dom bolo sneženie.
STARÁ BYSTRICA. Až dovčerajška sa ovce patriace Roľníckemu družstvu v Starej Bystrici pásli, dnes už oddychujú v maštaliach. Tento rok družstvo vyprodukovalo okolo 15-tisíc litrov mlieka. Nepraktizuje predaj z dvora, po 0,83 € za liter ho predáva na ďalšie spracovanie do Červeného Kameňa. Riaditeľ družstva František Kulla hovorí, že mlieko nie je pre nich ziskovým artiklom, rovnako ako vlna. Najlepšie idú na odbyt veľkonočné jahňatá. Ovce tento rok absolvovali dvakrát strihanie. S vlnou však majú družstevníci nemalé starosti. Tento rok sa im ju podarilo vymeniť za kamennú soľ.
Prevaha pastvín nad ornou pôdou prinútila v minulosti kysucké poľnohospodárske družstvá viac sa venovať živočíšnej než rastlinnej výrobe. Dobrú tradíciu mal práve chov oviec.
Porevolučné zmeny priniesli problémy s majetkoprávnym vysporiadaním pozemkov, zrušili sa príspevky na vlnu, družstvá a salaše išli k úpadku. Načas sa ovca stala nezaujímavou a mnohí od jej chovu upustili. Postupne sa však situácia zlepšila, a tak aj na Kysuciach sú poľnohospodárske podniky, ktoré sa ešte chovu oviec venujú.
Riaditeľ Kulla hovorí, že za sezónu sa im nahromadia aj tri tony vlny. Pre ilustráciu, za socializmu sa kilogram predával až po 250 korún, dnes za ňu dostanú 0,20 eur. Strihanie jednej ovce pritom vyjde na 0,66 eur. Ako vraví, sú radi, keď sa im podarí vlny zbaviť a nájde sa niekto, kto ju kúpi. Záujemcov je ako šafranu, vlnu niet kde skladovať a nedá sa ani tak ľahko zlikvidovať.