Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Volejbalistky majú nahustený program, oddychu si počas Vianoc príliš nedoprajú

Výchova talentovaných športovcov je tou najťažšou a najmenej ocenenou prácou nielen na Kysuciach, ale v rámci celého Slovenska.

Pred súťažou tajne dúfali, že sa umiestnia do 4. miesta v tabuľke a pobijú sa v play-off o miestenku na MSR. Ciele sa zatiaľ napĺňajú, kadetky majú na jar všetko vo svojich rukách.Pred súťažou tajne dúfali, že sa umiestnia do 4. miesta v tabuľke a pobijú sa v play-off o miestenku na MSR. Ciele sa zatiaľ napĺňajú, kadetky majú na jar všetko vo svojich rukách. (Zdroj: RADOSLAV BLAŽEK)

TJ Lokomotíva Čadca sa môže pochváliť výbornými výkonmi svojich volejbalistiek, ktoré všetok svoj voľný čas venujú tréningom a majstrovským zápasom. Za úspechmi a hlavne na tú správnu športovú cestu ich už niekoľko rokov vedie tréner Peter Gramblička.

Jesennú časť majú kadetky i staršie žiačky TJ Lokomotíva Čadca za sebou. Ako sa vašim zverenkyniam počas prvej polovice súťaží darilo?

Myslím, že vcelku dobre. U starších žiačok sme už pred sezónou tušili, že by sme mohli dobre obstáť. Na prípravnom turnaji v Žiline, kde sa zišli prakticky všetci naši budúci súperi, sme obsadili 1. miesto. Kondične sme boli na tom veľmi dobre a hra mala fazónu. Po tomto turnaji sme začali pomýšľať na účasť v záverečnom turnaji o majstra SR, ktorého sa zúčastní najlepších 8 tímov Slovenska. Po jesennej časti si zatiaľ držíme 2. postupové miesto a dúfam, že ho v jarnej časti obhájime.

Skryť Vypnúť reklamu

U kadetiek je postupový kľúč o niečo zložitejší. Z našej oblasti Sever postupujú do play-off prvé 4 družstvá, ktoré sa pobijú o 2 miestenky na M SR so svojimi rovesníčkami z južnej časti bývalého stredoslovenského kraja. Pred súťažou sme tajne dúfali, že sa zmestíme do 4. miesta na úkor jedného družstva zo silnej štvorky L. Hrádok, P. Bystrica, Martin a Žilina. Zatiaľ si udržujeme 3. pozíciu práve pred Martinom a Žilinou. Verím, že v jarnej časti si postup do play-off zabezpečíme.

V dlhodobej súťaži mávajú družstvá silnejšie i slabšie chvíľky, obdobia, kedy vychádza všetko a obdobia, kedy to naozaj nejde. Čadčianky však obsadili 2., resp. 3. miesto v tabuľke. V čom si vysvetľujete, že hráčky dokázali udržať dobré výkony počas celej jesene?

Skryť Vypnúť reklamu

Na súčasné dobré výkony dievčat má vplyv viacero faktorov. V prvom rade je to dlhodobá práca s mládežou, ktorej sa v našej TJ venujeme. Viaceré z týchto dievčat už trénujú volejbal piaty-šiesty rok a práve teraz začínajú predvádzať už „ozajstný“ volejbal so všetkými prvkami rýchlej a kvalitnej hry. V druhom rade je to dobrá letná príprava, či už kemp v Luhačoviciach alebo sústredenie v Senici. Najväčší objem prípravy sme však urobili na antukových ihriskách pri ZŠ Rázusova, kde sme trénovali od augusta až do konca septembra, keďže počasie nám tento rok celkom prialo.

No a v neposlednom rade je to dobrá partia dievčat, ktoré držia spolu a navzájom sa podporujú a hecujú. Volejbal sa im dostal „pod kožu“, už si uvedomujú, že bez tvrdého pravidelného tréningu sa napredovať nedá. Keď si uvedomíme, že cez týždeň absolvujú 3 dvojhodinové tréningy a cez víkend hrajú (viaceré nastupujú v oboch družstvách), obetujú mu prakticky celý svoj voľný čas. Krátkodobý pokles formy zastihol aj nás, keď sme doma prehrali jeden zápas so Žilinou a druhý s problémami vyhrali.

Skryť Vypnúť reklamu

Volejbal je veľmi náročný šport, v závere vám zo zostavy vypadla pre chorobu Monika Jurišová. Mali ste počas jesene problémy s výpadkom niektorých iných hráčok kvôli rôznym zraneniam?

Na Moniku sa zosypalo v jednej chvíli viacero menších zranení, pre ktoré istý čas pauzovala. Zraneniam sa nevyhli ani ďalšie hráčky – Nina Závodská, Natália Ondrašinová, Aďa Franeková. Boli to pre volejbal štandardné poranenia, ako výron členku, natiah- nuté väzivá v kolene, v ramene a samozrejme menšie či väčšie modriny po celom tele. Našťastie tieto boliestky neboli také vážne, aby mali väčší vplyv na naše výsledky.

Problémom, s ktorým sa v posledných sezónach boríme je, že nemáme svojho športového lekára, ktorý by ich dlhodobo mal pod kontrolou. Dievčatá navštevujú so svojimi zraneniami rôznych ortopédov, prípadne iných špecialistov, ktorí sa im nie vždy dostatočne venujú práve z hľadiska ich športu. Potrebovali by sme, keby sa ich ujal športový lekár so skúsenosťami z kolektívnych loptových hier, prípadne fyzioterapeut, ktorý by im aj poradil vhodnú liečbu a adekvátnu rehabilitáciu.

Zimná prestávka bude trvať menej ako niečo cez mesiac, hráčky si určite zaslúžia oddych, no určite budete musieť i trénovať. Sú nejaké nedostatky v hre tímov, na ktoré by ste sa chceli počas tréningov zamerať?

Bohužiaľ zmenil sa systém kadetiek, ktoré majú mimoriadne nahustený program. Už 8. januára odohrajú prvé jarné kolo, takže na prípravu nebude veľa času. Priestor musí dostať individuálny tréning, keďže si dievčatá chcú užiť aj zimné prázdniny. Aj keď sa nám momentálne darí, uvedomujeme si, že nemôže ustrnúť a žiť len z toho, čo sme sa doteraz naučili.

Keďže volejbal je naozaj hra o volejoch-úderoch, technika jednotlivých herných činností musí byť veľmi precízna. A v tejto oblasti je stále čo zdokonaľovať. V najbližšom období sa určite zameriame na zlepšenie útoku, najmä na techniku smečiarskej ruky. V obrannej činnosti bude hlavná váha na zoskupovanie dvojbloku, ktorý musí byť rozhodne kompaktnejší ako doteraz a samozrejme hra v poli, aby tých modrín bolo čo najmenej. V kondičnej oblasti to bude, najmä u kadetiek, zvýšenie fyzickej sily a spevnenie celého väzivového a svalového aparátu.

V tejto oblasti máme veľkú nevýhodu oproti klubom v športových školách či strediskách, kde sa fyzickej príprave venujú aj na hodinách telesnej výchovy. Naše tri dvojhodinovky tréningu týždenne na to zďaleka nestačia. V našich podmienkach, na základných či stredných školách, sa na úkor telocviku preferujú iné predmety. A telocvik sa nahrádza rôznymi športovými krúžkami. Politici majú plné ústa podpory športu u mládeže, ale postaviť telesnú výchovu na úroveň ostatných predmetov nie sú schopní.

V akých zostavách nastupovali jednotlivé tímy v doterajších zápasoch?

V základnej zostave starších žiačok zvyčajne nastupovali: Lucia Poláčková, Monika Jurišová, Dominika Marjaková, Nina Závodská, Ingrid Andočová, Michaela Drdúlová, Mária Kováčiková.

Striedali: Anna Pohančeníková, Beáta Kullová, Nikola Kvašňovská, Kristína Molnárová, Klaudia Marčanová.

U kadetiek základ tvorili: Mária Ondrejková, Magdaléna Kováčiková, Andrea Franeková, Lucia Poláčková, Monika Jurišová, Natália Ondrašinová.

Striedali: Andrea Bršťáková, Dominika Marjaková, Nina Závodská, Ingrid Andočová.

Chceli by ste vyzdvihnúť individuálne výkony niektorých hráčok, alebo vidíte vaše úspechy skôr v kolektívnych výkonoch?

Volejbal je kolektívny šport a pokiaľ všetkých 6 dievčat na ihrisku zahrá na jednu nôtu, nemôže sebalepší jednotlivec doviesť družstvo k úspechu. Ten vyšší stupeň volejbalového umenia hovorí o potlačení svojho ega a sebaobetovaní sa v prospech družstva. Našťastie tento kolektív má takéto osobnosti a sú nimi najmä už spomínaná Monika Jurišová, Aďa Franeková či Nina Závodská.

Na druhej strane družstvo potrebuje aj dravcov-ťahúňov, tzv. víťazné typy, ktorým je určite kapitánka Lucia Poláčková alebo Majka Ondrejková. Každá hráčka, ktorá nastúpi na ihrisko, musí niečo družstvu priniesť. Nahrávačky Megy Kováčiková a Dominika Marjaková vnášajú do hry pokoj a rozvahu a za každej situácie si udržia chladnú hlavu. Súčasne musia stále niečo vymýšľať, byť kreatívne, keďže sú tvorcami hry, a najmä útoku. Napokon ich dopĺňajú hráčky, pre ktorá žiadna lopta nie je stratená a pády sú štandardnou súčasťou ich výkonu - Aďa Bršťáková, Inga Andočová a Natália Ondrašinová. A keď z takýchto typov poskladáte družstvo tiahnuce za jeden povraz, úspech je zaručený.

S akými cieľmi vstúpite do jarnej časti?

Ako som už spomenul, u starších žiačok by sme si chceli udržať druhé miesto a postúpiť na majstrovstvá Slovenska. Kadetky majú postupnosť krokov – najskôr si zabezpečiť účasť v play-off a potom sa pokúsiť o postup na M SR, čo však bude veľmi, veľmi ťažké.

Blíži sa čas Vianoc, čas oddychu a pokoja. Ako strávite tieto chvíle vy?

Vianoce trávim samozrejme so svojou rodinou, manželkou a dvoma synmi. Spolu navštívime mojich aj manželkiných rodičov a budeme sa snažiť dobehnúť to, čo sme aj kvôli volejbalu nestihli počas roka. Dúfam len, že konečne budú Vianoce tak ako sa patrí, na lade a snehu, aby sme si mohli konečne aj na Kysuciach dobre zalyžovať. Od volejbalu si však dlho neoddýchneme. 3. januára už máme naplánovaný prvý tréning. Veď ako som spomínal už v nedeľu 8.1. hrajú kadetky svoj prvý zápas v novom roku.

Na záver by som chcel popriať všetkým priaznivcom volejbalu a tým, ktorí sa okolo neho krútia, predovšetkým mojej manželke príjemné prežitie vianočných sviatkov a šťastlivý nový rok. Našim mladým volejbalistkám aby sa vyhýbali zraneniam a splnilo sa im všetko to, čo sme si spoločne pre túto sezónu predsavzali.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 958
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 774
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 733
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 582
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 197
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 931
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 404
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 252
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 182
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 126
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

12 h
Turnaj vo Vysokej nad Kysucou v roku 2015. Zľava Miroslav Petrák ml., Jakub Kolesnáč, Krenželák a Miroslav Petrák st.

Pred svojím prvým zápasom zahviezdil.

15 h
Spoločné foto po testovaní v Kysuckom Novom Meste.

Primátor Marián Mihalda nerozumie, odkiaľ sa berú percentá pozitívnych.

20 h
Jozef Mozol, poradca ministra dopravy SR.

Jeho prvé kroky viedli na stretnutie so zástupcami dolných Kysúc. Zdôrazňuje však, že k dispozícii je celému regiónu.

21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

14 h

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

25. jan

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

21 h

Už ste čítali?