zvolil. Vsadil totiž na trvalé a osvedčené postupy, na to, čo je v živote, v osobnom i spoločenskom, stále, hodnotné. V tomto prípade ide o ľudové piesne, zvyky a tradície, jednoducho o folklór.
Za text si autor vybral krátke charakteristiky prírodného a obradového folklóru v priebehu kalendárneho roka, ktoré doplnil originálnym fotografickým materiálom. Dá sa povedať, že Veličkove snímky vhodne dopĺňajú text a naopak. Pritom úryvky z jednotlivých ľudových piesní v nárečiach už samy osebe nesú punc osobitosti, dôslednej spätosti s naším krajom. O to viac potom potešia skvelé fotografie, zachytené okamihy nášho nenapodobiteľného času a priestoru. Snímky majú vysokú umeleckú úroveň a nesú posolstvo. Nie nadarmo sa o Veličkovom počine vyjadril aj jeden z najznámejších a najuznávanejších fotografov Karol Kállay, že „kniha Kysuce má svoj výborný dej a je výborne nafotografovaná...“. Dodáme, že má správny pohyb, napätie.
Keď som otváral knihu Jaroslava Veličku Kysuce, priznám sa, zmocnila sa ma zvláštna bázeň pred nečakaným, krásnym, prinášajúcim potešenie i úžitok. Cítil som, že ide o výnimočnú vec, ktorej hovoríme trvalá hodnota. Tá sa nestratí...
Autor: LAH