SKALITÉ. V časti Serafínov pľac videli miestni obyvatelia medveďa. Potuloval sa v blízkosti rodinných domov. Zbadali ho aj miestni poľovníci, poriadne vystrašil tiež hubárov, ktorí začuli jeho rev. Podľa informácie prednostu Obvodného lesného úradu v Čadci Milana Podsklana pravdepodobne ide o medvedicu s dvomi mladými.
Poľovníci hovoria, že aj v Krásne nad Kysucou, časti Vyšné Vane, sa pohybuje väčší medveď s váhou od 150 do 200 kíl, v oblasti Prašivého mosta zasa asi sedemdesiatkilový odstavený pestún a v Kalinove medvedica s dvoma mladými.
V poľovnom revíri Poviná, časti Závorné sa takisto potuluje medvedica s dvoma mlaďatami. V lokalite Majer často vidia „pestúna“, Pod Obelcom sa zasa páči asi 4-ročnému medveďovi.
Nebezpečné sú aj tie kontajnerové
Keďže ide o chráneného živočícha, o usmrtení rozhoduje na základe žiadosti ministerstvo životného prostredia. Zabezpečenie lovu dohodne žiadateľ s užívateľom poľovného revíru.
Napriek celoročnej ochrane, sa medvede na Slovensku legálne strieľajú a to na základe výnimiek, buď formou regulačného alebo ochranného lovu.
„Oficiálnym cieľom toho regulačného je udržať stav medvedej populácie na prijateľnej úrovni. Lovia sa spravidla len jedinci s hmotnosťou do 100 kg. V prípade ochranného ide o odlovenie problémových jedincov spôsobujúcich škody, tiež takých, čo stratili plachosť a sú navyknutí na odpadky ako zdroj potravy. Ide o takzvaných kontajnerových medveďov, ktoré predstavujú riziko nebezpečného stretu s človekom,“ vysvetľuje Podsklan.
Najviac škody robí včelárom
Medvede každoročne napáchajú škody najmä včelárom. Svoje skúsenosti s tým má Miroslav Káčerík z Horného Vadičova. Aj jemu vlani zničil medveď štyri úle - doslova ich rozmetal.
Pán Miroslav chová včely nielen pri rodinnom dome, päťdesiat rodín umiestnil aj v neďalekom kameňolome v Lopušných Pažitiach. Tam pracuje ako strážnik. Práve tieto úle sa stali obeťami útoku hladného medveďa.
Po príchode do práce zistil, že niečo nie je v poriadku. Úle našiel rozlámané, šelma zožrala nielen takmer dvadsať kilogramov medu a plodov, ale aj oplodníček s matkou. Plody včiel chutia vraj medveďom dokonca viac ako samotný med, pretože obsahujú veľa bielkovín a umožňujú lepšiu výživu a jeho prežitie v ťažkých časoch.
V jednom úli sa nachádzalo okolo 70-tisíc včiel, maco ich zničil štyri. „Po útoku som sa nemohol k včelám takmer dva týždne ani priblížiť, také boli vyplašené. Len čo som k nim pristúpil bližšie, už chceli bodať,“ opisuje vlaňajšie skúsenosti s nevítaným hosťom.