TURZOVKA. Poslanci mestského zastupiteľstva v Turzovke nemali minulý rok rovnaký názor na zriadenie mestskej polície. Na jednom z vlaňajších zasadnutí schválili kúpu policajného vozidla a z rozpočtu vyčlenili peniaze na personálne či technické zabezpečenie polície, neskôr jej zriadenie neschválili. Situácia sa opäť zmenila v decembri.
„VZN o mestskej polícii schválilo zastupiteľstvo vlani na decembrovom zasadnutí, do účinnosti vstúpilo od 1.1.2012. Primátor mesta vymenoval komisiu, ktorá bude ďalej koordinovať a zabezpečovať spustenie mestskej polície do praxe. Prvoradým krokom bolo vypísanie výberového konania na uchádzačov. Plánujeme zostaviť dve dvojčlenné hliadky a dispečing, ktorý chceme v rámci projektu chránenej dielne na obsluhu kamerového monitorovacieho systému obsadiť uchádzačmi ZPS a ZŤP. Náklady by sme teda pokryli z prostriedkov ÚPSVaR,“ informuje viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka.
Príjmu aj nových uchádzačov
Jedna hliadka by sa mala transformovať z inšpektorov verejného poriadku, druhá z nových uchádzačov. Všetci musia splniť podmienky stanovené zákonom, fyzické testy a psychotesty. Nasledovať bude povinná odborná príprava kadetov organizovaná ministerstvom vnútra a skúšky. Absolventi musia predložiť osvedčenie o odbornej spôsobilosti.
Mestská polícia by mohla začať v Turzovke fungovať v júni. Z rozpočtu plánujú na ňu vyčleniť približne 65 - 70 tisíc €. Viceprimátor hovorí, že ochrana a bezpečnosť obyvateľov a udržanie verejného poriadku by malo byť jednou z hlavných priorít každej obce či mesta: „Tie, ktoré nemajú vlastnú MsP, si musia tieto služby prenajímať z iných, väčších miest, alebo sa len bezmocne prizerať narastajúcemu vandalizmu, anarchii v doprave, nerešpektovaniu zásad ochrany životného prostredia, svojvoľným stavebným aktivitám, pouličnému predaju a iným nežiaducim prvkom vo verejnom poriadku.“
Vandalizmu je čoraz viacej
Práca štátnej polície na úseku verejného poriadku podľa Kobolku úplne absentuje. „Je skôr zriedkavosťou vidieť v súčasnosti nejakého policajta, ktorý by sa pešo prešiel a skontroloval, či v reštauračných zariadeniach už počas dopoludnia alebo večer nesedia školopovinné deti a všetci, ktorí majú načapované pivo alebo iný alkohol, majú 18 rokov. Či bezdomovci alebo iní asociáli nepopíjajú, neležia na lavičkách v parkoch, na staniciach a podobne. Štát tieto, pre obce potrebné činnosti, akosi prehliada s odvolaním sa na obecné polícia,“ vraví.
Každá obec či mesto sa podľa jeho slov stretáva s tým, aký nástroj použiť na verejný poriadok, na čoraz väčší vandalizmus a intoleranciu medzi ľuďmi, dopravný chaos tak v osobnej ako aj v nákladnej doprave. „U nás ide napríklad aj o známe zvozy dreva, ktoré niekoľkokrát prevyšujú povolenú nosnosť a ničia obecné i štátne cesty, „zvieraciu“ agendu psíčkarov (ich neprihlásené chovanie v bytových domoch, venčenie okolo detských ihrísk...), divoké skládky odpadu, čierne stavby, nedovolený podomový a pouličný predaj, drobné napadnutia a šikanovanie medzi deťmi, požívanie alkoholu mladistvými a mnohé ďalšie spoločenské neduhy, ktorých vymožiteľnosť riešenia sa v súčasnosti nebezpečne približuje k nule,“ vysvetľuje.