BRATISLAVA, KYSUCE. Pedagógovia z celého Slovenska včera protestovali pred Úradom vlády za lepšie podmienky v školstve. Protestu sa zúčastnili aj učitelia z Kysúc. Riaditeľské voľno však kysucké školy nevyužili. Riaditelia uvolnili toľko zamestnancov, aby nenarušili chod svojich škôl.
Učiteľ stráca autoritu i motiváciu
„Pred Úradom vlády sa nás stretlo viac ako deväťtisíc. To svedčí o tom, aká je zmena v školstve potrebná," povedal jeden z účastníkov, pán Ladislav, ktorý v školstve pracuje viac ako dvadsať rokov. Podľa neho je situácia v školstve v súčasnosti za celé roky jeho pôsobenia v školstve najhoršia. „Učiteľ nemá žiadne právomoci, autoritu, nie je dostatočne motivovaný," hovorí dlhoročný pedagóg.
V Bratislave pred Úradom vlády deväťtisíc učiteľov upozorňovalo na zlé podmienky v školstve a zároveň žiadalo o ich nápravu. „Učitelia majú mnohokrát aj po niekoľkých rokoch praxe mzdy len málo nad úrovňou minimálnej mzdy. Pritom ide často aj o živiteľov rodiny," vysvetlil pán Ladislav situáciu v školstve. Okrem toho majú školy zlé, zastaralé materiálne zabezpečenie a ešte k tomu sa vraj robia ešte horšie reformy. Tie vraj poväčšine menia len svoje názvy, nie ich obsah.
Hovoria o ostrom štrajku
„Motivácia učiteľov by mala byť lepšia, veď národ potrebuje vzdelaných ľudí pre svoju budúcnosť," dodal pedagóg. Ak sa vraj situácia nezmení, školy vstúpia do ostrého štrajku. Rozhodnúť by o tom mali 6. októbra na plánovanom zasadnutí Rady odborového zväzu. Je však na to potrebný písomný súhlas 50 percent zo 125-tisíc zamestnancov v školstve.
Podľa ministra školstva Eugena Jurzycu však požiadavky odborárov i pedagógov nie sú reálne. Štát v súčasnosti nemá viac peňazí pre školstvo.
Na bratislavskom proteste sa zúčastnilo zo šiestich čadčianskych škôl 31 učiteľov, zo Základnej školy v Turzovke to boli štyria učitelia a z Krásna nad Kysucou vycestovali do Bratislavy dvaja učitelia. Ani v jednu z kysuckých škôl včera nezatvorili.