KRÁSNO NAD KYSUCOU. V Krásne funguje už pár mesiacov päť kioskov, cez ktoré sa môžu obyvatelia alebo návštevníci mesta pripojiť na internet. Tie sú rozmiestnené v rôznych kútov mesta, a za svoju niekoľkomesačnú existenciu dokázali, že sú naozaj plne využívané.
Nahradili telefónne budky
„Kiosky sú vlastne zariadenie, ktoré suplujú počítače či mobily. Dá sa cez ne napojiť na internet presne tak, ako aj doma," povedal primátor Krásna Jozef Grapa. Kiosky, ktoré sa nachádzajú prevažne v blízkosti autobusových zastávok, využívajú najmä žiaci. „Jednoducho si krátia čas pri čakaní autobusu zo školy domov hrami cez internet alebo využívajú sociálne siete pre komunikáciu so svojimi kamarátmi," skonštatoval Grapa. Využitie kioskov pritom užívateľov nič nestojí. Podľa Grapu ich preto využívajú aj ľudia či mládež, ktorí ešte doma nemajú počítač či internet.
„Ak nejakí lajdáci poškodia cestovný poriadok v zastávkach, čakajúci si tu za pár sekúnd nájdu tiež kompletný cestovný poriadok," vysvetlil primátor ďalšie využitie zariadení. Hoci sa vandalizmus v mestách neustále rozrastá, kiosky ostávajú nepoškodené. V meste na novom námestí funguje aj wifi zóna. Grapa však prezradil, že ju mladí využívajú len málo, ak vôbec. „Zistili sme, že je pre ľudí jednoduchšie prísť k zariadeniu stojacemu na ulici, pozrieť si čo potrebujú a ísť ďalej ako napájať sa na wifi cez mobil či notebook, ktoré si so sebou prinesú. Preto si myslíme, že toto sú zariadenia budúcnosti, a ako kedysi boli na uliciach bežné telefónne búdky, už čoskoro budú v mestách samozrejmosťou aj takéto kiosky," dodal Grapa.
Využíva ich nielen mládež
Zo zariadení majú veľkú radosť najmä žiaci z blízkej základnej školy. „Keď čakáme na autobus, vôbec sa nenudíme. Môžeme si zahrať na internete, napísať svojím kamarátom. Ja doma počítač mám, ale nemáme internet, takže sa veľmi teším z takýchto počítačov," povedal piatak Erik.
Internetové pripojenie na ulici však využívajú aj skôr narodení. „Pozerám si tu nejaké dokumenty, informácie čo sa týka jednotlivých úsekov mesta, autobusové spojenia do práce a podobne. Nemáme doma počítač, preto veľmi oceňujem, že mesto poskytlo priestor aj ľuďom, ktorí jednoducho na to, aby mali internet doma, nemajú. Pracovať s internetom som sa naučila dávnejšie na nejakom kurze, ktorý bol určený nezamestnaným ženám a ženám na materskej. Teraz si vedomosti oprašujem a zároveň aj precvičujem," prezradila pani Anna, ktorá kiosky využíva pravidelne.
Kiosky do Krásna zakúpili v rámci projektu cezhraničnej spolupráce medzi kysuckým mestom a českým Frenštátom pod Radhoštem Navštívme sa cez monitor.