SKALITÉ. Obec na základe uznesenia, ktoré schválili poslanci, ponúkla na predaj, prípadne dlhodobý prenájom nehnuteľný i hnuteľný majetok v areáli Ski areál Skalité – Serafínov. Ide o zariadenie poskytujúce občerstvenie, pozemky vo vlastníctve obce a štyri lyžiarske vleky.
Záujemcovia sa mali prihlásiť do 31. augusta. Ako nás informovala starostka obce Andrea Šimurdová, do tohto termínu nikto neprejavil záujem. O ďalšom postupe budú rokovať poslanci na niektorom z ďalších zastupiteľstiev.
Problém s vlastníkmi
Už v minulosti sa nepodarilo prevádzkovateľovi zazmluvniť vlastníkov a užívateľov pozemkov, na ktorých stoja lyžiarske vleky v Serafínove. Tí totiž nesúhlasili s výškou nájomného. Obec argumentuje tým, že sa po celý čas prevádzky vlekov snažila postupne zlepšovať podmienky pre návštevníkov.
Vykúpila ďalšie pozemky, na ktorých zriadila odstavné plochy na parkovanie. Vybudovala prístupovú cestu, ihrisko, osvetlenie, kúpila nový turniketový systém predaja a kontroly lístkov či stroj na úpravu zjazdoviek.
Dokonca začala s budovaním akumulačnej nádrže na vodu pre zasnežovanie. Všetky plány vraj vedenie obce prezentovalo na schôdzach s majiteľmi, užívateľmi pozemkov.
V časti Skaľanky sú prepojené zjazdovky s poľskou stranou, po vstupe do Schengenského priestoru lyžiari neobmedzene lyžujú po zjazdovkách susedných štátov. Obec plánovala spoločnú propagáciu celej oblasti, čím by získala na atraktivite. Presadila vybudovanie zjazdu aj výjazdu z novobudovanej rýchlostnej cesty, zastavovanie medzinárodného rýchlika na zastávke Skalité – Serafínov, čo malo byť takisto prínosom pre úspešný chod strediska.
V minulosti prišlo až štyridsaťtisíc ľudí
V roku 2004 – 2005 prišlo údajne za sezónu lyžovať do Serafínova až 40-tisíc ľudí. Denne tam zavítalo okolo 300 Poliakov. Keby fungovalo zasnežovanie, návštevnosť by bola vraj raz taká.
Obec Skalité–Prevádzkáreň čelila tento rok žalobe vlastníkov pozemkov. Za to, že vlani spustila do prevádzky vleky bez toho, že by podpísala s nimi zmluvu.
„Tri roky sa tam lyžovalo bez zmluvy a vyplatenia nájomného. Postavili osvetlenie bez toho, aby sa spýtali, či môžu vstúpiť na náš pozemok a zabetónovať tam stĺp. Ďalší pozemok, kde sme mali zasiatu ďatelinu, zdevastovali mechanizmami,“ sťažovali si tento rok vo februári manželia Tabačárovci.
Tí apelovali na doporučenie súdu, aby sa obec, pokiaľ chce cudzí pozemok užívať, dohodla s majiteľmi. Manželia Tabačárovci tvrdili, že z ich strany ochota bola. Nesúhlasili však s vyplácaním 6 percent z tržby delený schváleným pomerom na príslušné zjazdovky.
Obec sa údajne o dohodu snažila
Obec sa údajne snažila o dohodu s majiteľmi, jedno zo stretnutí sa uskutočnilo vlani v novembri. Navrhla nájom 0,10 eura (3 Sk) za štvorcový meter a sezónu pri vleku typu F 12 a S (pri Snežienke).
S tým však žalobcovia nesúhlasili, trvali na nájomnom 0,443 eura (13,30 Sk) za štvorcový meter a rok. Táto suma bola však údajne pre obec neprijateľná.
Vlastníci pozemkov ustúpiť nechcú. Ich postoj má podľa vedenia obce vplyv aj na zamestnanosť v časti Serafínov. Ide asi o 50 pracovných miest, ktoré mohli obsadiť. Na dôvažok, návštevníkov, ktorí prišli a zistili, že sa nelyžuje, tam vraj už tak skoro nedostanú. Rovnako ako investorov.
Pri všetkých žiadostiach o dotácie musia mať údajne potvrdené vlastníctvo alebo dlhodobý prenájom na minimálne 15 rokov.
V súčasnosti – v čase krízy, investori vraj vyžadujú minimálne 25 a viac rokov.