MAKOV. Presne 160 odborárov z Kysúc, Žiliny a Bytče prišlo dnes na hraničný priechod v Makove. Protestným blokovaním hraníc, počas ktorého vytvorili špalier okolo cesty z jednej i druhej strany, chceli upozorniť vládu na ich odmietavé stanovisko k pripravovanej daňovo-odvodovej reforme a zároveň informovať verejnosť o úskaliach, ktoré podľa nich z nej vyplývajú. Počas protestnej akcie, ktorá trvala od 15.30 do 16. hodiny, riadila premávku polícia. Na výstupe i vstupe z republiky zostali stáť na ceste desiatky áut. Vodičom rozdávali odborári letáčiky s vysvetlením o aký protest ide, okrem toho dostali za trpezlivosť sladkú čokoládovú euromincu.
Odborári prijali vyhlásenie určené vláde
V Žilinskom kraji zastrešuje OZ KOVO 61 organizácii v 90 firmách a evidujú vyše 9-tisíc členov. Vo vyhlásení, ktoré dnes odborári prijali sa okrem iného uvádza, že v prípade schválenia Zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti, všeobecne známejším pod názvom Zákon o superhrubej mzde, napriek vládou proklamovanému nárastu čistej mzdy prevažnej časti zamestnancov, bude tento znamenať postupné zabrzdenie rastu a následne prepad životnej úrovne všetkých obyvateľov tohto štátu.
„Vláda neanalyzovala doterajší vývoj a slabé miesta súčasného daňového systému a platenia odvodov, neinšpirovala sa dobrými skúsenosťami v krajinách okolo nás, ale vydala sa absolútne neprebádanou cestou a navrhla systém, aký neuplatňujú nikde inde vo svete. Po zavedení tohto zákona budeme jedinou krajinou Európy, kde zamestnávatelia neprispievajú do sociálnej a zdravotnej poisťovne za svojich zamestnancov ani cent, ak nerátame úrazové poistenie. Sme pripravení rokovať o všetkých aspektoch daňovo-odvodového systému a prichádzať s návrhmi na jeho zlepšenie v prospech zvýšenia jeho funkčnosti,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.
Nesúhlasia ani s navrhovaným dôchodkovým vekom
Ako informoval člen predsedníctva OZ KOVO Augustín Pecko, ktorý zastupuje Žilinský kraj, odborári sa na stretnutí dohodli, že požiadajú vládu prehodnotiť všetky zámery, ktoré sa týkajú daňovo-odvodovej reformy tak, aby bol jej dopad vyvážene rozdelený medzi zamestnancov, zamestnávateľov, štát a ostatných obyvateľov. „Nesúhlasíme ani s návrhmi týkajúcimi sa dôchodkového veku a postupného znižovania vyplácania prevažnej väčšiny dôchodkov,“ dodal.