KRÁSNO NAD KYSUCOU. Prírodovednú expozíciu otvorilo Kysucké múzeum v Čadci ešte v roku 2009. Jej najväčším lákadlom je mamutica v životnej veľkosti.
Spomínaná expozícia je spoločným projektom štyroch múzeí v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Prezentuje faunu a flóru severozápadného Slovenska. Hlavnou atrakciou je práve replika mamutej samice v životnej veľkosti. Počas roka sa v priestoroch expozície konajú krátkodobé výstavy obohatené videoprojekciou.
Zoologickú sekciu, až na gigantického mamuta, zastupujú exponáty zo zbierok Považského múzea v Žiline. Považské múzeum v Žiline v kontexte múzeí Žilinského kraja je múzeom s najbohatším počtom veľkých aj malých zoologických preparátov. Do kysuckej expozície zapožičalo okolo 110 živočíšnych preparátov – všetky druhy veľkých šeliem, párnokopytníkov vyskytujúcich sa na Kysuciach, vzácnych chránených dravcov a sovy.
Už viac ako rok je sprístupnená verejnosti v priestoroch prírodovednej expozícii v Krásne nad Kysucou aj špecializovaná učebňa. Kysucké múzeum v nej ponúka pedagógom výučbu prírodných a environmentálnych predmetov priamo v expozícii.
V súčasnosti si návštevníci expozície môžu pozrieť okrem mamutej obryne aj stála expozícia Kysuce v minulosti, ktorá predstavuje výber z archeologických, historických a etnografických zbierok múzea. Dozvie sa v nej o remeslách v minulosti, o priebehu prvej a druhej svetovej vojny, príčinách vysťahovalectva i o najstaršom doplnkovom zamestnaní na Kysuciach, o drotárstve.
Umiestnenie prírodovednej expozície práve v Krásne nad Kysucou je symbolické. V blízkosti obce na sútoku riek Kysuce a Bystrice boli totiž mamuty pred desiatkami tisíc rokov doma. Svedčí o tom nález stoličky z čeľuste mamuta dlhosrstého.
Spoločná prírodovedná expozícia sídli v Dome kultúry v Krásne nad Kysucou. Otvorené je od pondelka do piatku od 8. do 16. hodiny. Posledný vstup na prehliadku je o 14. 30 hodine.
Autor: mm