STARÁ BYSTRICA. Súčasťou projektu revitalizácie beskydských lesov, cieľom ktorého je zlepšiť ich spoločenské, ekologické a protipovodňové funkcie na území poľsko-slovenského pohraničia, bolo vybudovanie cezhraničného náučného cyklochodníka Beskydská zelená cesta. Sprístupnili ho ešte vlani v októbri. „Chceme priblížiť toto územie aj verejnosti. Beskydská zelená cesta je nositeľkou informácii o práci lesníkov, o prírodných a kultúrnych hodnotách poľsko-slovenského pohraničia,“ informuje Pavol Strnadel, koordinátor projektu. Začiatok cesty je na slovenskej strane v obci Stará Bystrica, prechádza cez skanzen vo Vychylovke, pokračuje ďalej po hranici cez rezerváciu Srubitá a končí v obci Rycerka Gorna na poľskej strane.
Zamerali sa na revitalizáciu beskydských lesov
Lesy sú miestom odpočinku a rekreácie, preto ich odumieranie vyvoláva spoločné znepokojenie. „Našim cieľom bolo obnoviť porasty a zmeniť ich druhové zloženie, tiež zabezpečiť ich odolnosť proti škodlivým činiteľom teraz, ale i v budúcnosti,“ vysvetľuje Strnadel.
Ďalšie aktivity spočívajú v založení nových kultúr a starostlivosti o ne. Zásadným a dlhodobým cieľom je zachovať a ochrániť bohaté prírodné dedičstvo na obidvoch stranách hranice.
Zelená cesta bude súčasťou novej cyklomagistrály
Na náučnom chodníku je umiestnených viacero informačných tabulí, oddychových miest a smeroviek. Viac ako dva kilometre, ktoré vybudovali pod vrchom Bobovec, poslúžia zároveň ako prvá etapa novej cyklotrasy z Krásna nad Kysucou po Novú Bystricu. Nová trať pre cyklooturistov, ktorá vyrastie na niekdajšej trase úvraťovej železničky, povedie z Krásna nad Kysucou cez Zborov, Klubinu, Starú a Novú Bystricu do Radôstky. Slúžiť svojmu účelu by mala koncom budúceho roka.