Čadca. V kysuckom regióne zaznamenali v poslednom období 22 prípadov salmonelózy, osem prípadov nešpecifikovanej vírusovej črevnej infekcie. U šiestich pacientov zasa gastroenteritídu, teda črevnú virózu. Ide o zápalové ochorenie žalúdka, tenkého a hrubého čreva. Zápalom postihnutá sliznica má poškodenú funkciu vstrebávania vody a niektorých živín. Po prekročení strát tekutín zvracaním a hnačkami nad 10% telesnej hmotnosti dochádza k veľkým zmenám vo vnútornom prostredí tela, v telesných tekutinách buniek a medzibunečného priestoru, dehydratácii, ktorá ohrozuje život človeka a vyžaduje si hospitalizáciu. Tento stav sa paradoxne, pitím čistej vody len zhoršuje.
Okrem toho lekári diagnostikovali u dvoch pacientov ochorenie na plazivca, u jedného svrab a ďalších dvoch uhryznutie zvieraťom podozrivým z nákazy besnotou.
„Ľudia by sa mali vyvarovať v prvej rade dehydratácie a konzumácie ľahko sa kaziacich potravín. Mali by dodržiavať osobnú hygienu. Pokiaľ je to možné tiež požiadať obvodného lekára o aktívnu imunizáciu proti preventabilným ochoreniam,“ odporúča regionálny hygienik Jozef Pokorný.
Leto patrí k obdobiam, ktoré sú spojené s nárastom hnačkových ochorení. Väčšinou ide o tzv. alimentárne nákazy, teda nákazy z požívatín, vrátane vody. Nebezpečnými sú najmä potraviny, ktoré pri vyšších teplotách podliehajú rýchlej skaze. Dochádza v nich k prudkému rozmnoženiu choroboplodných mikroorganizmov, ktoré po konzumácii vyvolajú hnačkové ochorenie. Pôvodcov je veľa, od vírusov, baktérií až po parazity.
Lekári doporučujú v tomto období vyhýbať sa častej konzumácii tepelne nepracovaných výrobkov (jedál studenej kuchyne, niektorých cukrárenských výrobkov, pitia vody z nekontrolovaných vodných zdrojov a pod.), prípadne výrobkov po dátume spotreby. Keďže sa hnačkové ochorenia najčastejšie šíria ako choroby „špinavých rúk", je dôležité dodržiavať pravidlá osobnej hygieny.
Autor: ih