KRÁSNO NAD KYSUCOU,TURZOVKA, KYSUCKÉ NOVÉ MESTO, ZBOROV NAD BYSTRICOU. Aj keď náklady na prípravu predčasných volieb pôjdu zo štátneho rozpočtu, niektoré budú musieť uhradiť obce a mestá „zo svojho“. „Čo sa týka administratívnej stránky, pôjde o prácu navyše. Sme však už zvyknutí, že štát prenáša na nás nielen takéto povinnosti ale i mnoho ďalších kompetencií bez finančnej náhrady,“ hovorí primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
Obávajú sa nedostatočnej práce parlamentu a vlády
Podľa slov zástupcu primátora Turzovky Kamila Kobolku pôjde o neplánované povinnosti s organizáciou, technickým a personálnym zabezpečením. „Okrem toho, obdobie do volieb prinesie spomalenie chodu niektorých činností v závislosti na (ne)konaní parlamentu a vlády. V spoločnosti je veľmi veľa problémov v jednotlivých oblastiach života, ktoré treba bezodkladne, no najmä systémovo a s istou mierou dlhodobej zodpovednosti, riešiť. To zaručuje len politická stabilita či už s takou alebo onakou vládnou koalíciou. Ide samozrejme aj o ďalšie vyháňanie peňazí z už aj tak dosť deravej spoločnej kasy verejných financií. Týka sa to peňazí na samotné voľby, príspevky politickým stranám, rôzne odstupné vymenených politických nominantov a podobne, ktoré by mohli posilniť rozpočty školstva, zdravotníctva, životného prostredia, verejnej dopravy alebo iných podhodnotených oblastí,“ hovorí Kobolka.
Prínosom by bola stabilná vláda
Ako konštatuje primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel, každé doterajšie voľby sprevádzali zmeny v riadiacej sfére štátnej správy s časovým posunutím alebo zastavením rozbehnutých projektov. „Z tohto pohľadu považujem predčasné voľby za stratu pre Slovensko. Navyše, predstavujú vysoké priame finančné náklady, ktoré by sa v čase ich nedostatku dali využiť užitočnejšie. Pre samosprávu znamenajú aj neplánovanú administratívnu záťaž.
Ich prínosom by bolo, keby vzišla z volieb stabilná vláda, ktorá dokáže previesť Slovensko cez úskalia pretrvávajúceho krízového obdobia s čo najmenšími stratami,“ myslí si.
Konanie predčasných volieb podľa vyjadrenia starostu Zborova nad Bystricou Juraja Hlavatého nesie so sebou množstvo otáznikov: „Aká vláda vznikne, ako sa postaví ku samosprávam, aký program bude presadzovať a podobne. V súčasnosti sa samospráva pasuje s nedostatkom financií a čoraz väčším prenosom kompetencií.“