RADOĽA. V Radoli pripravujú verejné stretnutie, na ktorom obyvatelia spolu s vedením a farnosťou definitívne rozhodnú, kde bude stáť nový kostol. Hoci v Radoli stál najstarší kostol na Kysuciach, paradoxne tu v súčasnosti chýba. Radoľa patrí medzi málo kysuckých obcí, v ktorých nestojí. Pár nadšencov sa to rozhodlo zmeniť. Už tento mesiac rozhodnú, kde bude stáť. Starosta obce Anton Tkáčik nám prezradil, že rozhodovať budú medzi dvomi lokalitami. „Obidve miesta sú na starých cintorínoch. K jednému máme už vypracovanú aj štúdiu," povedal.
Zorganizovali anketu
Myšlienka výstavby kostola sa v Radoli objavovala podľa slov starostu opakovane. Ale až v roku 2008 sa začali touto myšlienkou zaoberať vážnejšie. V apríli 2009 v obci zorganizovali anketu o výstavbe kostola. Z rozdaných 450 dotazníkov sa vrátilo 152. Stoštyri obyvateľov bolo za výstavbu, 48 proti nej. Na základe výsledkov obecné zastupiteľstvo v máji 2009 schválilo výstavbu a odporučilo spracovať štúdiu na výstavbu kostola i farskej budovy. Začiatkom minulého roku sa konalo verejné zhromaždenie, na ktorom prítomní obyvatelia tento zámer podporili.
Po vzniku druhej kysuckonovomestskej farnosti, do ktorej v súčasnosti Radoľa patrí, a povolebnej výmene vedenia obce, situácia okolo kostola akoby utíchla. „Obidvaja, ja aj náš farár Ján Uskoba, sme deklarovali snahu pokračovať v začatom diele a nechceli sme robiť žiadne unáhlené rozhodnutia, preto to ticho," vysvetlil Tkáčik.
Ostali dve lokality
Na jar však opäť zorganizovali stretnutie aktivistov podporujúcich výstavbu. Naposledy sa k tejto veci stretli Radoľčania v júni. „Na júnovom zhromaždení sa stretlo okolo 70 obyvateľov. Tam sa ukázalo, že je veľmi potrebná omnoho aktívnejšia komunikácia, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam a necitlivým rozhodnutiam," povedal na margo stretnutia Tkáčik.
Pre výstavbu kostola boli na začiatku možné tri lokality. Prvou bol starý cintorín v blízkosti miestnej základnej školy. Toto miesto patrilo k najčastejšie spomínaným. „Ak by sme postavili kostol na starom cintoríne, bol by to dôstojný spôsob ako definitívne ukončiť prevádzku cintorína, na ktorom začínajú pribúdať staré zanedbané hroby. Na druhej strane treba myslieť na citlivé vnímanie viacerých pozostalých, keďže telesné pozostatky ich blízkych by sa tak stali súčasťou základov nového kostola," pokračoval Tkáčik.
Ďalším z potenciálnych miest pod kostol bol cintorín z 19. storočia nad vadičovskou cestou. Tento variant má podľa slov starostu viaceré výhody. Jednou z nich je aj to, že existuje moderná štúdia zhotovená na mieru tejto lokality. Nevýhodou však je väčšia vzdialenosť od stredu obce.
„Ako priestor pre výstavbu kostola padla aj archeologická lokalita Koscelisko, ktorá nám umožňuje prepojenie s cintorínom. Avšak tu je riziko, že stavbu by pozastavil a predražil archeologický výskum, navyše tu zatiaľ nie je k dispozícii žiadny vyhovujúci pozemok vo vlastníctve cirkvi alebo obce," konštatoval starosta. Na októbrovom stretnutí by sa teda malo rozhodovať medzi prvými dvomi variantmi.
„V obci je nepochybne záujem o výstavbu kostola. Leto a prázdniny boli určite vhodným obdobím na diskusie na túto tému. Tento mesiac pripravujeme ďalšie verejné zhromaždenie, na ktorom dúfam, prijmeme definitívne rozhodnutie o lokalite a začatí výstavby. Ak všetko pôjde hladko, v jarných mesiacoch by sme mohli začať," dodal Tkáčik.