ke zariadenie veľkým prínosom. Mesto však na ňu nemá peniaze.
ČADCA. Opilci v uliciach mesta sú problémom pre policajtov i zdravotníkov. Pre tých druhých zvlášť vtedy, keď ich privolajú k takým, ktorí utrpeli úraz a treba ich ošetriť, prípadne hospitalizovať. Riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld hovorí, že záchytka by im veľmi pomohla. Pre nemocnicu sú totiž takíto pacienti hotovou pohromou. „Mesto neuvažuje nad zriadením záchytnej stanice, problémy s opilcami rieši mestská polícia,“ povedala hovorkyňa mesta Silvia Cisáriková.
Ženy utekajú, opilec a agresor si hovie doma
Podľa zákona o obecnom zriadení zabezpečuje verejný poriadok samotná obec. „Absenciu záchytnej stanice vnímame ako skutočne veľký problém. V súčasnosti ju zriaďuje rezort zdravotníctva so súhlasom príslušnej obce, pričom tá hradí všetky náklady súvisiace s jej prevádzkou. Keďže opilcov, žiaľ, neubúda, riešenie tohto problému je viac než nevyhnutné. Samotné zriadenie záchytky nie je problém, prevádzkovanie však áno. Finančne by sa mali na tom spoludieľať všetky okolité obce,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Čadci František Linet.
Podľa neho by neslúžila len pre opilcov, ale aj tých, ktorí páchajú domáce násilie. „Častokrát musí matka s malými deťmi utekať pred násilníkom a hľadať úkryt u známych, pričom agresor si v pohode užíva teplo domova. Opití, omámení ľudia – muži i ženy, by neležali na lavičkách a po zemi, dostali by sa do bezpečia. Ak nemajú pri sebe žiaden preukaz totožnosti, mestskí policajti sú bezmocní,“ vysvetľuje.
O peripetiách s takýmito ľuďmi vedia mestskí policajti svoje. „Keď pri hliadkovej činnosti zistíme, že človek je pod vplyvom alkoholu (omamných látok), je neschopný samostatnej chôdze a komunikácie, neostáva nám nič iné, len privolať rýchlu zdravotnú pomoc. Preto, aby nebolo ohrozené jeho zdravie, život,“ hovorí Linet. Za prvý polrok evidovali 19 takýchto prípadov, kedy museli privolať rýchlu zdravotnú pomoc.
Mestských policajtov všade nemajú
Zástupca primátora Turzovky Kamil Kobolka si myslí, že riešenie problému prostredníctvom záchytnej izby je len poslednou kvapkou v mori. „V prvom rade úplne absentuje práca štátnej polície na úseku verejného poriadku. Je skôr zriedkavosťou vidieť v súčasnosti nejakého policajta, ktorý by sa pešo prešiel a skontroloval či v reštauračných zariadeniach už počas dopoludnia alebo večer nesedia školopovinné deti a všetci, ktorí majú načapované pivo alebo iný alkohol, majú 18 rokov. Či bezdomovci alebo iní asociáli nepopíjajú, neležia na lavičkách v parkoch, na staniciach a podobne. Štát tieto, pre obce potrebné činnosti, akosi prehliada s odvolaním sa na obecné polície. Legislatívne sa šikovne vyšmykol aj z povinnosti mať zriadenú a prevádzkovať záchytnú izbu,“ argumentuje Kobolka. Hovorí, že problém s opilcami zostal nedoriešený. Nie vo všetkých obciach a mestách funguje mestská polícia. V Turzovke napriek snahám predstaviteľov mesta niektorí poslanci neschválili jej vznik.
„Preto sme odkázaní len na štátnu políciu podobne ako ostatné obce na Horných Kysuciach,“ hovorí. Vzhľadom na aktuálnu legislatívu a ekonomickú situáciu považuje zriadenie záchytky za takmer neriešiteľný problém.