ČIERNE. Minulý rok sa v rámci projektu Šance-Valy, spoločná história plná tajomstiev v Mikroregióne Kysucký triangel, stretli odborníci, aby spoločne odokryli časť histórie.
Odkryli svoju minulosť
Od jesene pracovníci archeologického ústavu robili významný výskum historickej oblasti na území Mikroregiónu Kysucký triangel. Išlo o zameranie, sondážny výskum a systematický prieskum reduty.
„Reduty sú štvorcové alebo obdĺžníkové zemné opevnenia tvorené valom a priekopou, ktoré vznikali ako súčasti obranných valov v šestnástom storočí,“ vysvetlila starostka Skalitého a predsedníčka Združenia obcí a Mikroregiónu Kysucký triangel Andrea Šimurdová. Počas prác poodhalili históriu obcí, ktorých sa historická oblasť dotýka, a ktorá siaha hlboko do minulosti. Cieľom bolo priblížiť ju nielen svojim obyvateľom, ale aj turistom. Podľa starostov spojených obcí je to naozaj zaujímavá stavba, ktorá veľa hovorí o našej histórii.
Obranné valy, ktoré dalo vybudovať v roku 1578 tešínske knieža Václav III. Adam sa rozprestierajú na území troch štátov - Čiech, Poľska a Slovenska. Ide o systém obranných objektov a priekop. Len do kysuckej obce Čierne zasahuje približne 1,5 km tejto stavby. Tu sú dobre rozoznateľné tri reduty, pomenované podľa starých máp ako Vorposten, Wachthaus a Skowronka. Na konci valov v časti Latoňka je pomerne dobre zachovaná aj hlavná hviezdicovitá pevnosť - Malé Šance, inde spomínané aj ako Hajdúcke Šance.
Pracovali v teréne aj vo vojenskom archíve
V minulosti túto historickú oblasť ohrozovala výstavba diaľnice. Podaril sa im však veľký krok. Presvedčili investora, aby ju odklonil. Veľké obranné systémy teda mohli pomôcť odkryť svoju minulosť v celej svojej kráse.
Šimurdová prezradila, že okrem skupiny archeologických pracovníkov, ktorí odkrývali minulosť priamo v teréne, vo vojenskom archíve vo Viedni pracovali traja historici z Tešinského múzea v Českom Tešíne, z Kysuckého múzea v Čadci a Štátneho archívu v Bytči, ktorí ju hľadali v rôznych dokumentoch.
„Všetky nálezy, ktoré sa pri tomto výskume našli, sú uložené v Kysuckom múzeu v Čadci a po ich odbornom spracovaní budú využité na expozičnú a inú činnosť,“ povedala Šimurdová. Včera zorganizovali v Čadci odbornú konferenciu, na ktorej odborníci odprezentovali výsledky svojej práce.
„Na záver by som chcela podotknúť, že objekty patriace do tohto pevnostného systéme ktoré sa nachádzajú v Čadci - Milošovej, Svrčinovci a Čiernom, sú o to vzácnejšie, že sú jediným svedkom starších čias v tomto, na pamiatky tak chudobnom regióne a preto by sme mali venovať ich ochrane, ale aj poznaniu viac našej pozornosti. Tiež pri tejto príležitosti chcem poďakovať všetkým ktorí svojou prácou a pomocou prispeli k posunutiu vedomostí o histórii tohto regiónu trochu ďalej, najmä však kolegom, starostom obcí Svrčinovec a Čierne, ako aj obyvateľom obce Čierne, ktorí svojou prácou napomohli pri prácach na redute,“ dodala Šimurdová.