Pri výbere z bankomatu, alebo kdekoľvek inde, buďte pri zadávaní PIN kódu opatrný, aby kód nemohol nikto odpozorovať. Pri výbere hotovosti si jednou rukou zakryte klávesnicu a až následne naťukajte PIN kód. Ak nie je v noci bankomat dostatočne osvetlený, radšej ho nepoužívajte a vyberte si iný, vyberajte peniaze v prítomnosti ďalšej osoby. Vybranú hotovosť i kartu ihneď uschovajte. Po ukončení transakcie si nezabudnite vziať späť svoju kartu a ak je to možné, tak i účtenku o vykonanej transakcii.
- Pri platení kartou buďte pozorní
Personál predajne či reštaurácie by nemal s vašou platobnou kartou nikam odchádzať a ak áno, máte právo požadovať vykonanie transakcie pod vašim dohľadom. Pri platení kartou si skontrolujte správnosť údajov a výšku čiastky na potvrdenke. Po platbe skontrolujte, či vám obchodník vrátil vašu kartu.
- Pozor najmä pri nákupoch cez internet
Práve pri tomto spôsobe platenia je potrebné byť veľmi opatrný. Na nákupy používajte iba zabezpečené stránky, nakupujte doma na zabezpečenom počítači. Vvyhýbajte sa nákupom v elektronickom prostredí v internetových kaviarňach alebo na počítačoch využívaných na verejnosti. Takéto počítače môžu obsahovať vírusy, ktoré zachytia vaše údaje. Vaše prístupové údaje môžu byť následne zneužité.
- Stratu karty je potrebné nahlásiť okamžite
O krádeži či strate platobnej karty treba okamžite kontaktovať banku, ktorá kartu vydala. Včasnou blokáciou je možné predísť jej zneužitiu.
- Pravidelne si sledujte výpisy z účtu
Aj keď máte prehľad o platbách, ktoré ste v priebehu mesiaca urobili, kontrolujte si mesačný výpis z účtu. V prípade nezrovnalostí sa čo najskôr obráťte na svoju banku.