Utorok, 25. január, 2022 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Ako sviatkujú známi rodáci z Kysúc?

Vianoce sú pre mnohých z nás najkrajším obdobím v roku. Aj keď prežívame ťažké časy a z médií sa dozvedáme prevažne negatívne informácie, určite si nájdeme čas na oddych, stretnutie s blízkymi a vychutnáme si čaro Vianoc. Ako prežívajú najkrajšie sviatky

v roku sme sa spýtali známych osobnosti z Kysúc.

Viliam Judák, nitriansky biskup, rodák z Novej Bystrice - Harvelky

Náš pohľad na prežívanie Vianoc je vždy rozdielny. Inak vníma Vianoce dieťa, človek v produktívnom veku, ktorý je úspešný; inak človek chorý, nezamestnaný, bezdomovec, či človek na konci svojej životnej cesty. Napriek tomu všetkých nás dojíma teplo Vianoc, domova, žiarivé oči detí, súcitné a štedré dlane, tichá blízkosť úcty a vďaky...

Vianoce nám hovoria, kde môžeme Boha i človeka celkom iste nájsť. Aké veľké tajomstvo! Je to Božia radosť: seba „strácať“ a z lásky sa stať jedným z nás, jedným z tých, čo sú celkom kdesi dole. Pre nás je to príčina k veľkej radosti, lebo teraz vieme, že Boh nás miluje láskou, ktorá prekračuje všetky naše predstavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Buďme úprimní. Vianoce nie sú ľahkým dňom. Naša viera i náš život je častokrát postavená pred mnohé námietky a otázky, ktoré nezjednodušuje tento sviatok. Áno, často naozaj nie je ľahko premôcť pochybnosti, prekonať sklamanie a veriť. Vianoce nie sú pre nás ľahkým dňom... Ale ani pre Ježiša nebol jeho život ľahký. Nesmieme totiž zabudnúť, aj v tejto radostnej chvíli, na ďalší život spojený s ohlasovaním, ale aj s jeho utrpením a smrťou, ale aj jeho víťazstvom. Na to nemožno zabúdať ani na tohtoročné Vianoce na pozadí, ktorých prežívame mnohé nepokoje a ťažkosti spoločenského i politického života doma i vo svete. Pre nijaké obdobie a pre nijaké skupiny, či jednotlivca, nie je Boh minulosťou. Boh nám ide neustále v ústrety. Pochopiť to znamená pochopiť, že Vianoce potom nie sú iba udržiavanou kresťanskou tradíciou, či lacným folklórom, ale poľudštením života a naplnením jeho zmyslu. Uvedomiť si to a žiť tieto hodnoty každodenne - to je moje žičenie pre všetkých ľudí dobrej vôle - aj na Kysuciach - a s týmto vedomím chcem aj vstúpiť do budúceho roka.

Skryť Vypnúť reklamu

Dušan Mikolaj, redaktor, publicista, esejista, rodák z Lodna

Vianoce sa opakujú každým rokom, prichádzajú s presnou pravidelnosťou. Niekedy sa voľné dni spoja s víkendovými a my máme ilúziu dlhých sviatkov. Tento rok sviatočné dni označované v kalendároch nádejnou červenou splývajú s bežnými koncotýždňovými, a tak sa treba vopred naladiť optimistickejšie aj v tom duchu, že pohodu v našich domovoch možno vytvoriť podľa iných kritérií, než sú „platené voľná". Napokon, viacerí Kysučania majú už dlhodobejšie voľná, aj keď nie platené, dôchodcovia si voľkajú celoročne, hoci pri troche rozšafnosti by vedeli podporu stroviť za menej, než je dvanásť mesiacov, viac ako 52 týždňov či 365 dní v roku. Dožičme celým priehrštím prázdniny školákom, veď ktovie, aké radosti ich čakajú, keď dospejú a budú sa musieť o seba sami postarať. A nezáviďme, že sa pri nich „zvezú" (žeby nebodaj aj na sánkach po romanticky zasnežených stráňach?) učitelia - a ak im to nijako nevieme odpustiť, privrime oči a predstavme si, že je po prázdninách a my stojíme namiesto nich pred triedou nesmierne poslušných a po vedomostiach chtivých žiačikov či dospievajúcich študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

A čo nadelíme našim najbližším? Pravdepodobne viac darčekov než po iné mesiace, lenže to ostatné sa i pri zdanlivej hojnosti - nevynímajúc výdatné jedlá a pitia - môže podobať celkom všedným dňom. Pravda, ak sa sami spontánne a so vskutku dobrou vôľou nepričiníme o dobrú náladu a žičlivú pohodu.

Jozef Ninis, sánkár, dvojnásobný účastník zimných olympijských hier

Vianočne sviatky budem tradične tráviť so svojimi blízkymi, so svojou rodinou doma v Čadci. Priletím z Kanady tesne pred Vianocami a na Nový rok opäť cestujem do zahraničia. Toho času prežitého s rodinou teda nie je až toľko, koľko by som si prial. V zimných mesiacoch som mimo Slovenska takmer stále a počas roka zase na Štrbskom Plese v Tatrách, kde sa pripravujem na sezónu. Preto si prežitý čas, ktorý som doma

o to viac cením. Mám rád atmosféru Vianoc, maminkinu kapustnicu, rybu, vianočné oblátky, koláčiky...Vždy si nájdem čas a spolu s mamou zájdem do kostola na Polnočnú svätú omšu.

Darčeky už nejaké mám, čosi ešte domyslím. Dúfam, že obdarených potešia. Najväčším darom by bolo mať všetkých, ktorých mám rád, stále pri sebe. A aby sme boli všetci zdraví.

Čo by ma potešilo v Novom roku? Určite ako športovca dobré výsledky na svetových pohároch, dobré umiestnenie na majstrovstvách sveta. Prial by som si priaznivejšiu situáciu v športe na Slovensku. A ešte prajem všetkým čitateľom MY Kysuckých novín požehnané Vianoce, plné lásky, rodinnej pohody a oddychu.

Ladislav Hrubý, kysucký spisovateľ, publicista, učiteľ

Vianoce sú predovšetkým rodinnou záležitosťou, vtedy majú byť rodiny spolu. A tak ich s manželkou budeme tráviť doma uvedomiac si, že naše deti už majú tiež vlastné domovy s vlastnými deťmi. Hovorím o našich troch dcérkach, ktoré určite nezabudnú na svojich rodičov, najmä na kráľovského otecka... Ale vážne, aj keď sa to niekto snaží bagatelizovať, zľahčovať, rodina je istota, záruka. Také sú aj Vianoce...

Takže tohtoročné vianočné sviatky by sa nemali zvlášť líšiť od predchádzajúcich. Možno pribudli nejakí priatelia, to znamená aj viac návštev a vzájomných posedení.

Čo sa týka darčekov, pod stromčekom nebudú chýbať knihy, je to taká naša rodinná tradícia, dohoda s novonarodeným Ježiškom. Predsa len sa do darčekového balenia tohto roku dostane aj pekná nová publikácia pre deti (vnúčatá), lenže tá nech ostane zatiaľ tajomstvom...

Do nového roku, lebo po Vianociach sa rok s rokom stýkajú, si väčšinou nedávam žiadne zvláštne želania, najmä nie také, čo sa len ťažko dajú splniť. Radšej o nich pomlčím... Ono to všetko akosi príde samo od seba – keď sa budeme snažiť dať tomuto svetu aspoň kúsok svojho vlastného ja.

Miroslav Cipár, akademický maliar a ilustrátor, rodák z Vysokej nad Kysucou

Vianoce budeme tráviť tak, ako vždy. Mám „vianočnú ženu", ktorá berie Vianoce veľmi vážne, s prípravami začína od prvej Adventnej nedele.V spôsobe slávenia vianočných sviatok sme veľmi tradiční a dodržiavame všetky zvyky ako nás naučili naši rodičia.

Tentoraz zostávame v Bratislave, príde dcéra s rodinou z Prahy, syn s rodinou žije v Bratislave, aby sme mohli byť všetci spolu. Vianoce sú predsa sviatky rodinné. Chceli by sme, aby boli také isté ako všetky predchádzajúce a prekvapenia sa neprezrádzajú. Pravdaž, je nám ľúto, že nepôjdeme na polnočnú cez Radvanovo do Vysokej... Mojím najväčším želaním do Nového roku je, aby sa ustálili spochybňované tradičné hodnoty, v ktorých nás vychovávali, a v ktoré veríme.

Jozef Banáš, slovenský prozaik, dramatik, diplomat a politik

V našej rodine si nevieme predstaviť Vianoce bez živého stromčeka. Najmä Adelka je veľmi náročná a od detstva zdôrazňovala, že stromček musí byť hustý a voňať po živici. Nemá rada borovice, radšej má jedličku. Časy, keď nám ujec Fero posielal na Vianoce jedličku z Jurošáku z babičenkinho jurošovského urbára na Podzávoze sú už minulosťou. Niet už nielen ujca Fera, ale ani jedličiek na Jurošáku. Vraj zmizli vďaka lykožrútovi alebo niekoľkým zlodejom... Tak kúpim dánsku jedličku, tá sa, aspoň sa mi tak zdá, najviac podobá na tie kysucké.

Stromček u nás staviame už tradične na Luciu a o to dlhšie sa tešíme z vianočnej atmosféry. Tento rok budeme mať dve Štedré večere, keďže staršia dcéra Mária s vnučkou Natali a zaťom prídu k nám z Prahy už skôr. Spolu s babkou Máriou, ktorá sa na Vianoce dožíva 92 rokov, budeme spomínať na Adelkinho deda Jozefa, ktorý nás predvlani opustil. V prekrásnej knihe Jaroslava Veličku „Kysuce“ som zistil, že v niektorých kysuckých obciach mávajú na štedrovečernom stole aj polesníky. Tak som sa rozhodol rodinu prekvapiť a na stole ich budeme mať aj my. Myslím, že ich kombinácia s kyselkavou východniarskou griskovou polievkou bude výborná. Samozrejme, nesmie chýbať cvikľový šalát a ryba. Sviatočné trubičky upečie švagrov brat. Tradične budú pod stromčekom originálne darčeky, ktoré musí každý vyrobiť sám. Najviac sa tešíme na obrázky od Natali. Adelka ako zvyčajne tiež každému niečo namaľuje.

Literárne Vianoce budem mať tiež štedré, keďže môj najnovší román Sezóna potkanov láme rekordy v predajnosti a za román Zastavte Dubčeka! som pred Vianocami dostal Zlatú knihu za viac ako 15 000 predaných kusov a za román Kód 9 dokonca Platinovú za viac ako 25 000 predaných kusov, takže mám ozaj dôvod na spokojnosť.

Adelka si vzájomne darovala s kolegami vo Funrádiu vianočné ozdobičky z čadčianskej Okrasy. Dohodli sa, že si ich každý zavesí na svoj stromček, aby im aj na Štedrý večer doma pripomínali kamarátov.

Fedor Flašík, manažér, podnikateľ

Tieto vianočné sviatky budem prvýkrát tráviť s mojou vnučkou Chloe v našom domčeku v Rakúsku na Stuhlecku, kde sa budeme sánkovať a stavať snehuliakov. Bude to taká klasická „dedkovská“ zábava. Samozrejme, bude tam aj babka Monika a všetky naše 3 deti.

Tieto Vianoce budú teda iné oproti tým minulým, keďže k našim trom deťom pribudla vnučka. A čo sa týka prekvapení? Nuž, momentálne sa celá pozornosť sústreďuje na Chloe, ktorú ich čaká asi najviac. Naše tri deti majú všetko a stále vyhlasujú, že nič nepotrebujú. Určite však niečo dostanú. Pre Moniku ešte nemám vymyslené žiadne prekvapenie. Určite to však bude niečo krásne, romantické a vtipné. A moje novoročné prianie? Aby sme všetci na Slovensku, nielen moji blízki, boli zdraví a veselí.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 5. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 7. Mecom ide na zelenú
 8. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 9. Marrákeš je červená perla Maroka
 10. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 4. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 5. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 6. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 8. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 9. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 10. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 6 517
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 531
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 191
 4. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 947
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 502
 6. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 268
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 298
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 283
 9. Mecom ide na zelenú 2 188
 10. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 2 073

Blogy SME

 1. Lucia Paulíková: Kŕmim dieťa bez rozpakov
 2. Marián Lukáč: Blog č. 72-šikanovanie
 3. Irena Šimuneková: Omšenská Baba
 4. Matej Lorko: Obchodovanie s akciami: schopnosti alebo šťastie?
 5. Marek Gabonay: Propaganda v malom. Všetko preto, aby stavebný zákon ostal po starom.
 6. Radovan Kazda: Mnohí dúfajú, že vyrieši problém s klímou. Zatiaľ sa však neoplatí
 7. Stanislav Thomka: Prenosy z rokovania mestského zastupiteľstva v Martine stopol primátor.
 8. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zníženie zodpovednosti štátu 7-9/9) - 5. časť
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 204
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 154
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 687
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 4 807
 5. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 181
 6. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 3 360
 7. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 3 332
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 105
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

MOM Kysuckej nemocnice pre PCR testovanie

Testovanie PCR testami osôb s príznakmi je plne hradené zo zdravotného poistenia. Na testy sa treba objednať. Karanténa trvá už len 5 dní.


a 1 ďalší 6 h
Mariana Magáta zadržala polícia

Mariána Magáta obvinili pre popieranie holokaustu na internete a tiež v súvislosti s knihou Židokracia, ktorej je autorom.


a 1 ďalší 7 h

Zapojte sa do najväčšieho prieskumu zameraného na závislosti ako alkohol, fajčenie, drogy a mobil. Vyplnením ankety sa automaticky zaradíte do súťaže.


16. jan

Patrí medzi najväčšie stredné školy v regióne. Vo všetkých formách štúdia ju navštevuje viac ako 500 žiakov s naozaj pestrým študentským životom. Reč je o Strednej odbornej škole dopravnej v Žiline.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Covidový paradox v Poltári.


24. jan

Pacientom bude k dispozícii niekoľko nových lekárov aj centrum včasnej intervencie.


24. jan

Žilinská krajská polícia informuje motoristov o aktuálnej úplnej neprejazdnosti cesty I/65 medzi Turčianskymi Teplicami a Mošovcami.


SITA 24. jan

Na Orave je zatvorených 251 tried a 19 škôl.


19 h

Blogy SME

 1. Lucia Paulíková: Kŕmim dieťa bez rozpakov
 2. Marián Lukáč: Blog č. 72-šikanovanie
 3. Irena Šimuneková: Omšenská Baba
 4. Matej Lorko: Obchodovanie s akciami: schopnosti alebo šťastie?
 5. Marek Gabonay: Propaganda v malom. Všetko preto, aby stavebný zákon ostal po starom.
 6. Radovan Kazda: Mnohí dúfajú, že vyrieši problém s klímou. Zatiaľ sa však neoplatí
 7. Stanislav Thomka: Prenosy z rokovania mestského zastupiteľstva v Martine stopol primátor.
 8. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zníženie zodpovednosti štátu 7-9/9) - 5. časť
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 204
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 154
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 687
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 4 807
 5. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 181
 6. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 3 360
 7. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 3 332
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 105
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu