KYSUCKÉ NOVÉ MESTO, TURZOVKA, ČADCA. Na Mestskom úrade v Kysuckom Novom Meste v súčasnosti evidujú približne 100 žiadostí o nájomné byty.
„Tieto, žiaľ, riešime len na základe uvoľnenia niektorého z jestvujúcich. Ich výstavbu sme zastavili napriek tomu, že máme pripravený projekt na 33 nájomných bytov. Na základe záujmu sme začali aj konanie pre výstavbu 120 bytov určených do súkromného vlastníctva, ktorú mala realizovať súkromná spoločnosť. Výstavbu sme museli zastaviť z dôvodu novej trasy Vážskej vodnej cesty, ktorá križuje územie napriek tomu, že ho územný plán mesta vyčlenil na bytovú výstavbu a občiansku vybavenosť,“ informuje primátor mesta Ján Hartel.
Vodná cesta už teraz brzdí výstavbu bytov
Štát stavebnému úradu v Kysuckom Novom Meste určil ďalšieho povinného účastníka územného a stavebného konania, ktorý vydáva preň záväzné stanoviská k zámerom výstavby. Tým je štátna plavebná správa, ktorá doposiaľ nesúhlasila so žiadnou výstavbou v dotknutom území, aj keď ju na to určil územný plán mesta.
„Naše odvolanie proti stanoviskám tohto úradu boli zatiaľ neúspešné. Odôvodňuje ich uzavretou medzinárodnou dohodou o výstavbe vodnej cesty, ktorá prechádza našim územím. Presadzovanie zámeru v súčasnej podobe má pre naše mesto už v súčasnosti ťažké dôsledky - blokuje rozvoj bytovej výstavby a občianskej vybavenosti. V budúcnosti, ak by došlo k realizácii diela, hrozí zbúranie jestvujúcej výstavby na tretine nášho územia. Búranie sa však týka aj iných miest a obcí v povodí rieky Kysuca. Ide napríklad o Čadcu, Krásno nad Kysucou, obce Kysucký Lieskovec, Dunajov, dokonca Čierne, kde plánujú vybudovať vodnú nádrž pre doplňovanie vodného kanála,“ hovorí primátor.
Mesto požiadalo o pomoc
Podľa slov primátora robí mesto všetko pre to, aby kompetentné orgány prehodnotili zámer z hospodárskeho hľadiska, ale i dopadu na životné prostredie.
„O pomoc sme požiadali zastupiteľstvo VÚC Žilina, ktoré svojim uznesením zaviazalo predsedu podporiť nás pri hľadaní vhodnejšieho riešenia. Ostáva nám len dúfať, že naše argumenty kompetentní vypočujú a rozhodnutie, ktoré prijali o nás, bez nás, zmenia v prospech obyvateľov Kysúc a v konečnom dôsledku aj obyvateľov Slovenska,“ dodáva primátor.
Zástupca primátora Turzovky Kamil Kobolka hovorí, že bytová výstavba je komplexnejší problém, ktorý treba riešiť vo viacerých súvislostiach. „Úlohou samosprávy nie je len fyzická realizácia jednotlivých projektov, tiež vytváranie podmienok počnúc územnoplánovacou dokumentáciou a budovaním infraštruktúry,“ vysvetľuje.
V Turzovke v poslednom období vybudovali v rámci komplexnej bytovej výstavby (KBV) a niekoľkých projektov 67 bytov a 4 nízkoštandardné ubytovacie bunky. Na mestskom úrade vedú len bežnú evidenciu, keďže všetky nájomné byty, vrátane sociálnych, sú obsadené a ich uvoľňovanie je veľmi sporadické.
„Mesto má spracované rozvojové zámery čo sa týka KBV (ide približne o 120 – 150 bytov), tiež individuálnej bytovej výstavby ( zhruba 60 – 80 rodinných domov). Treba doriešiť územné plány zóny, ktoré by v prípade tzv. zelených plôch podrobnejšie rozpracovali dané územia čo sa týka jednotlivých stavebných parciel, prístupových ciest a ostatnej infraštruktúry. V neposlednom rade je potrebné tieto plochy majetkovoprávne vysporiadať,“ dodáva Kobolka.
V Čadci bytovú výstavbu dokončili vlani. Spolu odovzdali 100 nájomných bytov. V súčasnosti evidujú okolo 270 žiadostí na takéto byty. „Ďalšie bytové domy momentálne nestaviame,“ informovala hovorkyňa mesta Silvia Cisáriková.