KORŇA. Pri kolíske určite popriali sudičky Agnese Hrtúsovej z Korne dlhovekosť. Na Silvestra oslávila neuveriteľných 104 rokov. Poblahoželať jej prišli aj zástupcovia obecného úradu. Tí odovzdali oslávenkyni darček a kvety, pribudol aj ďalší zápis do pamätnej knihy. Aj keď zdravie jej už neslúži tak, akoby chcela, keďže predčasom zostala pripútaná na lôžko, rada sa porozpráva s domácimi i s návštevou. V rodinnom dome býva s dcérou Máriou Odrobiňákovou a vnučkou Máriou Hrtúsovou, ktoré sa o ňu vzorne starajú.
Babka Hrtúsová sa teší zo šiestich vnúčat a šestnástich pravnúčat. Aj keď si starenka vyžaduje väčšiu starostlivosť, rodina sa teší z toho, že je stále medzi nimi. Ešte donedávna bolo jednou z jej najväčších záľub počúvanie rádia. Mala svoje obľúbené „hity". Boli to najmä ľudovky, niekedy dala prednosť kostolným piesňam. Dozvedeli sme sa, že sa ich naučila, keď chodila na púte v Príbore.
Pomôže tvrdá práca aj zdravá strava
Najmä viera je podľa prieskumu, na ktorom sa v minulosti zúčastnilo v zahraničí sto ľudí vo veku medzi 100 a 104 rokov, považovaná za najvýraznejšie faktory ovplyvňujúce dlhovekosť. Dvadsaťtri percent opýtaných sa zhodlo, že im pomohla viac ako gény či dobrá zdravotná starostlivosť. Okrem toho vraj za svoj dlhý vek vďačia tvrdej práci, zdravej strave a dobrému a poctivému životu.
Okolo 13 percent vyjadrilo ľútosť nad tým, že viac necestovalo. Deväť percent by bolo bývalo radšej menej pracovalo a šesť percent si myslelo, že malo viac času venovať svojim rodinám. Z ďalšieho prieskumu, ktorý vypracovala istá zahraničná spoločnosť, poskytujúca starostlivosť postihnutým a chronicky chorým pacientom, vyplýva, že 30 percent 100-ročných ľudí považuje založenie rodiny za najväčší životný úspech, kým 20 percent si viac cení kariéru. O slávnej „stovke“ snívajú mnohí. Len malé percento však robí skutočne niečo pre to, aby sa tohto požehnaného veku dožilo. Zaručený recept na dlhovekosť vraj neexistuje. Pod to, koľko rokov sa dožijeme, sa údajne podpisujú viaceré okolnosti. Druhou podmienkou dlhovekosti je vyhýbanie sa nehodám a úrazom, pretože aj s tou najlepšiu dlhovekou prognózou môže človek po nepeknom páde skončiť svoju životnú púť predčasne.
Vie, čo je žiaľ
Aj keď si babička Hrtúsová v minulosti rada pospevovala, vie, čo je žiaľ. Na vojenčine jej zahynul syn, pred vyše tridsiatimi rokmi ju opustil aj jej manžel Matej. Súčasnosť je jej však milšia ako napríklad šesťdesiate roky, keď dostávala roľnícky dôchodok 85 korún. Smutno je jej akurát z toho, že súčasné lepšie rôčky si možno už nebude môcť dlho užívať. Ktovie? Zatiaľ sa teší zo svojich detí, vnúčat a pravnúčat. Je to tak, že každý má svoj recept na dlhovekosť. Babička Agnesa si napríklad ráno dávala za maličký kalíšok borovičky.