Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Volejbalistky majú nahustený program, oddychu si počas Vianoc príliš nedoprajú

Výchova talentovaných športovcov je tou najťažšou a najmenej ocenenou prácou nielen na Kysuciach, ale v rámci celého Slovenska.

Pred súťažou tajne dúfali, že sa umiestnia do 4. miesta v tabuľke a pobijú sa v play-off o miestenku na MSR. Ciele sa zatiaľ napĺňajú, kadetky majú na jar všetko vo svojich rukách.Pred súťažou tajne dúfali, že sa umiestnia do 4. miesta v tabuľke a pobijú sa v play-off o miestenku na MSR. Ciele sa zatiaľ napĺňajú, kadetky majú na jar všetko vo svojich rukách. (Zdroj: RADOSLAV BLAŽEK)

TJ Lokomotíva Čadca sa môže pochváliť výbornými výkonmi svojich volejbalistiek, ktoré všetok svoj voľný čas venujú tréningom a majstrovským zápasom. Za úspechmi a hlavne na tú správnu športovú cestu ich už niekoľko rokov vedie tréner Peter Gramblička.

Jesennú časť majú kadetky i staršie žiačky TJ Lokomotíva Čadca za sebou. Ako sa vašim zverenkyniam počas prvej polovice súťaží darilo?

Myslím, že vcelku dobre. U starších žiačok sme už pred sezónou tušili, že by sme mohli dobre obstáť. Na prípravnom turnaji v Žiline, kde sa zišli prakticky všetci naši budúci súperi, sme obsadili 1. miesto. Kondične sme boli na tom veľmi dobre a hra mala fazónu. Po tomto turnaji sme začali pomýšľať na účasť v záverečnom turnaji o majstra SR, ktorého sa zúčastní najlepších 8 tímov Slovenska. Po jesennej časti si zatiaľ držíme 2. postupové miesto a dúfam, že ho v jarnej časti obhájime.

Skryť Vypnúť reklamu

U kadetiek je postupový kľúč o niečo zložitejší. Z našej oblasti Sever postupujú do play-off prvé 4 družstvá, ktoré sa pobijú o 2 miestenky na M SR so svojimi rovesníčkami z južnej časti bývalého stredoslovenského kraja. Pred súťažou sme tajne dúfali, že sa zmestíme do 4. miesta na úkor jedného družstva zo silnej štvorky L. Hrádok, P. Bystrica, Martin a Žilina. Zatiaľ si udržujeme 3. pozíciu práve pred Martinom a Žilinou. Verím, že v jarnej časti si postup do play-off zabezpečíme.

V dlhodobej súťaži mávajú družstvá silnejšie i slabšie chvíľky, obdobia, kedy vychádza všetko a obdobia, kedy to naozaj nejde. Čadčianky však obsadili 2., resp. 3. miesto v tabuľke. V čom si vysvetľujete, že hráčky dokázali udržať dobré výkony počas celej jesene?

Skryť Vypnúť reklamu

Na súčasné dobré výkony dievčat má vplyv viacero faktorov. V prvom rade je to dlhodobá práca s mládežou, ktorej sa v našej TJ venujeme. Viaceré z týchto dievčat už trénujú volejbal piaty-šiesty rok a práve teraz začínajú predvádzať už „ozajstný“ volejbal so všetkými prvkami rýchlej a kvalitnej hry. V druhom rade je to dobrá letná príprava, či už kemp v Luhačoviciach alebo sústredenie v Senici. Najväčší objem prípravy sme však urobili na antukových ihriskách pri ZŠ Rázusova, kde sme trénovali od augusta až do konca septembra, keďže počasie nám tento rok celkom prialo.

No a v neposlednom rade je to dobrá partia dievčat, ktoré držia spolu a navzájom sa podporujú a hecujú. Volejbal sa im dostal „pod kožu“, už si uvedomujú, že bez tvrdého pravidelného tréningu sa napredovať nedá. Keď si uvedomíme, že cez týždeň absolvujú 3 dvojhodinové tréningy a cez víkend hrajú (viaceré nastupujú v oboch družstvách), obetujú mu prakticky celý svoj voľný čas. Krátkodobý pokles formy zastihol aj nás, keď sme doma prehrali jeden zápas so Žilinou a druhý s problémami vyhrali.

Skryť Vypnúť reklamu

Volejbal je veľmi náročný šport, v závere vám zo zostavy vypadla pre chorobu Monika Jurišová. Mali ste počas jesene problémy s výpadkom niektorých iných hráčok kvôli rôznym zraneniam?

Na Moniku sa zosypalo v jednej chvíli viacero menších zranení, pre ktoré istý čas pauzovala. Zraneniam sa nevyhli ani ďalšie hráčky – Nina Závodská, Natália Ondrašinová, Aďa Franeková. Boli to pre volejbal štandardné poranenia, ako výron členku, natiah- nuté väzivá v kolene, v ramene a samozrejme menšie či väčšie modriny po celom tele. Našťastie tieto boliestky neboli také vážne, aby mali väčší vplyv na naše výsledky.

Problémom, s ktorým sa v posledných sezónach boríme je, že nemáme svojho športového lekára, ktorý by ich dlhodobo mal pod kontrolou. Dievčatá navštevujú so svojimi zraneniami rôznych ortopédov, prípadne iných špecialistov, ktorí sa im nie vždy dostatočne venujú práve z hľadiska ich športu. Potrebovali by sme, keby sa ich ujal športový lekár so skúsenosťami z kolektívnych loptových hier, prípadne fyzioterapeut, ktorý by im aj poradil vhodnú liečbu a adekvátnu rehabilitáciu.

Zimná prestávka bude trvať menej ako niečo cez mesiac, hráčky si určite zaslúžia oddych, no určite budete musieť i trénovať. Sú nejaké nedostatky v hre tímov, na ktoré by ste sa chceli počas tréningov zamerať?

Bohužiaľ zmenil sa systém kadetiek, ktoré majú mimoriadne nahustený program. Už 8. januára odohrajú prvé jarné kolo, takže na prípravu nebude veľa času. Priestor musí dostať individuálny tréning, keďže si dievčatá chcú užiť aj zimné prázdniny. Aj keď sa nám momentálne darí, uvedomujeme si, že nemôže ustrnúť a žiť len z toho, čo sme sa doteraz naučili.

Keďže volejbal je naozaj hra o volejoch-úderoch, technika jednotlivých herných činností musí byť veľmi precízna. A v tejto oblasti je stále čo zdokonaľovať. V najbližšom období sa určite zameriame na zlepšenie útoku, najmä na techniku smečiarskej ruky. V obrannej činnosti bude hlavná váha na zoskupovanie dvojbloku, ktorý musí byť rozhodne kompaktnejší ako doteraz a samozrejme hra v poli, aby tých modrín bolo čo najmenej. V kondičnej oblasti to bude, najmä u kadetiek, zvýšenie fyzickej sily a spevnenie celého väzivového a svalového aparátu.

V tejto oblasti máme veľkú nevýhodu oproti klubom v športových školách či strediskách, kde sa fyzickej príprave venujú aj na hodinách telesnej výchovy. Naše tri dvojhodinovky tréningu týždenne na to zďaleka nestačia. V našich podmienkach, na základných či stredných školách, sa na úkor telocviku preferujú iné predmety. A telocvik sa nahrádza rôznymi športovými krúžkami. Politici majú plné ústa podpory športu u mládeže, ale postaviť telesnú výchovu na úroveň ostatných predmetov nie sú schopní.

V akých zostavách nastupovali jednotlivé tímy v doterajších zápasoch?

V základnej zostave starších žiačok zvyčajne nastupovali: Lucia Poláčková, Monika Jurišová, Dominika Marjaková, Nina Závodská, Ingrid Andočová, Michaela Drdúlová, Mária Kováčiková.

Striedali: Anna Pohančeníková, Beáta Kullová, Nikola Kvašňovská, Kristína Molnárová, Klaudia Marčanová.

U kadetiek základ tvorili: Mária Ondrejková, Magdaléna Kováčiková, Andrea Franeková, Lucia Poláčková, Monika Jurišová, Natália Ondrašinová.

Striedali: Andrea Bršťáková, Dominika Marjaková, Nina Závodská, Ingrid Andočová.

Chceli by ste vyzdvihnúť individuálne výkony niektorých hráčok, alebo vidíte vaše úspechy skôr v kolektívnych výkonoch?

Volejbal je kolektívny šport a pokiaľ všetkých 6 dievčat na ihrisku zahrá na jednu nôtu, nemôže sebalepší jednotlivec doviesť družstvo k úspechu. Ten vyšší stupeň volejbalového umenia hovorí o potlačení svojho ega a sebaobetovaní sa v prospech družstva. Našťastie tento kolektív má takéto osobnosti a sú nimi najmä už spomínaná Monika Jurišová, Aďa Franeková či Nina Závodská.

Na druhej strane družstvo potrebuje aj dravcov-ťahúňov, tzv. víťazné typy, ktorým je určite kapitánka Lucia Poláčková alebo Majka Ondrejková. Každá hráčka, ktorá nastúpi na ihrisko, musí niečo družstvu priniesť. Nahrávačky Megy Kováčiková a Dominika Marjaková vnášajú do hry pokoj a rozvahu a za každej situácie si udržia chladnú hlavu. Súčasne musia stále niečo vymýšľať, byť kreatívne, keďže sú tvorcami hry, a najmä útoku. Napokon ich dopĺňajú hráčky, pre ktorá žiadna lopta nie je stratená a pády sú štandardnou súčasťou ich výkonu - Aďa Bršťáková, Inga Andočová a Natália Ondrašinová. A keď z takýchto typov poskladáte družstvo tiahnuce za jeden povraz, úspech je zaručený.

S akými cieľmi vstúpite do jarnej časti?

Ako som už spomenul, u starších žiačok by sme si chceli udržať druhé miesto a postúpiť na majstrovstvá Slovenska. Kadetky majú postupnosť krokov – najskôr si zabezpečiť účasť v play-off a potom sa pokúsiť o postup na M SR, čo však bude veľmi, veľmi ťažké.

Blíži sa čas Vianoc, čas oddychu a pokoja. Ako strávite tieto chvíle vy?

Vianoce trávim samozrejme so svojou rodinou, manželkou a dvoma synmi. Spolu navštívime mojich aj manželkiných rodičov a budeme sa snažiť dobehnúť to, čo sme aj kvôli volejbalu nestihli počas roka. Dúfam len, že konečne budú Vianoce tak ako sa patrí, na lade a snehu, aby sme si mohli konečne aj na Kysuciach dobre zalyžovať. Od volejbalu si však dlho neoddýchneme. 3. januára už máme naplánovaný prvý tréning. Veď ako som spomínal už v nedeľu 8.1. hrajú kadetky svoj prvý zápas v novom roku.

Na záver by som chcel popriať všetkým priaznivcom volejbalu a tým, ktorí sa okolo neho krútia, predovšetkým mojej manželke príjemné prežitie vianočných sviatkov a šťastlivý nový rok. Našim mladým volejbalistkám aby sa vyhýbali zraneniam a splnilo sa im všetko to, čo sme si spoločne pre túto sezónu predsavzali.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 4. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 7. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 10. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 9 798
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 773
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 608
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 474
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 244
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 948
 7. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 666
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 389
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 216
 10. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 2 014

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Myslite si, že vlády na Slovensku to s modernizáciou železníc myslia vážne? Pozrite si, čo hovoria fakty...Nevadí Vám to?
 2. Lórant Kulík: URBEX-Časť 2: V tajných izbách chátrajúceho domu na kpt.Nálepku v Košiciach bezdomovci (ne)ukrývajú starožitný nábytok
 3. Miroslav Lukáč: "Geniálni" Fico, Pellegrini, Kotleba, nie sú problémom SR.
 4. Robert Štepaník: diel 60 - moje TOP10 za rok 2021, časť 2 (miesto 5 až 1)
 5. Zuzana Cascino: Tragédia svedomia.
 6. Helena Michlíková: Malý princ v rôznych jazykoch
 7. Peter Svoreň: Fenomén omikron a jeho dopad na svetovú ekonomiku
 8. Věra Tepličková: Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte...
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 12 297
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 277
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 135
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 679
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 232
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 4 244
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 048
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 4 018
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 3. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Bežkárske trasy na Kysuciach.

K dispozícii sú jednoduché trasy pre začiatočníkov, ale aj trasy v prírode pre náročnejších bežkárov.


9 h
Mária Ščuryová pri preberaní ocenenia Osobnosť Kysúc

V seriáli rozhovorov s osobnosťami Kysúc sa dozviete zaujímavostí, ktoré ste o týchto ľuďoch nevedeli. Prvou v poradí je Mária Ščuryová, lokálpatriotka a šéfka vydavateľstva Magma, ocenenie Osobnosť Kysúc získala na jeseň 2021.


17 h
Testovanie na koronavírus.

V utorok odhalili PCR testy na Slovensku takmer 14-tisíc infikovaných, najviac vo vekovej skupine od 35 do 44 rokov. V nemocniciach leží 1505 pacientov s ochorením Covid-19.


a 1 ďalší 26. jan
Martin Pleva.

Tatran bol pre mladého futbalistu veľkou neznámou.


26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kúpalisko splnilo poslednú podmienku na prevádzku bazénov s termálnou vodou.


26. jan

Na miesto boli privolaní hasiči.


26. jan

Na brehu Liptovskej Mary chystajú rezort, bude desať metrov od hladiny priehrady.


14 h

Policajti v Banskobystrickom kraji vážili nákladné autá.


26. jan

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Myslite si, že vlády na Slovensku to s modernizáciou železníc myslia vážne? Pozrite si, čo hovoria fakty...Nevadí Vám to?
 2. Lórant Kulík: URBEX-Časť 2: V tajných izbách chátrajúceho domu na kpt.Nálepku v Košiciach bezdomovci (ne)ukrývajú starožitný nábytok
 3. Miroslav Lukáč: "Geniálni" Fico, Pellegrini, Kotleba, nie sú problémom SR.
 4. Robert Štepaník: diel 60 - moje TOP10 za rok 2021, časť 2 (miesto 5 až 1)
 5. Zuzana Cascino: Tragédia svedomia.
 6. Helena Michlíková: Malý princ v rôznych jazykoch
 7. Peter Svoreň: Fenomén omikron a jeho dopad na svetovú ekonomiku
 8. Věra Tepličková: Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte...
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 12 297
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 277
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 135
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 679
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 232
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 4 244
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 048
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 4 018
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 3. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu