Šenfeld, takto môžu fungovať obmedzený čas, približne dva týždne.
ČADCA. Ani po dnešnom stretnutí s predsedom Žilinského samosprávneho kraja Jurajom Blanárom nedošlo k dohode s lekármi, ktorí podali v Kysuckej nemocnici v Čadci výpovede. Jediné riešenie tejto situácie vidí Blanár v podaní žaloby na diskrimináciu lekárov a nemocníc, ktoré spadajú pod samosprávne kraje, čo chcú napadnúť na medzinárodnom fóre. Keďže lekári z Čadce sa nevyjadrili, že by po tomto návrhu svoje výpovede stiahli, v Kysuckej nemocnici prejdú od zajtra na krízový režim.
Najhoršia situácia nastane na oddelení anestézie
„Musíme spojiť viaceré oddelenia, napríklad úrazovú chirurgiu s chirurgickým a oddelenie neurológie s interným,“ informoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld. Najkritickejšia situácia nastane na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny, kde podalo výpoveď sedem lekárov vrátane primára. „Presunieme tam lekárku zo záchranky, takže by tam mali fungovať traja lekári,“ povedal Šenfeld. Dodal, že takéto riešenie je dočasné: „Pôjde len o obmedzený čas, približne dva týždne.“
Primár oddelenia Peter Szeghy, ktorý v nemocnici pracuje 36 rokov, vidí najväčší problém v poisťovni a jej diskriminačných platbách. Predseda Juraj Blanár v súvislosti s pripravovanou žalobou na štát argumentoval aj platmi lekárov, ktoré sú podľa neho oveľa nižšie než ich kolegov, ktorí pracujú v štátnych či súkromných nemocniciach. „Žiaľ, nemáme v rukách financovanie, preto tento problém je v súčasnej situácii pre nás neriešiteľný,“ povedal.
V Kysuckej nemocnici v Čadci prestali v minulosti fungovať pľúcne, infekčné i ušno-nosno-krčné oddelenie. Tento rok sa k nim pridali onkologické a doliečovacie. Keby oddelenia opustili aj lekári – špecialisti, zostalo by z nej doslova torzo. Nemocnici hrozí, že od 1.decembra ich ubudne 21, niektorí si už začali čerpať dovolenky. Na začiatku tam evidovali 22 výpovedí, jedna lekárka ju medzičasom stiahla. Najkritickejšia situácia by nastala na spomínanom oddelení anestézie a intenzívnej medicíny, kde bude najväčší problém zabezpečiť lekársku starostlivosť.
Za vinníka označil Juraj Blanár vládu a ministerstvo
Za vinníka vzniknutej situácie v slovenských nemocniciach označil Blanár vládu a ministerstvo zdravotníctva. Po dnešnom stretnutí s lekármi v Čadci ju označil nielen tam za kritickú. Informoval, že pri ŽSK zriadili krízový štáb, ktorý sa ju bude snažiť riešiť. V nemocniciach, ktoré riadia, podalo výpovede 125 lekárov, čo predstavuje 50 percent z celkového stavu. „V našich nemocniciach je situácia kritickejšia než v štátnych, pričom my sme tento stav nespôsobili,“ povedal. Na margo núdzového stavu, o ktorom hovoril prezident, povedal, že v prípade, ak nestiahnu výpovede, bude sa týkať aj lekárov ŽSK. Na dnešnom stretnutí však niektorí lekári argumentovali, že čakajú na právnu analýzu, či tak môže hlava štátu urobiť.
Viaceré oddelenia prestali fungovať už predtým
Kysucká nemocnica zamestnávala ku koncu mája 812 ľudí. Výška záväzkov dosiahla 7 211 000 €, pričom sa navýšila o ďalší milión eur za kúpu nového CT prístroja. Od januára 2012 mala byť súčasťou novej akciovej spoločnosti Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja, a.s.“ so sídlom v Dolnom Kubíne. Tá mala zastrešovať štyri nemocnice – Kysuckú, Dolnooravskú, Hornooravskú a Liptovskú. Po tom, čo sa proces transformácie zrušil, sa tak nestane. Nemocnica v Čadci prišla tento rok, presne od 1. júla, o 25 lôžok. Prestali fungovať onkologické i doliečovacie oddelenie. Napriek tomu, že pod petíciu za ich zachovanie sa podpísalo 13 248 ľudí.