ČADCA. Rozprávali sme sa s primárom gynekologicko- pôrodníckeho oddelenia KNsP Čadca MUDr. Petrom Durmisom.
Predtým, ako začneme, čo je to pupočníková krv? V čom je jej význam?
Pupočníková krv je krv novorodenca, ktorá po pôrode a následnom prerušení pupočníka zostáva v placente a v pupočnej šnúre. Obsahuje krvotvorné kmeňové bunky, podobne ako kostná dreň. Tieto hrajú významnú rolu pri liečbe mnohých závažných ochorení.
Nádorové ochorenia (leukémie, lymfómy, yorgánové nádory), dedičné alebo získané poruchy krvotvorby, autoimunitné ochorenia, metabolické ochorenia (cukrovka...), neurologické ochorenia (skleróza multiplex), ale najnovšie aj na liečbu detskej mozgovej obrny a mnoho ďalších. Spektrum sa neustále rozširuje. Odber pupočníkovej krvi je úplne bezpečný, nebolestivý pre matku i dieťa a v ničom ich neochudobňuje.
Je záujem o odber pupočníkovej krvi? Môžete to porovnať s minulými rokmi?
V posledných rokoch je stabilný, ale niekedy býva narušený šírením rôznych dezinformácií a mýtov, ktoré sa objavujú v médiách alebo v laických diskusiách na internete. Rodičkám vždy odporúčame, aby sa poradili s odborníkmi a nepodliehali rôznym fámam. Tehotná žena je však veľmi citlivá bytosť a negatívne vníma akékoľvek pochybnosti.
Aký mýtus je najčastejší?
Určite medzi ne patrí ten, že odber pupočníkovej krvi nie je z hľadiska množstva neskôr použiteľný pre dospelého pacienta a teda je vraj zbytočný. V drvivej väčšine odberov je pritom jeho množstvo postačujúce pre 60-70 kilogramov vážiaceho pacienta, čo je niekoľko násobok potreby pre dieťa a vo väčšine prípadov aj pre dospelého človeka.
Čo podľa Vás pôsobí na počet odberov pozitívne a čo negatívne?
Pozitívne určite dobrá a stále sa zlepšujúca informovanosť rodičiek, ale aj celých rodín. Negatívne spomínané dezinformácie a čiastočne aj finančná náročnosť odberu pre vlastnú potrebu, ktorá je spoplatnená. Sú dve možnosti odberu. Pre vlastnú potrebu a pre verejný register. Pre verejný register platia prísnejšie pravidlá.
Prečo?
Kritéria pre darovanie musia byť prísnejšie, lebo pupočníková krv je zaradená do verejného registra a je vydávaná pre vhodného príjemcu, ktorý však nikdy nie je identický s darcom.
Bola pupočníková krv použitá aj na Slovensku?
Vlastná pupočníková krv bola na Slovensku použitá dvakrát. Prvý raz pri liečbe zhubného nádoru mozgu u niekoľko mesačného pacienta ako podporná terapia na obnovu krvotvorby. Aj vďaka tejto liečbe sa chlapček vyliečil. Druhý transplantát bol podaný 2-ročnému slovenskému pacientovi s detskou mozgovou obrnou v rámci klinickej štúdie v USA. Súrodeneckých transplantácii bolo na Slovensku vykonaných 5. A z verejného registra bolo do sveta vydaných 16 transplantátov.
Prečo by pupočníkovú krv budúci rodičia mali nechať odobrať a uchovať pre svoje dieťa?
Je to biologická poistka do budúcnosti a aj keby dnes mohli mať pocit, že využiteľnosť je malá, mali by si uvedomiť, že veda ide strašne rýchlo dopredu a o 10, 15 a viac rokov budú možnosti oveľa väčšie. Ale ani tie dnešné nie sú zanedbateľné. Nezabúdajme, že ide o jedinečný a najkvalitnejší zdroj kmeňových buniek.
Kde sa môžu ženy v prípade záujmu dozvedieť viac informácií?
V našej pôrodnici to robíme my lekári alebo pôrodné asistentky. Veľa informácií je aj na internete – určite by som odporučil www.pupocnikovakrv.sk. Je to nekomerčný portál so všetkými dostupnými informáciami.
Z čoho majú mamičky najväčšie obavy pred pôrodom?
Každá mamička chce, aby z pôrodnice odišli dvaja zdraví ľudia. To je normálne. V našej pôrodnici bola v roku 2011 perinatálna úmrtnosť 0,0 promile. No a každá sa samozrejme bojí bolesti, čo je tiež úplne prirodzené.
Zúčastňuje sa otec pri pôrode často, alebo sú to aj iné sprievodné osoby?
V drvivej väčšine je to otec. Prítomnosť blízkej osoby je pre rodičku veľmi dôležitá. Inak čo sa týka otcov, oni sa tiež stále viac zaujímajú o pupočníkovú krv. Dokonca mám pocit, že dnes oveľa viac ako pred rokmi. Je to prirodzené, pretože informácií pribúda a dostávajú sa už aj ku otcom.
Autor: VV