ČADCA. Pre matku niet väčšieho daru ako zdravé dieťa. Tvrdí to pani Jana z Kysuckého Nového Mesta. Je stále presvedčená o tom, že jej 15-ročný syn Michal trpí cukrovkou preto, že sa musel podrobiť povinnému očkovaniu. Nešlo pritom o novorodenca. Nešťastná matka hovorí, že pred povinným očkovaním trojvakcínou proti detskej obrne, tetanu a záškrtu, ktorému sa podrobil v januári roku 2009, mala doma zdravé dieťa. „Absolvoval povinnú preventívnu prehliadku, na ktorej ho uznali za zdravého a schopného prijať očkovaciu látku. Nemal ani jednu vymeškanú hodinu, bol výborným žiakom, fyzicky aktívnym.
Po pár dňoch ho museli akútne hospitalizovať v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni. Tam zistili, že trpí nevyliečiteľnou cukrovkou I. typu. Je odkázaný na inzulín. Súčasne mu diagnostikovali zníženú činnosť štítnej žľazy. Choroba obmedzila chlapca v tínedžerskom veku aj v jeho záľubách, ktorým sa nemôže venovať tak ako doteraz. V najkrajšom veku sa z neho stal občan s ťažkým zdravotným postihnutím,“ vraví. Ak rodičia odmietnu akékoľvek povinné očkovanie, hrozí im pokuta až 331 eur.
Epidemiológ hovorí o dvoch táboroch
Na očkovanie proti TBC je v odborných kruhoch rozdielny názor. Obidva „tábory" majú svoje argumenty. Tvrdí to krajský epidemiológ Pavol Hubočan. Vysvetľuje, že očkovanie všeobecne funguje na princípe, že do tela vpravíme podnet pre imunitný systém, takzvaný antigén, ktorým je väčšinou mŕtvy vírus, alebo baktéria, prípadne ich produkt - toxín. Imunitný systém sa „mobilizuje" proti votrelcovi. Svoje nastavenie si vraj pamätá rôzne dlho, väčšinou 10-15 rokov, alebo navždy. „Keď vstúpi do tela živý vírus, alebo baktéria, okamžite reaguje, lebo votrelca už „pozná.“ Takto to funguje u všetkých typov očkovania, okrem TBC. U tohto typu obrany ide o takzvanú bunkovú imunitu. Znamená to, že nútime B bunky k tvorbe protilátok a následnej ostražitosti. Preto sa vakcína proti TBC pichá do kože. Ide o technologicky najnáročnejšiu aplikáciu,“ vraví.
Zdôrazňuje, že očkovanie je dôležité a netreba sa ho vzdávať pre nejaký štatistický údaj. „Netrúfam si predpovedať, ako to bude vyzerať po rokoch neočkovania. Na druhej strane je pravda, že u niektorých novorodencov je reakcia intenzívna. Stane sa, že sa silne zdurí podpazušná lymfatická uzlina. V extrémnych prípadoch sa táto musí vyoperovať. Je samozrejmé, že mamičky to vnímajú veľmi citlivo,“ dodáva.
Niektoré mamičky sa očkovaniu detí nebránia, naopak
Kým niektoré matky sú zásadne proti očkovaniu, iné, naopak, za včasné podanie vakcíny. V júli v Kysuckej nemocnici chýbala tá proti tuberkulóze a tak niektorých novorodencov neočkovali, čo spôsobilo nespokojnosť mamičiek. Deti by očkovanie mali totiž absolvovať najneskôr do 6. týždňa života. Nedostatok BCG vakcíny, spôsobil jej výpadok na trhu. Postihol vtedy celé Slovensko. Bola nedostupná približne 1 a pol mesiaca, pochybil výrobca.
S otázkou ako to bude ďalej s očkovaním novorodencov proti tuberkulóze sme sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva. Odpoveďou bolo, že na Úrade verejného zdravotníctva funguje imunologická komisia, ktorá rozhoduje o očkovaní, máme sa teda informovať tam.
„Očkovanie novorodencov proti tuberkulóze stále patrí medzi povinné. Rozdielne názory na tento druh očkovania pramenia z iných uhlov pohľadu na epidemiologickú situáciu. Výskyt tuberkulózy na Slovensku má síce znižujúci trend, avšak rizikovými osobami, ktoré môžu veľmi ľahko tuberkulózu šíriť, zostávajú osoby žijúce v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom a migranti z tých krajín, v ktorých sa tuberkulóza vyskytuje vo veľkom množstve. Zotrvanie očkovania všetkých novorodencov proti tuberkulóze v rámci povinného očkovania bude jednou z tém najbližšieho zasadania pracovnej skupiny pre imunizáciu. Akúkoľvek zmenu očkovacieho kalendára zverejníme na našej internetovej stránke,“ informovala Martina Merková z ÚVZ SR.