Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

Volejbalistky majú nahustený program, oddychu si počas Vianoc príliš nedoprajú

Výchova talentovaných športovcov je tou najťažšou a najmenej ocenenou prácou nielen na Kysuciach, ale v rámci celého Slovenska.

Pred súťažou tajne dúfali, že sa umiestnia do 4. miesta v tabuľke a pobijú sa v play-off o miestenku na MSR. Ciele sa zatiaľ napĺňajú, kadetky majú na jar všetko vo svojich rukách.Pred súťažou tajne dúfali, že sa umiestnia do 4. miesta v tabuľke a pobijú sa v play-off o miestenku na MSR. Ciele sa zatiaľ napĺňajú, kadetky majú na jar všetko vo svojich rukách. (Zdroj: RADOSLAV BLAŽEK)

TJ Lokomotíva Čadca sa môže pochváliť výbornými výkonmi svojich volejbalistiek, ktoré všetok svoj voľný čas venujú tréningom a majstrovským zápasom. Za úspechmi a hlavne na tú správnu športovú cestu ich už niekoľko rokov vedie tréner Peter Gramblička.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jesennú časť majú kadetky i staršie žiačky TJ Lokomotíva Čadca za sebou. Ako sa vašim zverenkyniam počas prvej polovice súťaží darilo?

Myslím, že vcelku dobre. U starších žiačok sme už pred sezónou tušili, že by sme mohli dobre obstáť. Na prípravnom turnaji v Žiline, kde sa zišli prakticky všetci naši budúci súperi, sme obsadili 1. miesto. Kondične sme boli na tom veľmi dobre a hra mala fazónu. Po tomto turnaji sme začali pomýšľať na účasť v záverečnom turnaji o majstra SR, ktorého sa zúčastní najlepších 8 tímov Slovenska. Po jesennej časti si zatiaľ držíme 2. postupové miesto a dúfam, že ho v jarnej časti obhájime.

SkryťVypnúť reklamu

U kadetiek je postupový kľúč o niečo zložitejší. Z našej oblasti Sever postupujú do play-off prvé 4 družstvá, ktoré sa pobijú o 2 miestenky na M SR so svojimi rovesníčkami z južnej časti bývalého stredoslovenského kraja. Pred súťažou sme tajne dúfali, že sa zmestíme do 4. miesta na úkor jedného družstva zo silnej štvorky L. Hrádok, P. Bystrica, Martin a Žilina. Zatiaľ si udržujeme 3. pozíciu práve pred Martinom a Žilinou. Verím, že v jarnej časti si postup do play-off zabezpečíme.

V dlhodobej súťaži mávajú družstvá silnejšie i slabšie chvíľky, obdobia, kedy vychádza všetko a obdobia, kedy to naozaj nejde. Čadčianky však obsadili 2., resp. 3. miesto v tabuľke. V čom si vysvetľujete, že hráčky dokázali udržať dobré výkony počas celej jesene?

SkryťVypnúť reklamu

Na súčasné dobré výkony dievčat má vplyv viacero faktorov. V prvom rade je to dlhodobá práca s mládežou, ktorej sa v našej TJ venujeme. Viaceré z týchto dievčat už trénujú volejbal piaty-šiesty rok a práve teraz začínajú predvádzať už „ozajstný“ volejbal so všetkými prvkami rýchlej a kvalitnej hry. V druhom rade je to dobrá letná príprava, či už kemp v Luhačoviciach alebo sústredenie v Senici. Najväčší objem prípravy sme však urobili na antukových ihriskách pri ZŠ Rázusova, kde sme trénovali od augusta až do konca septembra, keďže počasie nám tento rok celkom prialo.

No a v neposlednom rade je to dobrá partia dievčat, ktoré držia spolu a navzájom sa podporujú a hecujú. Volejbal sa im dostal „pod kožu“, už si uvedomujú, že bez tvrdého pravidelného tréningu sa napredovať nedá. Keď si uvedomíme, že cez týždeň absolvujú 3 dvojhodinové tréningy a cez víkend hrajú (viaceré nastupujú v oboch družstvách), obetujú mu prakticky celý svoj voľný čas. Krátkodobý pokles formy zastihol aj nás, keď sme doma prehrali jeden zápas so Žilinou a druhý s problémami vyhrali.

SkryťVypnúť reklamu

Volejbal je veľmi náročný šport, v závere vám zo zostavy vypadla pre chorobu Monika Jurišová. Mali ste počas jesene problémy s výpadkom niektorých iných hráčok kvôli rôznym zraneniam?

Na Moniku sa zosypalo v jednej chvíli viacero menších zranení, pre ktoré istý čas pauzovala. Zraneniam sa nevyhli ani ďalšie hráčky – Nina Závodská, Natália Ondrašinová, Aďa Franeková. Boli to pre volejbal štandardné poranenia, ako výron členku, natiah- nuté väzivá v kolene, v ramene a samozrejme menšie či väčšie modriny po celom tele. Našťastie tieto boliestky neboli také vážne, aby mali väčší vplyv na naše výsledky.

Problémom, s ktorým sa v posledných sezónach boríme je, že nemáme svojho športového lekára, ktorý by ich dlhodobo mal pod kontrolou. Dievčatá navštevujú so svojimi zraneniami rôznych ortopédov, prípadne iných špecialistov, ktorí sa im nie vždy dostatočne venujú práve z hľadiska ich športu. Potrebovali by sme, keby sa ich ujal športový lekár so skúsenosťami z kolektívnych loptových hier, prípadne fyzioterapeut, ktorý by im aj poradil vhodnú liečbu a adekvátnu rehabilitáciu.

Zimná prestávka bude trvať menej ako niečo cez mesiac, hráčky si určite zaslúžia oddych, no určite budete musieť i trénovať. Sú nejaké nedostatky v hre tímov, na ktoré by ste sa chceli počas tréningov zamerať?

Bohužiaľ zmenil sa systém kadetiek, ktoré majú mimoriadne nahustený program. Už 8. januára odohrajú prvé jarné kolo, takže na prípravu nebude veľa času. Priestor musí dostať individuálny tréning, keďže si dievčatá chcú užiť aj zimné prázdniny. Aj keď sa nám momentálne darí, uvedomujeme si, že nemôže ustrnúť a žiť len z toho, čo sme sa doteraz naučili.

Keďže volejbal je naozaj hra o volejoch-úderoch, technika jednotlivých herných činností musí byť veľmi precízna. A v tejto oblasti je stále čo zdokonaľovať. V najbližšom období sa určite zameriame na zlepšenie útoku, najmä na techniku smečiarskej ruky. V obrannej činnosti bude hlavná váha na zoskupovanie dvojbloku, ktorý musí byť rozhodne kompaktnejší ako doteraz a samozrejme hra v poli, aby tých modrín bolo čo najmenej. V kondičnej oblasti to bude, najmä u kadetiek, zvýšenie fyzickej sily a spevnenie celého väzivového a svalového aparátu.

V tejto oblasti máme veľkú nevýhodu oproti klubom v športových školách či strediskách, kde sa fyzickej príprave venujú aj na hodinách telesnej výchovy. Naše tri dvojhodinovky tréningu týždenne na to zďaleka nestačia. V našich podmienkach, na základných či stredných školách, sa na úkor telocviku preferujú iné predmety. A telocvik sa nahrádza rôznymi športovými krúžkami. Politici majú plné ústa podpory športu u mládeže, ale postaviť telesnú výchovu na úroveň ostatných predmetov nie sú schopní.

V akých zostavách nastupovali jednotlivé tímy v doterajších zápasoch?

V základnej zostave starších žiačok zvyčajne nastupovali: Lucia Poláčková, Monika Jurišová, Dominika Marjaková, Nina Závodská, Ingrid Andočová, Michaela Drdúlová, Mária Kováčiková.

Striedali: Anna Pohančeníková, Beáta Kullová, Nikola Kvašňovská, Kristína Molnárová, Klaudia Marčanová.

U kadetiek základ tvorili: Mária Ondrejková, Magdaléna Kováčiková, Andrea Franeková, Lucia Poláčková, Monika Jurišová, Natália Ondrašinová.

Striedali: Andrea Bršťáková, Dominika Marjaková, Nina Závodská, Ingrid Andočová.

Chceli by ste vyzdvihnúť individuálne výkony niektorých hráčok, alebo vidíte vaše úspechy skôr v kolektívnych výkonoch?

Volejbal je kolektívny šport a pokiaľ všetkých 6 dievčat na ihrisku zahrá na jednu nôtu, nemôže sebalepší jednotlivec doviesť družstvo k úspechu. Ten vyšší stupeň volejbalového umenia hovorí o potlačení svojho ega a sebaobetovaní sa v prospech družstva. Našťastie tento kolektív má takéto osobnosti a sú nimi najmä už spomínaná Monika Jurišová, Aďa Franeková či Nina Závodská.

Na druhej strane družstvo potrebuje aj dravcov-ťahúňov, tzv. víťazné typy, ktorým je určite kapitánka Lucia Poláčková alebo Majka Ondrejková. Každá hráčka, ktorá nastúpi na ihrisko, musí niečo družstvu priniesť. Nahrávačky Megy Kováčiková a Dominika Marjaková vnášajú do hry pokoj a rozvahu a za každej situácie si udržia chladnú hlavu. Súčasne musia stále niečo vymýšľať, byť kreatívne, keďže sú tvorcami hry, a najmä útoku. Napokon ich dopĺňajú hráčky, pre ktorá žiadna lopta nie je stratená a pády sú štandardnou súčasťou ich výkonu - Aďa Bršťáková, Inga Andočová a Natália Ondrašinová. A keď z takýchto typov poskladáte družstvo tiahnuce za jeden povraz, úspech je zaručený.

S akými cieľmi vstúpite do jarnej časti?

Ako som už spomenul, u starších žiačok by sme si chceli udržať druhé miesto a postúpiť na majstrovstvá Slovenska. Kadetky majú postupnosť krokov – najskôr si zabezpečiť účasť v play-off a potom sa pokúsiť o postup na M SR, čo však bude veľmi, veľmi ťažké.

Blíži sa čas Vianoc, čas oddychu a pokoja. Ako strávite tieto chvíle vy?

Vianoce trávim samozrejme so svojou rodinou, manželkou a dvoma synmi. Spolu navštívime mojich aj manželkiných rodičov a budeme sa snažiť dobehnúť to, čo sme aj kvôli volejbalu nestihli počas roka. Dúfam len, že konečne budú Vianoce tak ako sa patrí, na lade a snehu, aby sme si mohli konečne aj na Kysuciach dobre zalyžovať. Od volejbalu si však dlho neoddýchneme. 3. januára už máme naplánovaný prvý tréning. Veď ako som spomínal už v nedeľu 8.1. hrajú kadetky svoj prvý zápas v novom roku.

Na záver by som chcel popriať všetkým priaznivcom volejbalu a tým, ktorí sa okolo neho krútia, predovšetkým mojej manželke príjemné prežitie vianočných sviatkov a šťastlivý nový rok. Našim mladým volejbalistkám aby sa vyhýbali zraneniam a splnilo sa im všetko to, čo sme si spoločne pre túto sezónu predsavzali.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

 1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
 2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 34 343
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 406
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 811
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 365
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 294
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 038
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 573
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 3 218

Blogy SME

 1. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
 2. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 4. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
 5. Silvia Valkovič: Na svitaní
 6. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 7. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 8. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 543
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 772
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 441
 4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 857
 5. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 522
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 743
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 194
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 741
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Výbuch monitoroval neznámy vojenský vrtuľník.

Na mieste zaznamenali vojenský vrtuľník, ktorý situáciu monitoroval.


13 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


31. mar

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


31. mar
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


31. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
 2. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 4. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
 5. Silvia Valkovič: Na svitaní
 6. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 7. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 8. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 543
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 772
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 441
 4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 857
 5. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 522
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 743
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 194
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 741
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu