OLEŠNÁ. S výstavbou domu smútku začala súkromná firma v roku 2006, užívať ho mali obyvatelia už v septembri 2007. Doposiaľ však nie je dokončený a jeho sprevádzkovanie je v nedohľadne.
Dnes chátra a hrozí, že sa z neho stane ruina.
Zrekonštruovali aspoň bývalú márnicu
Donedávna museli zosnulých na čas pred poslednou rozlúčkou umiestniť v chladiacich boxoch v Podvysokej či Turzovke, prípadne nechať v nemocnici. „Aj preto sme sa rozhodli zrekonštruovať aspoň starú márnicu vedľa zvonice. Veľa roboty sme urobili svojpomocne, nejaké financie poskytla obec, ktorá zakúpila aj chladiaci box,“ hovorí bývalý poslanec Jozef Červenec. Osud nedokončenej stavby mu stále leží na srdci.
Tá je tŕňom v oku aj ďalším. Jeho manželka, poslankyňa obecného zastupiteľstva Emília Červencová hovorí, že tento problém predniesli na zastupiteľstve už viackrát.
„Chceme, aby firma stavbu odovzdala, už by sme ju nejakým spôsobom dokončili,“ argumentuje. Vysvetľuje, že pokiaľ sa príbuzní nebohého rozhodnú pre poslednú rozlúčku na cintoríne, robí sa to vonku, keď však chcú pohreb v kostole s omšou, musia nebohého previezť do niektorej z okolitých obcí, kde ho môžu pred obradom umiestniť v dome smútku. Presvedčili sme sa o tom na vlastné oči. Minulú stredu na cintoríne pochovali miestneho obyvateľa, no rodina musela predtým absolvovať pohreb v Turzovke.
Na mieste bol aj znalec
Červenec hovorí, že v minulosti prizvali aj nezávislého znalca, ktorý potvrdil zistené nedostatky. Išlo napríklad o nekvalitne urobenú dlažbu či zle položené krovy. Zistili okolo 16 hrubých kolaudačných chýb. Kladú si otázku, prečo boli zaplatené faktúry za takto nekvalitne urobené práce.
Takisto požiadali Národný kontrolný úrad (NKÚ) o prešetrenie týchto nedostatkov. „Podnetom sa však NKÚ nezaoberal, pretože starosta ich informoval, že spor je v súdnom konaní,“ tvrdí Červenec.
Ešte v roku 2008 časť poslancov navštívila obec Vitanová na Orave, kde vybudovali dom smútku podľa rovnakého projektu ako v Olešnej. Zhodnotili, že práce sú kvalitne urobené, páčila sa im fasáda i asfaltové parkovisko. „Ako mohol niekto dopustiť, aby bol náš dom smútku tak nekvalitne postavený, prečo sa vyplácali faktúry za lajdácku robotu?“ pýta sa Červenec.
Stavba mala byť hotová pred štyrmi rokmi
Firma HCK Staving, s.r.o dom smútku nedokončila, pretože jej obec údajne nezaplatila 187-tisíc korún za dlažbu. Okresný súd v Žiline dal za pravdu obci, keďže firma nedodržala podmienky zmluvy a priznal penále z omeškania, firma sa však odvolala.
O vyjadrenie k celej kauze sme požiadali aj starostu Olešnej Stanislava Novotného. Ten nám potvrdil informáciu, že dodávateľa obec zažalovala, v súčasnosti je rozsudok u exekútora.
So zástupcami firmy, ktorá stavbu realizovala, sa nám nepodarilo skontaktovať. Kto a za čo dokončí Dom smútku v Olešnej zostáva otáznikom. Na dokončenie by obec potrebovala údajne okolo 33 193 eur (1 milión korún). Obyvatelia Olešnej sú radi, že zatiaľ majú na najväčšom cintoríne otvorenú aspoň márnicu.