PODVYSOKÁ. DHZ vyhral krajské kolo a týmto víťazstvom reprezentoval Žilinský kraj na majstrovstvách SR, ktoré sa konali na štadióne v Dubnici nad Váhom. Chlapci sú taktiež majstrami Severoslovenskej hasičskej ligy, túto ligu vyhrali s rekordným počtom bodov 257.
Ďalší úspech si pripísali na prestížnej celoslovenskej súťaži (neoficiálne majstrovstvá SR v požiarnom útoku - Slovenský Superpohár), ktorá sa konala v obci Žakovce pri Poprade. DHZ Podvysoká sa taktiež zúčastňovala tradičných pohárových súťaži v celom Žilinskom kraji a Českej republike. Na týchto súťažiach boli tzv. neprekonateľnými súpermi.
DHZ Podvysoká v roku 2011 ovládol tieto obce:
Raková, Turzovka, Staškov, Bytča, Hliník nad Váhom, Rudinka, Korňa, Horný Kelčou, Makov, Malá Bytča, Trnové, Kamenná Poruba, Čierne - Vyšný koniec, Turčianske Kľačany, Rakša, Firefest Podvysoká, krajské kolo v Lokci, Slovenský Superpohár v Žakovciach.
Zloženie družstva:
Maroš Slíž, Jaroslav Kapusniak (veliteľ družstva), Miroslav Slíž, Juraj Franek, Tomáš Činčala, Dominik Bytčánek, Ján Šulek.
O samotných úspechoch sme sa porozprávali s Dominikom Bytčánkom, Jánom Šulekom a Tomášom Činčalom.
Čo motivovalo družstvo k takémuto úspechu?
D. BYTČÁNEK: Byť najlepší. Chceli sme a stále chceme posúvať tento šport vyššie, v ČR je tento šport braný na úplne inej úrovni, a hlavne viac podporovaní ako u nás. Chceme ukázať, že aj u nás to ľudia vedia a môžu byť najlepší.
Čo všetko stojí za prípravou hasičského tímu, aby mohol dosahovať výherne časy?
J. ŠULEK: Pre tých, čo sa tomuto športu až tak nerozumejú, by som to v krátkosti opísal takto: Požiarny útok je kráľovskou disciplínou v hasičskom športe. Je to súhra všetkých siedmich členov v družstve, ktorí v čo najrýchlejšom čase musia vykonať úkony zapojenia hadicového vedenia, dopravy vody do stroja a nakoniec ukončenia útoku na elektromagnetický terč na dráhe 70 m s nábehom na základňu 10 m.
Na dosahovanie výherných a rekordných časov je potrebná hlavne tvrdá atletická príprava tímu, materiálno-technické vybavenie a správne zvolený systém útoku. Je to o zručnosti, rýchlosti, sile a v predných radoch tímu, hlavne o šprintérskych schopnostiach. Výherné časy sú dosahované v čase pod 15 sekúnd a na prestížnych súťažiach je to pod 14 sekúnd.
Ako dlho už robíte tento šport a kto vás v tom podporuje?
T. ČINČALA: DHZ Podvysoká pôsobí už od roku 1924, vtedy tento šport nebol taký známy a atraktívny ako dnes. My pôsobíme v tomto družstve už štvrtý rok. Snažíme sa zlepšovať a napredovať stále viac a viac. Väčšinu vecí sme dostali s presunu prebytočnej techniky a samozrejme z prísunu finančných prostriedkov z roz- počtu obce, keďže beháme pod erbom obce Podvysoká.
Tieto financie sú len na najnutnejšie potreby. Športové náčinie si financujeme často z vlastných finančných zdrojov. Veľkým nedostatkom v našom tíme je dopravný prostriedok. Automobil, s ktorým chodíme po súťažiach, je Avia z roku 1980. V našom zbore pôsobí aj žiacky a aj začínajúci ženský tím. Perspektíva ženského tímu je dosť vysoká a určite sa v nasledujú- cej sezóne zúčastní vybraných súťaží.
V čom je najväčšia sila družstva?
D. BYTČÁNEK: Podľa môjho názoru je sila družstva v jednote. Každý jeden člen vyrastal v obci Podvysoká a už od detstva pozoroval tento šport. Väčšina družstva začínala už ako žiaci v DHZ Podvysoká. Momentálne obetujeme tomuto športu všetok svoj voľný čas aj napriek tomu, že nikto nepoberá za túto prácu finančné ohodnotenie.
Prezradili by ste nám niečo o veliteľovi družstva?
J. ŠULEK: Našim veliteľom družstva je Jaroslav Kapusniak, ktorý tiež patrí do sedemčlennej zostavy nášho tímu. Tento človek je aj Krajským riaditeľom hasičského a záchranného zboru v Žiline. Hasičskému športu v obci Podvysoká sa venuje už viac ako 20 rokov, je tiež spoluzakladateľom Severoslovenskej hasičskej ligy. Je to človek, ktorý nás od mladého veku vedie v tomto športe a ktorý je príkladom pre ostatných mladých ľudí. Týmto sa mu chceme aj poďakovať za všetku snahu a čas, ktorý s nami trávi.
V Podvysokej je tento šport naozaj populárny.
T. ČINČALA: Áno, mladí ľudia, ktorí majú snahu športovo rásť v našej obci, nemajú veľmi na výber. Jediný šport, ktorý obec podporuje, je futbal. Preto sme sa aj my začali venovať výchove mladých ľudí. Začali sme trénovať mužský a ženský dorastenecký tím. Cez zimu trénujeme v telocvični Základnej školy Podvysoká, týmto chceme poďakovať p. riaditeľke ZŠ Podvysoká Dagmar Dedíkovej za zapožičanie telocvične.
Na hasičský šport je potrebná aj atletická príprava, ktorú treba rozvíjať od mladého veku. Väčšinu tréningových pomôcok sme zakúpili a vyrobili z vlastných finančných zdrojov. Veľkú snahu a motiváciu máme v ženskom dorasteneckom tíme, ktoré poctivo trénuje spolu s nami. Súťažne sa ešte nikde nemali možnosť predviesť.
Aké ciele máte do budúcnosti?
J. ŠULEK: Nikdy nevieme, čo bude v budúcnosti, môže sa stať hocičo. My len robíme to, čo nás baví a chceme byť v tom najlepší. Najradšej by sme chceli tento šport naďalej rozvíjať v našej obci a robiť tým reklamu našej dedinke Podvysoká, ale niekedy nestačí len chcieť. Najbližší rok nechcem komentovať, nechajte sa prekvapiť. Máme veľa snov, ktoré chceme naplniť. V každom športe, keď chce človek dosiahnuť vrchol, tak si musí prejsť veľkou drinou!