NESLUŠA. Keď v Nesluši pred dvomi rokmi zriaďovali sociálny podnik išlo im najmä o to, aby pomohli svojim nezamestnaným obyvateľom. Prácu v ňom našlo 16 ľudí. „V tom čase to bola jediná možnosť, ako dostať prefinancovanie aspoň časti nákladov na mzdy od štátu. Štát prispieval na mzdy 50 percent,“ informoval starosta Nesluše Marián Chovaňák. Sociálny podnik v Nesluši mal štyri oddelenia – Dom ošetrovateľskej starostlivosti, tkáčsku a keramikársku dielňu, oddelenie životného prostredia a vodohospodárstva a stavebnú výrobu. Ukázalo sa však, že spomínaný spôsob bol nerentabilný. Po sociálnom podniku prišli z vlády iné, oveľa prijateľnejšie výzvy.
Obec na podnik doplácala
„Päťdesiatpercentná spoluúčasť je pre nás neprijateľná. Najmä po tom, čo nám opäť skrátili podielové dane a príjem do obecnej pokladnice opäť klesol,“ povedal Chovaňák. Preto sa rozhodli využiť aj ďalšie výzvy a zamestnali deviatich ďalších pracovníkov aj v rámci regionálneho rozvoja, na ktorých mzdách sa spolupodieľali len dvadsaťpercentnou spoluúčasťou a neskôr si prácu na pol roka našlo aj sedem pracovníkov, ktorí robili protipovodňové opatrenia. Tu mala obec len päťpercentnú spoluúčasť.
„Tu vidieť, aký je sociálny podnik pre nás nevýhodný. Veď len jedno z oddelení - Dom ošetrovateľskej starostlivosti, stál našu pokladnicu viac ako 50 000 eur,“ vysvetlil starosta. V DOS zriadili aj chránené dielne. Ani to však neznížilo naň náklady. Hrozilo preto, že so sociálnym podnikom budú musieť zatvoriť aj DOS. „Našťastie, bol schválený nový zákon o novom spôsobe financovania takýchto zariadení. Ak o niečo zvýšime príspevok od obyvateľa zariadenia, s takýmto prefinancovaním ho budeme môcť v obci nechať,“ konštatoval starosta. Povedal, že by bol nerád, ak by tak museli urobiť, lebo zariadenie, ktoré má kapacitu desať ľudí je plné a jeho obyvatelia si už na prostredie i personál zvykli. Museli by sa opäť sťahovať.
Museli si zobrať úver
„Nemyslím si, že by sme tým, že sme zatvorili sociálny podnik, urobili zlý krok. V zamestnávaní našich obyvateľov plánujeme pokračovať aj ďalej. Čakáme, aké výzvy prídu z úradu vlády a samozrejme, že ich využijeme. Veď len za minulý rok sme zamestnali aspoň na čas tridsaťpäť obyvateľov, ďalší približne dvadsiati vykonávajú aktivačné práce,“ vysvetlil Chovaňák.
Udržanie dvojročného chodu sociálneho podniku, pretože práve na takú dobu sa zmluvne zaviazali, stáli obec nemalé finančné prostriedky. Odčerpal z pokladnice až toľko peňazí, že si obec musela zobrať na preklenutie zlej finančnej situácie kontokorentný úver vo výške 46 000 eur. „Tento rok preto vzhľadom na našu finančnú situáciu bude rokom úsporných opatrení. Na prvom mieste je splátka úveru. Aj preto musíme odsunúť na druhú koľaj väčšinu investičných akcií, ako je úprava ciest a podobne. Vytvorili sme aj nejakú finančnú rezervu, pre prípad, že by sme potrebovali preklenúť ťažšie obdobie. Najväčšou investičnou akciou v obci ostáva preto odkanalizovanie, ktoré je však akciou SEVAKU,“ dodal starosta. Kanalizáciu buduje v Nesluši akciová spoločnosť v rámci projektu Odkanalizovanie Dolných Kysúc a v obci rátajú s tisíckou prípojok.