KRÁSNO NAD KYSUCOU. Mesto nedávno pristúpilo k prácam na projekte Revitalizácia krajiny a integrovaný manažment povodí v katastri mesta Krásno nad Kysucou - Vodozádržné opatrenia. Na jeho realizáciu získalo mesto 20-tisíc eur. Tie požijú priamo na vybudovanie hrádzok a stupňov z prírodných materiálov. Okrem spomínaných peňazí dostalo mesto aj príspevok z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci na vytvorenie desiatich pracovných miest. „Nielenže urobíme protipovodňové opatrenia, ale aspoň na pol roka získali prácu desiati nezamestnaní Krásňania," povedal na margo prác primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
Vodozádržné opatrenia robia v Krásne na tokoch, ktoré v minulosti robili problémy. Vlčovský potok sa v minulosti vylial zo svojho koryta a zaplavil nielen blízku železničnú trať a obmedzil tak dopravu na hlavnom ťahu Bohumín - Žilina, ale urobil veľké škody aj vo väčšine domov na uliciach Dielničky a Sojčákovej.
„Capkov potok nám tiež robí vrásky pri každých prívalových dažďoch, najmä obyvatelia dolnej časti Kalinova sa obávajú povodní," vysvetlil Grapa.
Preto mesto z dotačných prostriedkov, ktorých celková suma sa blíži k 50 000 eur, pristúpilo k budovaniu vodozádržných hrádzí a stupňov práve na týchto dvoch tokoch. Protipovodňové opatrenia stavajú z prírodných materiálov ako je kameň či drevo. „Spomínané opatrenia robíme na horných častiach tokoch, aby sme v teréne zadržali čo najviac vody a spomalili odplavovanie do údolia.
V rámci projektu vybudovali v Krásne nad Kysucou 180 väčších garnisáží a priepustov, väčšie murované kamenné priehradky, ktoré budú v teréne slúžiť aj ako zachytávače naplavenín a tridsať drevených odrážiek na poľných cestách, ktoré vedú horskými oblasťami.