Len v Korni, Klokočovea Turzovke každé tri mesiace navštívi miestnu matriku okolo 500 ľudí. Tí poberajú dôchodky z Čiech. Pravidelne zasielajú za hranicu doklad, že ešte žijú. Starostovia zaslali protestný list na ministerstvo.
KORŇA, KLOKOČOV, TURZOVKA. Za neslušnú a dehonestujúcu považujú kysuckí starostovia povinnosť dôchodcov, ktorí kedysi pracovali v Čechách a dnes odtiaľ poberajú dôchodky. Každé tri mesiace musia prísť na matriku a dať si potvrdiť takzvané „potvrdenie o žití“.
Korňa, Klokočov i Turzovka sú členmi Asociácie horských sídiel Slovenska. Práve prostredníctvom nej sa v minulých dňoch obrátili na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadajú prehodnotiť možnosť uzatvorenia dohody s Českou republikou, ktorá bude dôstojnejšia pre ich obyvateľov.
„Dôchodcovia, ktorí pracovali vo svojom produktívnom veku v Českej republike i bývalej ČSSR, musia štvrťročne preukazovať na miestnych úradoch, že žijú,“ vysvetľuje starosta Korne Jozef Kontrík. Myslí si, že takéto riešenie by sa našlo, dôkazom čoho je napríklad dohoda Česka s Poľskom.
K imobilným chodia osobne
„Keď nastane termín podpisov, venujeme sa tomu celý týždeň, na iné nám nezvýši čas. V našej obci ide približne o 160 ľudí,“ sťažuje si miestna matrikárka. Starosta vraví, že je to zaťažujúce nielen pre ich úrad, ale i samotných ľudí. Veď nezriedka musia dochádzať z ďalekých lazov. Napríklad Od Sobčáka, osady vzdialenej od obce takmer 7 kilometrov či Od Durajčíka (5 km). K trom imobilným chodia osobne.
Zbytočná byrokracia robí starosť matrikárom. FOTO: IVETA HAŽÍKOVÁ
Dôchodcovia, ktorí sa preukazujú potvrdením o žití, poberajú peniaze z Čiech prepočítané na eurá. No problém majú aj tí, ktorí dostávajú dôchodky v českých korunách. Tí si pre rentu musia chodiť za hranicu. Väčšinou ide o stavbárov či baníkov. „Zväčša to praktizujú tak, že traja, štyria sadnú do autá a nasmerujú si to do susedného Frýdku Místku, kde si peniaze vyberú,“ dodáva starosta.
Niektorí si myslia, že majú smrť na jazyku
V Klokočove takisto nemá matrikárka na ružiach ustlaté, keď príde „čas podpisov“. Na úrad vtedy zavíta okolo 180 – 200 ľudí. Tí za tento úkon našťastie, platiť nemusia, od poplatkov sú oslobodení.
„Najhoršie je to v prípadoch, keď prídeme do nemocnice overiť podpis od nášho obyvateľa, ktorého hospitalizovali. Nemusíme to robiť, ale bolo by nám ľúto, keby pre jeden podpis nedostal svoje peniaze. Snažíme sa im uľahčiť ich už aj tak nie ľahkú situáciu,“ vraví starosta Ľuboš Stríž.
Matrikárky musia zo seba vydať nielen pracovný výkon, ale i kus ľudskosti. Vážne chorí ľudia si totiž pri overovaní podpisu často povzdychnú s konštatovaním: „že už asi dlho nepožijú“ a s dodatkom: „že potešia tých, ktorí od nich podpis žiadajú“.
V Turzovke je vyše tisíc obyvateľov v seniorskom veku. Stovkám overuje matrika spomínané potvrdenie o žití. Ide nielen o obyvateľov z mestských častí, ale napríklad i Dlhej nad Kysucou i okolia.
„Vydávame ich všetkým žiadateľom z mesta i z okolitých obcí. Je to z nášho pohľadu zbytočný úkon, ktorý nárazovo zaťažuje bežnú prácu a agendu na matričnom úrade. Nehovoriac o problémoch dôchodcov, ktorí musia celú tortúru absolvovať individuálne a na vlastné náklady,“ konštatuje zástupca primátora Turzovky Kamil Kobolka.
SENIORI, KTORÍ POTREBUJÚ POTVRDENIE O ŽITÍ
KLOKOČOV - 180
KORŇA - 160
(IH)