VYSOKÁ NAD KYSUCOU. Gajdicovský potok, s ktorého úpravou nedávno vo Vysokej nad Kysucou začali, je nenápadný, v čase sucha takmer neviditeľný potok miestneho významu. „Ak však prídu prívalové dažde, mení sa na nespútaný živel. Zaplavuje okolité pivnice i domy," povedal starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha.
Vedenie obce sa preto rozhodlo pre jeho úpravu. Práce robí desať zamestnancov, ktorých obec zamestnala cez úrad práce v rámci 1. Realizačného projektu zadržiavania vody v krajine, ktorý financuje Úrad vlády SR. Vysoká nad Kysucou tak patrí medzi takmer 200 slovenských obcí, ktoré protipovodňové opatrenia robia.
„Okrem úpravy Gajdicovského potoka desať pracovníkov vybuduje hrádze, zarážky, a iné opatrenia z prírodných materiálov, ktoré majú zadržať vodu tam, kde patrí, teda v lesoch. Úprava miestneho potoka bola však akútna a vyžadovala si rýchle riešenie," vysvetlil starosta.
V minulosti podľa pamätníkov spomínaný potok slúžil ako náhon na pílu. Tomu prispôsobili aj jeho priestorové usporiadanie a nízky spád toku.
„V čase intenzívneho hospodárenia boli jeho brehy pravidelne udržiavané. S ústupom hospodárskych aktivít však došlo k ich zarastaniu a zanášaniu," povedal Varecha. Správa povodia Váhu, ktorá je správcom spomínaného toku vyčistila Gajdicovský potok podľa slov starostu naposledy pred niekoľkými rokmi, a aj to iba jeho hornú časť. Obec sa preto rozhodla po súhlase s okolitými užívateľmi pozemkov, rozšíriť a prehĺbiť jeho koryto.
„V ďalšej fáze prác potok ručne dočistíme. Výsledkom nášho úsilia by malo byť zvýšenie prietoku a tým i zabránenie vybreženia tečúcej vody z Gajdicovského potoka," dodal starosta.