ČADCA. Už pred piatimi rokmi ochranári pripravili spoločný projekt návratu orla skalného do Českej republiky, na ktorom pracujú spolu so Slovákmi. „Ide o vypúšťanie tohto dravca na Severnej Morave, pričom dávame šancu orlíčatám zo Slovenska, ktoré by inak nemali šancu prežiť“ vysvetľuje riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Kysuce a koordinátor projektu záchrany Ján Korňan.
Mláďatám pomáhajú matky - pestúnky
Faktom je, že z vyliahnutých mláďat prežije vo voľnej prírode iba to najsilnejšie. Ochranári sa snažia hniezda sledovať, tiež chrániť pred pytliakmi, pričom im pomáha kamerový systém. „Mláďatá, ktoré by inak v prírode uhynuli, sa dostávajú k „pestúnkam“. Teda orliciam, ktoré sa chovajú v zajatí. Takým, ktoré mali v minulosti napríklad polámané krídla, sú staré či utrpeli nejaké zranenia a ich návrat do prírody nie je možný. Sú však dobrými matkami a dokážu sa o mláďatá postarať,“ vysvetľuje Korňan.
Takto odchované orly potom vypúšťajú do voľnej prírody na Morave. V Čechách vyhubili tohto vzácneho vtáka ešte koncom 19. storočia, teraz sa ho snažia vrátiť naspäť do prírody.
Dávid s Filoménou si našli spoločné bývanie
„Vlani tam prvýkrát po viac ako sto rokoch zahniezdil pár vypúšťaných orlov. Išlo o Dávida a Filoménu. „Cecilka je ďalšia vypustená orlica, tá si však našla partnera vo voľnej prírode a zahniezdila v Strážovských vrchoch. V minulých dňoch vyletelo z hniezda prvé orlíča. „V tejto oblasti bolo veľa návštevníkov, aj preto sme hniezdo sledovali pomocou kamerového systému. Pri jeho sprevádzkovaní nám pomohli aj sponzori, medzi inými Imrich Fuljer z Bytče,“ informuje Korňan.
Orol je známy ako kráľ vtákov, tiež mystický vták. „Má neuveriteľné vlastnosti. Ide o úžasné kontrasty odvahy, rozvahy, sily, rýchlosti. Fascinuje neuveriteľnou starostlivosťou o potomstvo. Na znáške sedia jeden a pol mesiaca. Orlica sa o orlíča na hniezde stará takmer tri mesiace. Rodičia ho po vyletení z hniezda učia loviť a prežívať v prírode ďalších zhruba 5 – 6 mesiacov. Keď je maličké, matka ho chráni pred predátormi, snehom, dažďom, zohrieva ho a starostlivo kŕmi potravou, ktorú do hniezda nosí samec,“ dodáva.