Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Na slávnostnom zastupiteľstve odovzdali ocenenia piatim osobnostiam

V Čadci patrí tento víkend Bartolomejskému jarmoku a Drôtomanii. Nechýba bohatý kultúrny program, v rámci ktorého sa dnes konalo aj slávnostné mestské zastupiteľstvo. Odovzdali na ňom ocenenia osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a dobré meno mesta.

Manželia Marcibalovci celý život zasvätili športu.Manželia Marcibalovci celý život zasvätili športu. (Zdroj: ARCHÍV MESTA)

ČADCA. Už v piatok začali tradičné mestské slávnosti vystúpeniami pre deti a mládež. Dnes nechýbal slávnostný sprievod účinkujúcich mestom, vystúpenia hudobných skupín, námestím znel folklór, do Čadce prišli aj Hana a Petr Ulrychovci a ich Javory beat. Na programe bolo tiež slávnostné mestské zastupiteľstvo, na ktorom rozdali ocenenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena Karola Guleju pre Štefana Mlicha od Kysuckej kultúrnej nadácie

Výtvarníkovi Štefanovi Mlichovi (1936), ktorý pochádza z Kysúc a v súčasnosti žije v Žiline, odovzdali Cenu Karola Guleju za rok 2011. Od 60. rokov minulého storočia sa začal venovať práci s drôtom. K jeho formovaniu pristupoval inakšie ako jeho drotárski predkovia. Ako jeden z prvých u nás si zvolil výtvarný prístup a pri uplatňovaní tradičnej techniky viazania drôtu a zhotovovania úžitkových či ozdobných predmetov začal uplatňovať vlastné tvorivé postupy.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najzaujímavejšie osobitosti v jeho tvorbe patria takzvané kysucké rybičky . Sú to neveľké závesné dielka, možno artefakty z kamienkov rieky Kysuce z okolia ochodnického chotára a pozinkovaného drôtu, dotvorené na rybky fantazijných podôb, bez absolútnej koloratúry. Jeho neopakovateľné a jedinečné diela, ktorými pozdvihol drotárske remeslo a dal mu filozofický obsah, sú v zbierkach viacerých múzeí na Slovensku i v súkromných kolekciách doma i vo svete.

František Kostka pôsobí na poste chirurga takmer 45 rokov

Cenu mesta Čadca za celoživotnú záslužnú odbornú a humánnu činnosť v odbore chirurg – špecialista, za rozvoj zdravotníctva v Čadci a na Kysuciach, s prihliadnutím na manažérsku a lekársku činnosť v ženskom hádzanárskom oddieli v Čadci získala lekár, chirurg František Kostka z Čadce (1944).

SkryťVypnúť reklamu

Na poste chirurga pôsobí takmer 45 rokov. Absolvoval odborné stáže v Prahe, Košiciach i v Bratislave, zúčastnil sa mnohých kongresov, seminárov a sám vykonával lektorskú činnosť. Zdokonalil sa a špecializuje sa na operácie konečníkov a hemoroidov, vykonáva množstvo nadštandardných a mimoriadne náročných operácií. Od roku 1989 vedie proktologickú ambulanciu. Absolvoval aj skúšky štátneho lekára v oblasti sociálneho lekárstva. Svojej náročnej práci sa venuje aj na úkor svojho zdravia, zachraňuje životy a mimoriadne obetavo vkladá svoju energiu i schopnosti do služieb čadčianskeho i kysuckého zdravotníctva. Pacienti mu dôverujú a vážia si ho pre jeho odbornosť, ako aj pre jeho mimoriadne humánny prístup a spôsob liečby. Popri dlhoročnej obetavej práci na poste lekára sa venoval 21 rokov hádzanej v Čadci, bez nároku na honorár zastával funkciu manažéra a zároveň lekára. Pôsobil aj ako športový lekár miestneho klubu boxerov. Svojmu poslaniu lekára v čadčianskej nemocnici a na Kysuciach je verný dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Na trénerskych postoch zaznamenali mnohé úspechy

Márii Marcibálovej (1934) udelili Cenu mesta za celoživotnú činnosť v oblasti telovýchovy a športu, za významné zásluhy v oblasti pedagogickej práce na poste stredoškolskej učiteľky telesnej výchovy. Jej manželovi Vojtechovi Marcibálovi (1934) za dlhoročnú pedagogickú činnosť na poste stredoškolského učiteľa telesnej výchovy, za dlhoročnú záslužnú trénersku, rozhodcovskú a organizátorskú prácu v oblasti športu a atletiky .

Mária Marcibálová sa celý svoj život venovala spoločne so svojím manželom Vojtechom športu a pedagogike. Obaja pôsobili na Gymnáziu v Čadci. Venovali sa atletike a výchove mladých talentov. Vo svojej práci zaznamenali na trénerskych postoch množstvo úspechov a víťazstiev v rôznych atletických pretekoch. Je členkou Klubu kysuckého maratónu a už dlhé roky sa aktívne venuje vytrvalostnému behu. Na svojom konte má niekoľko víťazstiev v maratónskom behu z domova i zahraničia. Z majstrovstiev Európy vo Wroclavi si priniesla zlatú medailu. Po maratónoch sa začala venovať aj behom do vrchu. V súčasnosti patrí v tejto disciplíne k svetovej špičke. Medaily si priniesla aj zo svetových majstrovstiev v Poľsku, Nemecku, Rakúsku. V roku 2006 získala na Majstrovstvách sveta v behu do vrchu vo Švajčiarsku zlato a majstrovský titul. Rovnaké ocenenie získala aj v roku 2007. V slovenskej bežeckej lige do vrchu jej právom patrí prvé miesto v kategórii žien nad 60 rokov. Je príkladom všetkým aktívnym športovcom, verejnosti a hlavne mládeži. Je nositeľkou ocenenia Osobnosť Kysúc 2006.

Vojtech Marcibál je menej známy ako jeho manželka, no vhodne sa dopĺňajú. Popri aktívnom vytrvalostnom behu sa venoval najmä práci trénera a dodnes je atletickým rozhodcom. Stál pri zrode Kysuckého maratónu a dodnes pôsobí ako jeho časomerač. Je jedným z hlavných rozhodcov aj na Čadčianskej desiatke, Behu na Veľkú Raču, Hornokysuckej 25 alebo tradičnom behu na Husárik. Venuje sa aj lyžovaniu, plávaniu a behu. Okrem športu je jeho druhou srdcovou záležitosťou latinčina.

Manželia Marcibálovci celý svoj život odovzdávali svoje skúsenosti začínajúcim športovcom. Vychovali niekoľko generácií čadčianskych športovcov a dosahovali vynikajúce výsledky, napr. získali štyri prvenstvá v celoštátnej súťaži stredoškolskej mládeže.

Obidvaja majú ako stredoškolskí pedagógovia telesnej výchovy za sebou viac než 40 rokov praxe. Patria medzi popredných a zaslúžilých čadčianskych pedagógov s významným podielom a zásluhami na výchove a rozvoji mladej generácie.

Zaslúžila sa o založenie viacerých festivalov

Cenou primátora mesta Čadca poctili Magdu Hackovú (1945) z Čadce. Získala ju za celoživotnú prácu v oblasti miestnej a regionálnej kultúry, osobitne v oblasti záujmovo-umeleckej činnosti, za kultiváciu spoločenského života v meste Čadca

Od školských čias ju zaujímalo divadlo, malé javiskové formy a umelecký prednes, čo ju predurčilo na prácu na Okresnom osvetovom stredisku v Čadci, kde v rokoch 1969 – 90 pracovala ako metodička pre úsek divadla na oddelení záujmovo-umeleckej činnosti, neskôr ako vedúca oddelenia a riaditeľka (1990 - 1999).

Pôsobila aj ako ochotnícka herečka v Divadelnom súboru Jána Palárika v Čadci, ako scenáristka, moderátorka a režisérka mnohých umeleckých programov. Svojim kultivovaným prejavom sa významne podieľala na zvyšovaní úrovne týchto podujatí. Zaslúžila sa o rozvoj, resp. založenie festivalov – Palárikova Raková, Beskydské slávnosti, Folklórny festival Ochodnica, Goralské slávnosti, Rozprávačské Lodno. Významne sa podieľala sa na práci Miešaného speváckeho zboru Kysuca, iniciovala a rozvíjala medzinárodné kontakty a spoluprácu zboru s partnermi v Taliansku. Stála pri zrode partnerskej spolupráce mesta Čadca a mesta Toruň a napomáha ich rozvoju. Aj po odchode do dôchodku sa naďalej zapája do kultúrneho života mesta. Je členkou a aktívne pôsobí v Spolku priateľov Čadce.

Je známy nielen ako drotár ale aj maratónec

Juraj Šerík (1967)je známy umelecký drotár, atlét – maratónec. Získal Cenu primátora mesta Čadca za výnimočný prínos v oblasti umeleckého drotárstva a zachovávanie tradícií svojich predkov, za výrazný podiel pri rozvoji maratónskeho behu slabozrakých a reprezentáciu Čadce a Slovenska v maratóne v kategórii nevidomých a nevidiacich. Juraj Šerík vytvoril množstvo jedinečných drotárskych výtvorov a plastík, ktorými prezentoval seba i svoje mesto na mnohých výstavách, remeselných tvorivých dielňach a remeselných trhoch a ďalších kultúrnych a spoločenských podujatiach doma i v zahraničí. Je nositeľom ocenenia Pocta Karola Guleju. Ocenenie získal za výnimočný prístup v oblasti drotárstva.

Je tiež zapísaný Zlatej knihe drotárov a vedený v svetovej encyklopédii výnimočných osôb Who is who. Je významným nositeľom a pokračovateľom tradícií svojich významných predkov – drotárov. Už dlhé roky sa venuje aktívne aj atletike. Je bežeckým reprezentantom Slovenskej republiky v kategórii nevidomých a nevidiacich, je pravidelným účastníkom Kysuckého maratónu a tiež autorom bežeckého kondičného okruhu na ľavej strane rieky Kysuce pri železničnom moste, verejnosťou nazývaného aj ako Šeríkov okruh. Tento citlivo riešený bežecký okruh už 15 rokov slúži verejnosti na kondičné behanie, je mestskou zónou poskytujúcou pokoj a oddych.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 32 808
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 310
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 610
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 343
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 143
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 495
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 329
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 303

Blogy SME

 1. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 2. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 3. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 4. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 5. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 6. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 7. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 8. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 335
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 939
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 703
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 269
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 844
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 672
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 145
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 700
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Výbuch monitoroval neznámy vojenský vrtuľník.

Na mieste zaznamenali vojenský vrtuľník, ktorý situáciu monitoroval.


3 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


31. mar

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


22 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


31. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Hornej Nitre v priebehu týždňa šelmy útočili dvakrát.


31. mar

Smrť známeho veterinára z Trnavy všetkých šokovala.


31. mar

Na diskusiu s bývalým premiérom prišli asi dve stovky ľudí.


7 h

Takmer štyridsať otázok pre trénera-legendu. Takto zachránil Nitru.


31. mar

Blogy SME

 1. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 2. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 3. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 4. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 5. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 6. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 7. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 8. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 335
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 939
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 703
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 269
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 844
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 672
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 145
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 700
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu