Počas terapie sa vracajú seniori naspäť do svojej mladosti

V Domove sociálnych služieb a Zariadení pre seniorov v Horelici už od začiatku roka využívajú zaujímavú terapiu, v ktorej hlavnú úlohu zohrávajú spomienky. Po niekoľkých mesiacoch môžu konštatovať, že zavedenie reminiscenčnej terapie bolo naozaj správnym

Počas reminiscenčnej terapie využívajú aj rôzne dobové a spomienkové predmety.Počas reminiscenčnej terapie využívajú aj rôzne dobové a spomienkové predmety. (Zdroj: DSS A ZPS)

krokom.

ČADCA. Spomienky a spomínanie sú prirodzenou súčasťou duševnej činnosti človeka. Vybavovanie si starých pamäťových stôp v rôznych súvislostiach behom celého života je základom ľudskej identity. Práve táto skutočnosť sa stala dôvodom toho, že začiatkom roka začal Domov sociálnych služieb a Zariadenie pre seniorov v Horelici experimentálne zavádzať do praxe reminiscenčnú terapiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Táto terapia je vhodná pre seniorov, ktorí majú problémy s dlhodobou pamäťou a s rôznymi formami demencie a pôsobí pozitívne na celkovú náladu, správanie sa a spokojnosť klientov žijúcich v inštitucionálnom prostredí. Základom tejto terapie sú voľné, spontánne vyjadrené spomienky," hovorí vedúca sociálneho úseku DSS a ZpS Martina Lašutová.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju úlohu zohrávajú aj dobové predmety

Pokračuje, že zavádzanie tejto terapie do priebehu poskytovania sociálnych služieb boli možno trochu neisté ale postupne sa vyprofilovala skupinka seniorov, ktorí sa spočiatku veľmi nesmelo zapájali do rozhovorov o minulosti, neskôr sa ich záujem zvýšil natoľko, že sa tieto stretnutia stali pravidelnými a obľúbenými. „Podstatnou stránkou reminiscenčnej terapie je absencia hodnotenia a navodenie pocitu bezpečia a príjemnej atmosféry. Každý klient môže vysloviť vlastný názor, opísať vlastnú spomienku a porozprávať zážitky, ktoré sú pre neho mimoriadne dôležité," vysvetlila Lašutová.

Pri terapii používajú aj rôzne predmety, ktoré evokujú podnety na vyvolanie spomienok u seniorov. Medzi predmety, ktoré sú obľúbené a najčastejšie používané pri terapii sú staré filmy, hudobné nahrávky, obľúbené knihy, historické mapy, plagáty, staré fotografie rodinné, pracovné, dobové predmety, staré receptúry, tanec, spoločenské hry. Tieto predmety majú v senioroch vyvolať spomienky.

SkryťVypnúť reklamu

Najobľúbenejším „spomienkovým jedlom" sú pečené zemiaky

Okrem spomínaných predmetov využívajú počas terapie aj jedla, ktoré seniori v svojom detstve či mladosti jedli. V horelickom zariadení sa najobľúbenejším „spomienkovým jedlom" stali pečené zemiaky so slaninkou a tvarohom. „Pre celkovú obľúbenosť tejto terapie sme zriadili v priestoroch zariadenia reminiscenčný kútik, ktorého kúzlo dotvorili staré predmety, oblečenie a fotografie, ktoré zamestnanci zariadenia, klienti a ich príbuzní veľmi ochotne a s nadšením zapožičali pre potreby terapie," prezradila Lašutová.

Pri prevádzaní terapie vo veľkej miere využívajú v Horelici aj validačnú terapiu, ktorá je zameraná na podporu sebaúcty, zníženie stresu, zlepšenie verbálnej aj neverbálnej komunikácie. Pri validačnej terapii je správanie klienta plne rešpektované. Validacia znamená prijať človeka takého, aký v skutočnosti je, pristupuje k človeku ako k hodnotnej osobnosti, prijíma ho i s jeho chorobami, zvláštnosťami a plne ho rešpektuje. V celom procese poskytovania sociálnych služieb klientom si reminiscenčná terapia v spojení s validačnou terapiou našli svoje opodstatnené miesto. Stala sa prínosom nielen pre našich klientov, ale priniesla veľa príjemných zážitkov aj nám, kľúčovým pracovníkom, facilitátorom a reminiscenčným asistentom. Samotná informácia o prevádzaní inovatívnych druhov terapii nezostala bez povšimnutia. Záujem dozvedieť sa viac o tejto terapii a ponúknuť tieto informácie aj širšej verejnosti prejavili nielen regionálne média, ale záujem prejavila aj jedna z komerčných televízií. Úspech tejto terapie však spočíva najmä vo výsledkoch, ktoré priniesla, a to v spokojnosti našich klientov, v šťastí a radosti, ktoré im prinášajú naše pravidelné stretnutia," dodala Lašutová.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mm

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Murári zo SOŠ drevárskej a stavebnej Krásno nad Kysucou.

Uspeli na súťaži v Nitre.


Beáta Kontrišová
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Stavba železnice na Kysuciach rastie ako z vody.

Modernizácia trate napreduje rýchlo.


Juraj Steiniger trénuje mladých atlétov a zároveň sa zúčastňuje veteránskych súťaží.

Vyhodená guľa sa mu zapáčila.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu