TURZOVKA. Vedenie mesta tvrdí, že Železnice SR hodili samosprávu ako partnera vo verejnom sektore cez palubu. Dôvodom je pripravovaný predaj pozemkov, o ktoré mala záujem. O pomoc v minulých dňoch požiadala aj prezidenta.
V Turzovke sa nevzdávajú nádeje, že sa celá záležitosť, ktorá sa ťahá takmer 20 rokov, vyrieši v prospech mesta a jej obyvateľov. V hre je 27 pozemkov s celkovou rozlohou 2,7 hektára. Okrem iných aj tie pred turzovským gymnáziom, na Nádražnej ulici, hlavnom parkovisku v centre mesta, pod verejnými cestami, chodníkmi či priľahlými parkami a zeleňou.
„Ak neuspejeme, budeme sa zrejme pripraviť na rokovania o zámeroch nových majiteľov respektíve na ich možno striktné zásahy do normálnych dopravných, majetkových a spoločenských pomerov v centre mesta,“ hovorí viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka.
Problém s vecným bremenom
Odkúpenie pozemkov od Železníc SR medzi Nádražnou a Štúrovou ulicou je problém, ktorý samospráva rieši od roku 1990. Odvtedy, ako tieto plochy uvoľnila Drevoindrustria, ktorá tam mala skládky dreva.
„K žiadnemu predaju zatiaľ nedošlo. Verejné ponukové konanie sme síce zrealizovali, zmluvu s uchádzačom, ktorý bol úspešný, sme však ešte nepodpísali. Vyzvali sme ho, aby pristúpil buď k podpisu zmluvy, alebo sa písomne vyjadril, že ju nepodpíše. Na spomínané pozemky pod cestami a chodníkmi si mesto Turzovka zriadilo vecne bremeno a akýkoľvek budúci záujemca o kúpu ho musí rešpektovať. Nie sú teda ohrozené záujmy jeho obyvateľov,“ informuje hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková. Ako ďalej povedala, ide o pozemky, ktoré sú majetkom štátu a ŽSR ich ma v správe.
„Predaj tohto nehnuteľneho majetku nie je možný bezodplatne, respektíve za jedno euro. Mohlo by sa tak stať iba so súhlasom vlády v rámci privatizačného projektu. Takýto postup však v minulosti stopla práve vláda. Stalo sa tak v roku 2006,“ vraví.
Pozemky sa vraj bezodplatne previesť dajú
Viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka vysvetľuje, že za spomínaných dvadsať rokov sa každé vedenie mesta snažilo vysporiadať pozemky železníc.
„Najmä tie, ktoré ostali pod cestami, parkoviskami a ďalšími verejnými stavbami a plochami, a štát ich samospráve akosi „pozabudol“ delimitovať začiatkom 90. rokov, keď na mesto previedol miestne komunikácie (cesty, chodníky, parkoviská a podobne)," povedal viceprimátor.
"Nie je pravda, že sa pozemky nedajú previesť bezodplatne. Takýto prevod urobil napríklad Fond národného majetku a ministerstvo dopravy, keď sa privatizovali SAD-ky a v našom meste ostal majetok bývalého ČSAD. Išlo o spevnené plochy, garáže, sklady, administratívnu budovu, ktorých hodnota bola niekoľko miliónov korún. Všetko toto sa bezodplatne previedlo na samosprávu. Aj pri pozemkoch železníc sa uplatnil podobný postup. Rovnako so súhlasom a v spolupráci s vedením ŽSR a ministerstvom dopravy sa do vlády v roku 2006 predložil privatizačný projekt. Nie je pravda, že ho vláda stopla. Nestihla ho totiž ani prerokovať. Dôvodom bolo vystúpenie KDH z koalície, následná vládna kríza, vypísanie predčasných volieb v roku 2006 a zastavenie akéhokoľvek nakladania s majetkom štátu,“ dodal.
Budúci kupujúci sa vraj chcú s mestom dohodnúť
Ako hovorí Pavlíková, na rokovaní ŽSR budúci kupujúci povedali, že nemajú v úmysle zamedziť prístup cez nehnuteľnosti, na ktorých sa nachádzajú miestne komunikácie.
„Naopak, sú si vedomí, že časť pozemkov je zaťažená vecným bremenom. Je im známe účelové určenie predmetných nehnuteľností podľa platnej územnoplánovacej dokumentácie. Deklarovali svoj úmysel dohodnúť sa s predstaviteľmi mesta na spolupráci," povedala Pavlíková.
"Preto sa ŽSR neobávajú, že život obyvateľov Turzovky sa znehodnotí predajom predmetných pozemkov. Napriek všetkým uvedeným faktom mesto naďalej podniká kroky na zastavenie predaja predmetných nehnuteľností, neoprávnene blokuje nakladanie s majetkom štátu. Podstatou celej tejto jeho činnosti však nie je získať bezodplatne do vlastníctva pozemky pod jestvujúcimi komunikáciami a k nim priľahlých pozemkov, ale veľký pozemok v centre Turzovky o rozlohe 18 311 m2, ktorý by následne mohlo predať,“ dodala.
Dodáva, že ŽSR sú samostatným podnikateľským subjektom, zriadeným osobitným zákonom, ktorý má povinnosť so zvereným majetkom nakladať hospodárne, zveľaďovať ho a pri prevodoch jeho vlastníctva na iné osoby postupovať transparentne a nediskriminačne.
„Ponukové konanie bolo regulárne vyhlásené, informácie o zverejnení obsahovali nadštandardné množstvo údajov a boli dostupné širokej verejnosti a bolo vyhodnotené ako úspešné. ŽSR po uzavretí kúpnych zmlúv získa pre štát nie zanedbateľnú čiastku finančných prostriedkov, keďže ponúknuté kúpne ceny vysoko prevyšovali vyvolávacie ceny.“
Podľa viceprimátora Turzovky nie je pravdou, že by mesto blokovalo nakladanie s majetkom štátu. „Dôkazom toho je celý zinscenovaný predaj formou verejnej obchodnej súťaže, napriek oprávneným a dlhoročne signalizovaným záujmom mesta hájacich záujmy všetkých obyvateľov, nie úzkej podnikateľskej klientely. Ako môže niekto tvrdiť, že prispôsobil „vyvolávaciu cenu“ potrebám mesta keď ide o súťaž a ponúknutie najvyššej ceny. Je len samozrejmé, že sme sa do takejto súťaže ani neprihlásili, veď by sme tým popreli všetky svoje doterajšie dlhoročné snahy. Pozemky by sme pritom aj tak nezískali. Nie je tajomstvom, že budúci kupujúci ponúkli sumy niekoľkonásobne prevyšujúce vyvolávacie ceny i bežné ceny pozemkov v našom meste,“ dodal.
Prezident v minulých dňoch vyzval listom ministra dopravy, aby zastavil tento majetkový prevod a prehodnotil verejnoprospešný záujem mesta a jeho obyvateľov.