ČADCA, K. N. MESTO, TURZOVKA, KRÁSNO, KORŇA. Viaceré obce a mestá na Kysuciach sa rozhodli pomôcť sociálne slabým rodinám. Začiatok školského roka je pre ne totiž doslova stresujúci. Hovorkyňa Čadce Silvia Cisáriková nám potvrdila, že požiadavky na pomoc v hmotnej núdzi očakávajú od rodičov aj teraz, pretože tomu tak bolo aj v minulosti.
Rodine pomôžu, nesmie mať však podlžnosti
Ak je rodina v hmotnej núdzi, okrem toho spĺňa kritériá, ktoré určilo uznesením mestské zastupiteľstvo (nemá žiadne podlžnosti voči mestu – nedoplatky na miestnych daniach, poplatkoch a podobne), môžu aj v Kysuckom Novom Meste poskytnúť jednorazovú dávku na zakúpenie školských potrieb pre dieťa.
Musí to však schváliť zastupiteľstvo a zdokladovať, pretože ide fakticky o duplicitu. Aj prostredníctvom dotácií z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny totiž môžu poskytnúť takýmto rodinám peniaze či už na učebné pomôcky alebo stravu v školskej jedálni pre ich deti.
„V minulosti sme poskytli takéto jednorazové dávky na školské potreby pre nezaopatrené deti, tento rok sme ešte takúto požiadavku nedostali, je však možné, že sa s ňou stretneme, keďže školský rok ešte len začal,“ povedal nám primátor mesta Ján Hartel.
Dostanú príspevok na učebnice i stravu
V najmladšom meste na Slovensku – Krásne nad Kysucou pravidelne poskytujú pomoc rodinám v hmotnej núdzi a takým, ktoré nemajú príjem prevyšujúci životné minimum. Ide o finančný príspevok 16,60 eura na žiaka, ktorý môže použiť na nákup školských pomôcok v priebehu jedného školského polroka.
Potrebná je žiadosť o poskytnutie dotácie na podporu výchovy na plnenie školských povinností dieťaťa ohrozeného sociálnym vylúčením. Takáto rodina dostáva tiež príspevok na stravu v školskej jedálni kde sa môže žiak stravovať. Rodič dopláca denne na stravu pre dieťa, ktoré navštevuje 1-4 ročník 0,09 eura, pri 5. až 9. ročníku je to 0,16 eura, v MŠ za celý deň 0,27 eura.
„V tomto školskom roku takto pomôžeme približne 60 žiakom,“ informoval primátor mesta Jozef Grapa.
V Korni ide o osem detí – šesť školákov a dvoch škôlkárov, ktorým obec prispeje na stravné lístky.
PRVÁČIKOVIA ZOSTALI BEZ ŠLABIKÁROV
TURZOVKA. Pre neefektívnu prevádzku zrušila samospráva dve elokované pracoviská, a tak je školákom k dispozícii jediná základná škola. Do jej lavíc zasadlo 721 žiakov, z toho 78 prvákov.
„Na nedostatok učebníc si už pedagógovia za uplynulé tri roky zavádzania školskej reformy tak trochu zvykli. Najhoršie sú na tom opäť ročníky, ktoré reformu rozbiehali, to znamená súčasný 4. a 8. ročník. Tie sú takmer na 100% bez učebníc, výnimkou je slovenský jazyk pre ôsmakov,“ hovorí zástupca primátora Kamil Kobolka.
Za najsmutnejšie považuje to, že prváčikovia začali školský rok bez šlabikárov, ale paradoxne s čítankami, ktoré budú potrebovať až v druhom polroku. „Pre učiteľov to znamená nespočetné množstvo nezaplatenej práce a hodín strávených nad prípravami a zabezpečovaním „učebnicových náhrad“. V rozpočte školy sa to odzrkadľuje v nadmernej spotrebe papiera, tonerov, zvýšených servisných nákladov na kopírky či tlačiarne,“ dodáva.
(IH)