Martina na bielom koni sme sa zatiaľ nedočkali. A ako to bude s Katarínou, ktorá oslávi dnes sviatok? "Katarína na blate, Vianoce na ľade,“ hovorí ľudová pranostika. „Na sv. Katarínu, zalezieme pod perinu,“ hovorí ďalšia. Tie vznikali na základe pozorovania prírodných javov, ktoré ľudia zovšeobecnili.
O Kataríne Alexandrijskej vieme, sa narodila koncom 3. storočia v Alexandrii v Egypte, zomrela medzi r. 311-313. Životopisné údaje o tejto svätici sa nám dochovali len v podobe legiend. Podľa nich bola Katarína - dcéra kráľa Kosta - neobyčajne krásna a vysoko vzdelaná. Významným zlomom v jej živote bolo stretnutie s pustovníkom, ktorý jej rozprával o Ježišovi. Z jeho rozprávania pochopila, že jej symbolickým ženíchom bude práve on, a nie syn cisára Maximina, s ktorým ju tajne zasnúbila jej matka bez Kataríninho vedomia.
Onedlho po Kataríninom krste sa v Alexandrii slávila obeta ku cti pohanských modiel. Aj Katarínu vyzvali, aby sa na tejto obete zúčastnila. Išla tam preto, aby vysvetlila cisárovi Maximinovi, že pohanskí bohovia sú modly. Mimoriadnou výrečnosťou sa jej podarilo dostať cisára do úzkych a následne obrátiť na kresťanstvo 50 najlepších filozofov, ktorí ju mali pôvodne usvedčiť z omylov. Zúriaci cisár Maximinus dal všetkých upáliť na hranici. Katarínu zajali a vrhli do žalára. Podstúpila kruté mučenie, bičovali ju, lámali na kolese obitom klincami, ktoré sa však polámalo (preto sa často znázorňuje so zlomeným kolesom) a dlhé dni ju nechali bez potravy. Vždy sa však zázračne uzdravila.
Je aj patrónkou železničiarov
Cisár Maximinus, zdesený jej zázrakmi, ju dal napokon sťať mečom, s ktorým sa sv. Katarína tiež zvykne zobrazovať. Jej pozostatky boli podľa legendy prenesené na horu Sinaj, kde sú dodnes uložené v kláštore sv. Kataríny. Sv. Katarínu uctievali predovšetkým v stredoveku a je patrónkou dievčat, panien a manželiek. Tiež učiteľov, študentov a žiakov, teológov, filozofov a rečníkov. Okrem toho aj univerzít, knižníc, nemocníc a všetkých povolaní majúcich do činenia s kolesom alebo nožom - napr. kolárov, hrnčiarov, mlynárov, šičiek, kníhtlačiarov, obuvníkov.
Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí 1. októbra 2009 dekrétom potvrdila svätú Katarínu, alexandrijskú pannu a mučenicu, ako patrónku slovenských železničiarov so všetkými liturgickými právami a výsadami, ktoré z toho vyplývajú.
Sú inteligentné a emotívne
Na Slovensku patrí meno Katka, Katarínka, Katuška medzi bežné. U nositeliek tohto mena prevládajú obratnosť, inteligencia, emócie a súcit. Kataríny či Katky sa nedajú len tak ľahko ovplyvniť. Sú introvertky so vzťahovačnými sklonmi. Majú pevnú vôľu, no nie všetky úlohy dotiahnú. Neraz si nestihnú veci dôkladne premyslieť. Veľmi ľahko sa prispôsobujú a neúspechy znášajú pokojne. Kataríny sa môžu uplatniť napríklad v oblasti médií, umenia, politiky, ale aj v biznise. Ich životaschopnosť je dobrá, ale zdravie nestále, priveľmi ovplyvňované náladami. Kataríny potrebujú hlavne uvoľnenie a dostatočný odpočinok. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Šťastné farby dám s uvedeným menom sú zlatá a žltá. Ochranné rastliny ľubovník a mak, ochranné kamene jantár a olivín.
Autor: ih, int