S týmto fenoménom sa však budú musieť popasovať najmä mestské a obecné kiná. Mestá a obce totiž nemajú na digitalizáciu peniaze.
KRÁSNO NAD KYSUCOU, ČADCA, TURZOVKA. V Krásne nad Kysucou prerušili premietanie v mestskom kine na niekoľko rokov. Primátor mesta Jozef Grapa povedal, že keď pred niekoľkými rokmi doslúžila stará premietacia technika, nenašli na zakúpenie novej finančné prostriedky.
„V meste by sme museli vybudovať úplne nové kino s novou digitálnou technikou i s premietacím pásmom. Podľa odhadov odborníkov by jeho vybudovanie v terajších priestoroch kultúrneho domu stálo viac ako 100-tisíc eur. V súčasnej ekonomickej situácii nemáme toľko finančných prostriedkov," vysvetlil Grapa.
Preto sa rozhodli požiadať ministerstvo kultúry o grant, ktorý by im pomohol s prefinancovaním digitalizácie kina. „Na digitalizáciu by sme potrebovali asi 104-tisíc eur. Ministerstvo, ak náš projekt bude úspešný, by nám malo dať polovicu," informoval.
V súčasnosti mesto zaviedlo provizórne premietanie prostredníctvom DVD nosičov.
V Čadci takisto pripravili na digitalizáciu projekt
„Z dôvodu prispôsobovania sa tvorcom a distribútorom je v súčasnosti nutné prejsť z 35 mm kópií na digitálne filmové diela, a tým sa prispôsobiť požiadavkám trhu," informovala hovorkyňa Čadce Silvia Cisáriková. Ďalej uviedla, že pokiaľ nedôjde k digitalizácii kina, predpokladá sa, že do dvoch rokov bude znemožnený prístup čadčianskych divákov k novým filmom, ktoré budú distribuované iba na digitálnom nosiči.
Mesto sa na digitalizáciu kina pokúsi získať finančné prostriedky z audiovizuálneho fondu ministerstva kultúry. „Už sme podali projekt, ak budeme úspešní, zo spomínaného fondu mesto dostane na digitalizáciu 30% nákladov. Zostávajúcich 70% by išlo z mimorozpočtových prostriedkov mesta." Jednou z podmienok úspešnosti projektu je aj to, že sa mesto zaviaže distribuovať divákom minimálne 20% európskej a domácej produkcie.
„Naše kino má ako jediné v okrese pravidelný hrací profil s desiatimi premietaniami do týždňa, okrem toho organizujeme aj premietania pre školy. V minulom roku bolo 331 premietaní, na ktoré prišlo 11 683 návštevníkov. Priemerná návštevnosť sa tak pohybuje približne tridsaťpäť ľudí na projekciu. Trend v tomto roku je podobný," povedala Cisáriková.
Starú techniku nahradí čoskoro digitalizácia.
FOTO: (ADK)
Bez finančnej podpory z fondov kino zatvoria
V kine Jašík v Turzovke v roku 2010 odpremietali 19 predstavení, ktoré navštívilo 1790 divákov. Premietajú viac v zimných mesiacoch, vtedy dva až trikrát v mesiaci, v letných prevažne jedenkrát mesačne, nechýbajú ani školské predstavenia.
„Filmy vyberáme na základe internetového rebríčka úspešnosti, požiadaviek návštevníkov a školských zariadení. Veľkou nevýhodou malých kín je, že filmy dostávame s viac ako dvojmesačným oneskorením po premiére, kedy väčšina, hlavne mladých ľudí ich už má stiahnuté z internetu," povedala na margo situácie riaditeľka Kysuckého a spoločenského strediska v Turzovke Agáta Machovčáková.
Kino Jašík premieta na českých prístrojoch formát filmov 35 mm. Tieto „premietačky" sú s výnimkou multiplexov prakticky v každom slovenskom kine. V turzovskej kinosále nainštalovali pre skvalitnenie filmového zážitku zvuk DOLBY SURROUND PRO LOGIC.
„Vzhľadom na to, že v priebehu niekoľkých rokov budú filmy distribuované len v digitálnej forme, musí aj naše kino prejsť na tento systém, inak hrozí jeho zatvorenie. Našou úlohou v tomto období je zvážiť všetky výhody a nevýhody, ktoré digitalizácia kina prináša. K veľkým výhodám patrí skvalitnenie obrazu a zvuku, premiéry filmov by mali byť na celom svete v rovnakom čase, čo by mohlo výrazne zvýšiť návštevnosť kina. Taktiež k veľkým výhodám patrí, že okrem premietania filmov, by sa digitálna technika využívala na živé prenosy zaujímavých športových, či kultúrnych udalostí prostredníctvom satelitu a v 3D zobrazení.
Nevýhoda digitalizácie je len jedna – financie, ktoré sú vyššie ako 10 000 eur," skonštatovala Machovčáková. Dodala, že samospráva mesta Turzovka má záujem kino udržať, aj vzhľadom na to, že je to najväčšie kino na Horných Kysuciach, ale bez finančnej pomoci z fondov to určite nebude možné.