ČADCA. Dlh nemocníc, ktoré patria pod Žilinský samosprávny kraj dosiahol čiastku takmer 11 miliónov eur. Problémom je, že štát ich neoddĺži, aj preto chcú predstavitelia žilinskej župy pre diskrimináciu žalovať SR na medzinárodnej úrovni.
„Naša nemocnica sa mesačne zadlžovala čiastkou približne 70 000 eur. Urobili sme množstvo úsporných opatrení, ktorými sa nám podarilo medzimesačný nárast dlhu znížiť až o dve tretiny.
Zvyšnú tretinu chceme vyrovnať tým, že obstaráme nové diagnostické prístroje zo sponzorských prostriedkov,“ informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.
Tieto prístroje majú priniesť nemocnici okamžitý efekt, keďže už nebude musieť platiť nemalé finančné prostriedky na opravy a údržby starých strojov. Takisto ich prevádzka bude podľa riaditeľa podstatne lacnejšia.
„Okrem toho chceme zvýšiť príjem pre našu nemocnicu rôznymi podnikateľskými aktivitami. Pôjde o prenájmy voľných priestorov, prevádzkovanie bufetov, otvorenie novej verejnej lekárne a podobne. Chceme pritom zachovať existujúcu zdravotnú starostlivosť. Pokiaľ sa všetky tieto aktivity podarí uskutočniť, mohli by sme od júna budúceho roka prestať vytvárať stratu a začať hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Samozrejme aj za predpokladu, že vláda dodrží sľub, ktorý dala lekárom a zabezpečí, aby nemocnice dostali finančné prostriedky na zvyšovanie ich miezd,“ dodal.
Najväčšiu obavu má ŽSK práve z napĺňania zvýšenia platov, preto vedenie nemocníc, ktorých je zriaďovateľom, začne neodkladne rokovať predovšetkým so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou o navýšení platieb. Iba tak je vraj možné zabezpečiť navýšenie platov, ku ktorým sa zaviazala vláda v memorande. ŽSK je zriaďovateľom 4 nemocníc – Kysuckej v Čadci, Hornooravskej v Trstenej, Dolnooravskej v Dolnom Kubíne a Liptovskej v Liptovskom Mikuláši, ktorých spádová oblasť je 330-tisíc obyvateľov.