Počet alergikov sa tento rok rapídne nezvýšil. Pomohlo k tomu daždivé leto. Jeseň však priniesla ďalšie nástrahy, v podobe zvýšeného výskytu ôs a sršňov. Ich bodnutie môže byť nebezpečné.
ČADCA. Peľová sezóna, ktorú so sebou prináša rozkvitnutá jar či horúce leto, sa pomaly končí. Ľudia alergickí na peľ si môžu na čas vydýchnuť a aj sa konečne poriadne nadýchnuť. S prichádzajúcou jeseňou a zimou pomaly ale isto odchádzajú ich ťažkosti. Hoci má počet alergických pacientov skôr stúpajúcu tendenciu, tento rok aj vďaka daždivému letu stúpajúci trend nebol taký dramatický ako imunológovia predpokladali.
„V mojej ambulancii pribudne priemerne mesačne asi štyridsať pacientov. Zároveň určitý počet ubudne. Nie je to však len pre ústup ťažkostí, ale aj vďaka migrácii," povedala imunologička Halina Valašíková z Imunologickej ambulancie v Čadci.
Zároveň v tomto období varuje ľudí na uštipnutie hmyzom. Najmä tento rok je výskyt osí a sršňov vysoký. „Vo väčšine prípadov nie je možné zistiť dopredu či je niekto alergický na bodnutie alebo nie. V tom je tá zrada. Ak by aj niekto toto vyšetrenie chcel, zdravotná poisťovňa ho na vlastnú žiadosť neuhrádza," vysvetlila Valašíková. Za alergiu na bodnutie hmyzom sa podľa jej slov nepovažuje lokálny opuch a začervenanie do 15 cm. Na to stačí octan a fenistil. Ako alergia na bodnutie hmyzom sa hodnotí stav, kedy má pacient celkovú reakciu s búšením srdca s pocitom úzkosti sťaženým dýchaním a kolapsovým stavom. „V takom prípade treba ísť ihneď do nemocnice alebo volať záchranku. Pacienti, ktorí takúto udalosť zažili majú mať pri sebe pohotovostný balíček a sú poučení o tom ako ho použiť."
Prevenciou proti uštipnutiu hmyzom je podľa imunologičky používanie repelentov, nepiť vonku sladké nápoje a nepoužívanie sladkých voňaviek. „Tých ktorých téma alergií zaujíma, alebo si nevedia dať s niečím rady, je vytvorená internetová stránka www.alergia.sk. Na tejto stránke môžete klásť aj otázky týkajúce sa tejto témy," dodala Valašíková.
Autor: mm