ZÁKOPČIE. Na pozvanie našich známych (mimochodom Trnavčanov žijúcich v Kanade), sme sa vybrali na dvanásťhodinový let s prestupom v Londýne. Ochutnali sme Kanadu typickú tak, ako ju poznáme z dokumentárnych filmov, ktoré ako sme zistili – neklamú.
Calgary – patrí do provincie Alberta. Najslnečnejšie mesto v Kanade. Pôvodne bolo indiánskou oblasťou. Žije v ňom v súčasnosti okolo tritisíc Slovákov. Desať dní a možno i celý život.
Čistota veľkomesta Kysučanov zaskočila
Po prílete nás čakala malá imigračná previerka, ktorá pozostávala z otázok ohľadom dôvodu nášho pobytu. Kanaďania si veľmi kontrolujú, kto medzi nich vstúpi.
Prvá veta taxikára, ktorý nás viezol z letiska v Calgary bola, či ideme emigrovať, a to sme mali len dva kufre. Prvé dni sme strávili prehliadkou mesta, ktoré je mixom kultúr z celého sveta. Z kysuckej dediny, v ktorej má najvyšší bytový dom štyri poschodia, sme sa dostali do centra mrakodrapov a výškových budov, kde 50-60 poschodí je len priemer. Prvý šok bola čistota. Po vlakových i autobusových zastávkach v meste by ste mohli chodiť bosí. Šerifovia prechádzajúci ulicami vzbudzujú dostatočný rešpekt a nik si nedovolí odhodiť nič na zem, či niesť so sebou alkohol voľne po ulici, za čo sú tu vysoké pokuty.
Chcú sa mať stále lepšie
Rok 1988 bol rokom, kedy sa konali Olympijské hry v Calgary. Na pamiatku tejto udalosti tu ostalo námestie Olympic park, kde sa dennodenne tvoria stretnutia aktivistov, ktorí rozoberajú ako by sa tu mohlo žiť ešte lepšie. Vzhľadom na to, že v tejto oblasti robia ľudia všetko preto, aby si uľahčili život, sa tak i všetci správajú.
Počas stretnutia imigrantov, kde sme sa dozvedeli koľko Kysučanov opustilo tento región a šlo vyskúšať život za oceán, sme sa vybrali spolu s nimi na Calgary Tower, najvyššie observatórium na svete, z ktorého sme mali mesto ako na dlani. Observatórium len pre zaujímavosť meria 190 metrov.
Provincia Alberta ponúka dva kontrasty vedľa seba a to miliónové mestá a kúsok od nich tritisícové hory a krásnu prírodu plnú národných rezervácií a parkov. Náš výlet po provincii začal malým mestom Banff. Sedemprúdové cesty s maximálnou rýchlosťou 110 km/h, ktorú neprekročil nik ani o 5km nás priviedli k výhľadu na končiare Rocky mountains, ktoré sa tiahnú od Britskej Kolumbie v Kanade až po Nové Mexiko v USA.
Stretli aj chipmunkov
Aj barribal nás privítal. Malý čierny medveď označený obojkom a čipovou náušnicou práve obedoval pri ceste a desiatky áut pristavovalo aby si ho mohli odfotiť, samozrejme nenechali sme si ho ani mi ujsť a z bezpečnej vzdialenosti sme pozorovali jeho správanie. Návšteva kvalitne vybudovaného National park v Banff-e nás obdarila zážitkami, ktoré sa len tak nevidia. Dva vysoké vodopády, ľadovcové skaly, nedotknutý les plný chipmunkov, horských zvierat, vybudovaných chodníčkov a to všetko si môžete vychutnať bez nejakého vstupného poplatku. Ďalšou zastávkou bolo ľadovcové jazero Lake Louise, kde si počas víkendov chodia vychutnať horský vzduch ľudia pracujúci v centre mesta Calgary.
Počas našej kanadskej dovolenky sme sa stihli vyviezť lanovkou na 2555 m. n. m. vysoký kopec, navštíviť typický kanadský veľkoobchod zriadený skôr ako galéria pre rybárov či poľovníkov, prejsť tristo kilometrov na vlastnú päsť autom po Alberte, overiť si vysokú životnú úroveň v Kanade, spoznať veľa príjemných domácich, vidieť pravých indiánov... a nezabudnúť sa vrátiť naspäť na Kysuce. Samozrejme aj s javorovým sirupom ako zdravým suvenírom v kufri. S istotou však vieme, že nikdy neoľutujeme tento výlet a čoskoro sme tam opäť.
A nakoniec obľúbená preložená veta Kanaďanov, ktorá by na Kysuciach asi nemala úspech je: „Robili sme v práci, tak nemusíme doma.“
Autor: Monika Magátová