ČADCA. K prvým odberateľom vianočných ozdôb z Čadce patrila Amerika. Gule rôznych tvarov a farieb tam vyviezli ešte v apríli. Posledným bolo Nemecko, kde ich vyexpedovali koncom novembra. Celkom pre túto krajinu, ktorá patrí k najväčším zákazníkom, vyrobili 820-tisíc kusov. Ani tento rok nebolo jednoduché získať zákazky od zahraničných odberateľov. Dôvodom je pretrvávajúca hospodárska kríza.
Zamestnávajú aj telesne postihnutých
Vyše 90 percent zamestnancov Okrasy tvoria ženy. Prácu tam našlo aj 21 Kysučanov so zníženou pracovnou schopnosťou. Export družstva, v ktorom pracuje 150 ľudí, tvorí až 97 percent výroby.
Predsedníčka Anna Ostružiarová hovorí, že v týchto dňoch ešte dokončujú zákazky pre tuzemsko, potom budú zamestnanci čerpať dovolenky. Do práce nastúpia po Troch kráľoch. Veria, že dovtedy sa im podarí získať zákazky pre budúci rok. Zamestnanosť chcú udržať, ľahké to však podľa slov predsedníčky nebude.
Slováci si ozdoby odkladajú na ďalšie roky
Tento rok je záujem o väčšie vianočné gule s priemerom od 7 centimetrov a viac. Dominovali modrá, fialová, červená, zelená či zlatá farba.
Nižší záujem na domácom trhu si vysvetľujú najmä dovozom umelohmotných ozdôb z ázijských krajín a nízkou kúpyschopnosťou obyvateľstva. Navyše, väčšina Slovákov si nemôže dovoliť obmieňať výzdobu vianočných stromčekov každý rok, je to vždy viacročná záležitosť.
Mnoho domácností sa zasa vracia k tradičnej výzdobe sušenými či slamenými ozdobami, ovocím, orieškami. Aj keď tento rok zrejme nebude patriť v Okrase medzi tie najlepšie, počet expedovaných gulí svedčí o tom, že klasické fúkané a ručne vyrábané vianočné ozdoby majú stále svoju tradíciu. Nielen doma, tiež v cudzine sú typickým symbolom Vianoc, rovnako ako stromček či betlehem.