e, napokon jej zriadenie neschválili.
TURZOVKA. Zástupca primátora Kamil Kobolka hovorí, že ochrana a bezpečnosť obyvateľov a udržanie verejného poriadku by malo byť jednou z hlavných priorít každej obce či mesta:
„Tie, ktoré nemajú vlastnú MsP si musia tieto služby prenajímať z iných, väčších miest, alebo sa len bezmocne prizerať narastajúcemu vandalizmu, anarchii v doprave, nerešpektovaniu zásad ochrany životného prostredia, svojvoľným stavebným aktivitám, pouličnému predaju a iným nežiaducim prvkom vo verejnom poriadku.“
Auto áno, policajtov nie?
V Turzovke sa snažili problematiku vyriešiť zriadením mestskej polície. „Prvý návrh sme predložili na marcovom mestskom zastupiteľstve. Neprešiel. Šokujúce bolo najmä to, že na predchádzajúcom stretnutí poslanci schválili kúpu policajného vozidla a v rozpočte sa vyčlenili aj ďalšie zdroje na personálne, technické zabezpečenie polície,“ informuje Kobolka. Samospráva sa myšlienky na jej zriadenie do budúcna nevzdáva. V minulých dňoch prijalo vedenie mesta petičný výbor zložený z obyvateľov Turzovky.
„Oboznámil nás s organizovanou petíciou, ktorou sú obyvatelia odhodlaní zriadenie polície podporiť. Podporilo ju vyše 600 Turzovčanov, ďalšie podpisy chcú ešte vyzbierať. Petíciu plánujú odovzdať na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva,“ povedal viceprimátor.
Štátna polícia im problémy v meste neporieši
Práca štátnej polície na úseku verejného poriadku podľa Kobolku úplne absentuje. „Je skôr zriedkavosťou vidieť v súčasnosti nejakého policajta, ktorý by sa pešo prešiel a skontroloval, či v reštauračných zariadeniach už počas dopoludnia alebo večer nesedia školopovinné deti a všetci, ktorí majú načapované pivo alebo iný alkohol, majú 18 rokov. Či bezdomovci alebo iní asociáli nepopíjajú, neležia na lavičkách v parkoch, na staniciach a podobne. Štát tieto, pre obce potrebné činnosti, akosi prehliada s odvolaním sa na obecné polície,“ vraví.
Každá obec či mesto sa podľa jeho slov potýka s tým, aký nástroj použiť na verejný poriadok, na čoraz väčší vandalizmus a intoleranciu medzi ľuďmi, dopravný chaos tak v osobnej ako aj v nákladnej doprave. „U nás ide napríklad aj o známe zvozy dreva, ktoré niekoľkokrát prevyšujú povolenú nosnosť a ničia obecné i štátne cesty, „zvieraciu“ agendu psíčkarov (ich neprihlásené chovanie v bytových domoch, venčenie okolo detských ihrísk...), divoké skládky odpadu, čierne stavby, nedovolený podomový a pouličný predaj, drobné napadnutia a šikanovanie medzi deťmi, požívanie alkoholu mladistvými a mnohé ďalšie spoločenské neduhy, ktorých vymožiteľnosť riešenia sa v súčasnosti nebezpečne približuje k nule,“ vysvetľuje.
Ako povedal, predpokladom každej práce sú jej nositelia – teda ľudia. Od nich sa mnohé veci odvíjajú aj v prípade mestskej polície. „Myslím tým ľudí na všetkých úrovniach. Tých, ktorí by mali MsP v zastupiteľstve odobriť, tých, ktorým by mala byť dennodennou náplňou ich služby, tých, ktorí by ju mali riadiť, kontrolovať, usmerňovať a v neposlednom rade aj tých, ktorým by mala „pozerať na prsty“ a na ich protizákonné, či miernejšie povedané spoločensky nežiaduce správanie.
Dnešná doba si toto riešenie pýta - aj prostredníctvom občianskej petície. Treba k tomu ešte ústretovosť v mestskom zastupiteľstve. Potom môžu byť šance na úspech či neúspech. Dovtedy to bude len teória a zbožné želanie niekoľkých zodpovedných obyvateľov či predstaviteľov samosprávy,“ dodal.