Na slávnostnom zastupiteľstve odovzdali ocenenia piatim osobnostiam

V Čadci patrí tento víkend Bartolomejskému jarmoku a Drôtomanii. Nechýba bohatý kultúrny program, v rámci ktorého sa dnes konalo aj slávnostné mestské zastupiteľstvo. Odovzdali na ňom ocenenia osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a dobré meno mesta.

Manželia Marcibalovci celý život zasvätili športu.Manželia Marcibalovci celý život zasvätili športu. (Zdroj: ARCHÍV MESTA)

ČADCA. Už v piatok začali tradičné mestské slávnosti vystúpeniami pre deti a mládež. Dnes nechýbal slávnostný sprievod účinkujúcich mestom, vystúpenia hudobných skupín, námestím znel folklór, do Čadce prišli aj Hana a Petr Ulrychovci a ich Javory beat. Na programe bolo tiež slávnostné mestské zastupiteľstvo, na ktorom rozdali ocenenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena Karola Guleju pre Štefana Mlicha od Kysuckej kultúrnej nadácie

Výtvarníkovi Štefanovi Mlichovi (1936), ktorý pochádza z Kysúc a v súčasnosti žije v Žiline, odovzdali Cenu Karola Guleju za rok 2011. Od 60. rokov minulého storočia sa začal venovať práci s drôtom. K jeho formovaniu pristupoval inakšie ako jeho drotárski predkovia. Ako jeden z prvých u nás si zvolil výtvarný prístup a pri uplatňovaní tradičnej techniky viazania drôtu a zhotovovania úžitkových či ozdobných predmetov začal uplatňovať vlastné tvorivé postupy.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najzaujímavejšie osobitosti v jeho tvorbe patria takzvané kysucké rybičky . Sú to neveľké závesné dielka, možno artefakty z kamienkov rieky Kysuce z okolia ochodnického chotára a pozinkovaného drôtu, dotvorené na rybky fantazijných podôb, bez absolútnej koloratúry. Jeho neopakovateľné a jedinečné diela, ktorými pozdvihol drotárske remeslo a dal mu filozofický obsah, sú v zbierkach viacerých múzeí na Slovensku i v súkromných kolekciách doma i vo svete.

František Kostka pôsobí na poste chirurga takmer 45 rokov

Cenu mesta Čadca za celoživotnú záslužnú odbornú a humánnu činnosť v odbore chirurg – špecialista, za rozvoj zdravotníctva v Čadci a na Kysuciach, s prihliadnutím na manažérsku a lekársku činnosť v ženskom hádzanárskom oddieli v Čadci získala lekár, chirurg František Kostka z Čadce (1944).

SkryťVypnúť reklamu

Na poste chirurga pôsobí takmer 45 rokov. Absolvoval odborné stáže v Prahe, Košiciach i v Bratislave, zúčastnil sa mnohých kongresov, seminárov a sám vykonával lektorskú činnosť. Zdokonalil sa a špecializuje sa na operácie konečníkov a hemoroidov, vykonáva množstvo nadštandardných a mimoriadne náročných operácií. Od roku 1989 vedie proktologickú ambulanciu. Absolvoval aj skúšky štátneho lekára v oblasti sociálneho lekárstva. Svojej náročnej práci sa venuje aj na úkor svojho zdravia, zachraňuje životy a mimoriadne obetavo vkladá svoju energiu i schopnosti do služieb čadčianskeho i kysuckého zdravotníctva. Pacienti mu dôverujú a vážia si ho pre jeho odbornosť, ako aj pre jeho mimoriadne humánny prístup a spôsob liečby. Popri dlhoročnej obetavej práci na poste lekára sa venoval 21 rokov hádzanej v Čadci, bez nároku na honorár zastával funkciu manažéra a zároveň lekára. Pôsobil aj ako športový lekár miestneho klubu boxerov. Svojmu poslaniu lekára v čadčianskej nemocnici a na Kysuciach je verný dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Na trénerskych postoch zaznamenali mnohé úspechy

Márii Marcibálovej (1934) udelili Cenu mesta za celoživotnú činnosť v oblasti telovýchovy a športu, za významné zásluhy v oblasti pedagogickej práce na poste stredoškolskej učiteľky telesnej výchovy. Jej manželovi Vojtechovi Marcibálovi (1934) za dlhoročnú pedagogickú činnosť na poste stredoškolského učiteľa telesnej výchovy, za dlhoročnú záslužnú trénersku, rozhodcovskú a organizátorskú prácu v oblasti športu a atletiky .

Mária Marcibálová sa celý svoj život venovala spoločne so svojím manželom Vojtechom športu a pedagogike. Obaja pôsobili na Gymnáziu v Čadci. Venovali sa atletike a výchove mladých talentov. Vo svojej práci zaznamenali na trénerskych postoch množstvo úspechov a víťazstiev v rôznych atletických pretekoch. Je členkou Klubu kysuckého maratónu a už dlhé roky sa aktívne venuje vytrvalostnému behu. Na svojom konte má niekoľko víťazstiev v maratónskom behu z domova i zahraničia. Z majstrovstiev Európy vo Wroclavi si priniesla zlatú medailu. Po maratónoch sa začala venovať aj behom do vrchu. V súčasnosti patrí v tejto disciplíne k svetovej špičke. Medaily si priniesla aj zo svetových majstrovstiev v Poľsku, Nemecku, Rakúsku. V roku 2006 získala na Majstrovstvách sveta v behu do vrchu vo Švajčiarsku zlato a majstrovský titul. Rovnaké ocenenie získala aj v roku 2007. V slovenskej bežeckej lige do vrchu jej právom patrí prvé miesto v kategórii žien nad 60 rokov. Je príkladom všetkým aktívnym športovcom, verejnosti a hlavne mládeži. Je nositeľkou ocenenia Osobnosť Kysúc 2006.

Vojtech Marcibál je menej známy ako jeho manželka, no vhodne sa dopĺňajú. Popri aktívnom vytrvalostnom behu sa venoval najmä práci trénera a dodnes je atletickým rozhodcom. Stál pri zrode Kysuckého maratónu a dodnes pôsobí ako jeho časomerač. Je jedným z hlavných rozhodcov aj na Čadčianskej desiatke, Behu na Veľkú Raču, Hornokysuckej 25 alebo tradičnom behu na Husárik. Venuje sa aj lyžovaniu, plávaniu a behu. Okrem športu je jeho druhou srdcovou záležitosťou latinčina.

Manželia Marcibálovci celý svoj život odovzdávali svoje skúsenosti začínajúcim športovcom. Vychovali niekoľko generácií čadčianskych športovcov a dosahovali vynikajúce výsledky, napr. získali štyri prvenstvá v celoštátnej súťaži stredoškolskej mládeže.

Obidvaja majú ako stredoškolskí pedagógovia telesnej výchovy za sebou viac než 40 rokov praxe. Patria medzi popredných a zaslúžilých čadčianskych pedagógov s významným podielom a zásluhami na výchove a rozvoji mladej generácie.

Zaslúžila sa o založenie viacerých festivalov

Cenou primátora mesta Čadca poctili Magdu Hackovú (1945) z Čadce. Získala ju za celoživotnú prácu v oblasti miestnej a regionálnej kultúry, osobitne v oblasti záujmovo-umeleckej činnosti, za kultiváciu spoločenského života v meste Čadca

Od školských čias ju zaujímalo divadlo, malé javiskové formy a umelecký prednes, čo ju predurčilo na prácu na Okresnom osvetovom stredisku v Čadci, kde v rokoch 1969 – 90 pracovala ako metodička pre úsek divadla na oddelení záujmovo-umeleckej činnosti, neskôr ako vedúca oddelenia a riaditeľka (1990 - 1999).

Pôsobila aj ako ochotnícka herečka v Divadelnom súboru Jána Palárika v Čadci, ako scenáristka, moderátorka a režisérka mnohých umeleckých programov. Svojim kultivovaným prejavom sa významne podieľala na zvyšovaní úrovne týchto podujatí. Zaslúžila sa o rozvoj, resp. založenie festivalov – Palárikova Raková, Beskydské slávnosti, Folklórny festival Ochodnica, Goralské slávnosti, Rozprávačské Lodno. Významne sa podieľala sa na práci Miešaného speváckeho zboru Kysuca, iniciovala a rozvíjala medzinárodné kontakty a spoluprácu zboru s partnermi v Taliansku. Stála pri zrode partnerskej spolupráce mesta Čadca a mesta Toruň a napomáha ich rozvoju. Aj po odchode do dôchodku sa naďalej zapája do kultúrneho života mesta. Je členkou a aktívne pôsobí v Spolku priateľov Čadce.

Je známy nielen ako drotár ale aj maratónec

Juraj Šerík (1967)je známy umelecký drotár, atlét – maratónec. Získal Cenu primátora mesta Čadca za výnimočný prínos v oblasti umeleckého drotárstva a zachovávanie tradícií svojich predkov, za výrazný podiel pri rozvoji maratónskeho behu slabozrakých a reprezentáciu Čadce a Slovenska v maratóne v kategórii nevidomých a nevidiacich. Juraj Šerík vytvoril množstvo jedinečných drotárskych výtvorov a plastík, ktorými prezentoval seba i svoje mesto na mnohých výstavách, remeselných tvorivých dielňach a remeselných trhoch a ďalších kultúrnych a spoločenských podujatiach doma i v zahraničí. Je nositeľom ocenenia Pocta Karola Guleju. Ocenenie získal za výnimočný prístup v oblasti drotárstva.

Je tiež zapísaný Zlatej knihe drotárov a vedený v svetovej encyklopédii výnimočných osôb Who is who. Je významným nositeľom a pokračovateľom tradícií svojich významných predkov – drotárov. Už dlhé roky sa venuje aktívne aj atletike. Je bežeckým reprezentantom Slovenskej republiky v kategórii nevidomých a nevidiacich, je pravidelným účastníkom Kysuckého maratónu a tiež autorom bežeckého kondičného okruhu na ľavej strane rieky Kysuce pri železničnom moste, verejnosťou nazývaného aj ako Šeríkov okruh. Tento citlivo riešený bežecký okruh už 15 rokov slúži verejnosti na kondičné behanie, je mestskou zónou poskytujúcou pokoj a oddych.

Autor: ih, aš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 283
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 516
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 199
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 046
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 086
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 589
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 876
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 371
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 568
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 54 703
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 277
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 472
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 372
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 889
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 368
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 15 853
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Novým náčelníkom mestskej polície je Rudolf Králik (druhý zľava).

Rudolf Králik je policajtom od roku 1993.


Schátraná škola sa zmení na nepoznanie.

Fungovať začne od roku 2027.


Tunel Horelica uzavreli z dôvodu rozsiahlych kolón.

Vodiči stoja až po Krásno nad Kysucou.


Zasadnutie mestského zastupiteľstva v Čadci.

Aprílové zastupiteľstvo schválilo rozpočet mesta.


  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 568
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 54 703
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 277
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 472
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 24 372
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 889
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 368
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 15 853
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu