Pri príležitosti 20. výročia MY Kysuckých novín vyberáme archívny text
So spomínaným ostrovom sa tento Kysučan stretol opäť vo filme Tisícročná včela, kde mal Jozef Kroner, ktorý sa rovnako ako on narodil v Staškove, verného štvornohého kamaráta Zanzibara a na slnečný Madagaskar sa často vybral aspoň v myšlienkach.

„Tieto pocity z detstva som nosil v sebe, až som sa v dospelosti začal viac zaujímať o Mórica Beňovského. Nielen ako kráľa Madagaskaru, ale aj o človeka, ktorý v tej dobe veľa dokázal. Zrejme bol jeden z prvých ľudí na svete, ktorý navštívil štyri kontinenty - Európu, Áziu, Afriku i Ameriku. Je jasné, že v Beringovej úžine sa plavil sedem rokov pred Jamesom Cookom, čo v nedávnej dobe priznali aj západní historici.
Stretol sa s rôznymi osobnosťami 18. storočia, napríklad francúzskym kráľom Ľudovítom XV. a americkými prezidenti Washingtonom a Franklinom. Keď si uvedomíme, že Beňovský ako štyridsaťročný navštívil dvakrát Ameriku a Afriku, musel veľa času stráviť na mori. Z toho vyplýva, že bol nielen dobrý vojak, politik, obchodník, ale aj dobrý námorník,“ vysvetľuje nadšenec.
Na Madagaskar sa vybral už v roku 2007
Pri retrospektíve Stanislav spomína slovenských nadšencov generála Miroslava Štefánika, ktorí cestujú po svete a zachraňujú svedectvá, kde pôsobil. Na jednej dokumentárnej akcii sa zúčastnil aj on a práve vtedy začal rozmýšľať nad tým, prečo sa nedostáva takej pocty aj ďalšiemu významnému krajanovi Móricovi Beňovskému. Zistil, že zhruba pred desiatimi rokmi slovenský historik Miroslav Musil a cestovateľ František Kelle navštívili Madagaskar, aby lokalizoval hrob cestovateľa. Rozhodol sa, že na ostrov vycestuje aj on.
“Po príchode domov som odkázal jednému ústavnému činiteľovi, že by bolo vhodné dať hrob Mórica Beňovského do poriadku. Dostal som strohú odpoveď, že v štátnom rozpočte nie sú na to finančné prostriedky, snáď sa nájdu v budúcnosti. Takáto odpoveď ma samozrejme neuspokojila, naopak, rozčúlila. V tú chvíľu som sa rozhodol, že pamätník zhotovím sám
„
„V roku 2007 som zorganizoval prvú expedíciu, na ktorej sa spolu so mnou zúčastnili priatelia z Čiech, Nemecka i spolurodák zo Staškova Štefan Cisárik. Bolo ťažké niekoho zohnať, pretože každý sa obával o bezpečnosť a zdravie. Cieľom prvej expedície bolo navštíviť pôvodný hrob Mórica Beňovského v džungli, v dedinke Ambodirafia. Po náročnej ceste sme prišli na miesto posledného odpočinku, kde som zistil, že pomník Beňovského vybudoval občan Maďarskej republiky a stálo na ňom, že ide o uhorského rodáka.

Samotný pamätník mi pripomínal požiarny hydrant. Vtom momente ma napadlo, že osobnosť, ako bol Beňovský, si zaslúži väčší obdiv a dôstojnejší pamätník,“ spomína. Pri prvej návšteve Madagaskaru sa zoznámil s nemeckým zubným lekárom Berndom Zsocke a jeho manželkou, ktorí žijú v meste Antalaha, ktoré je vzdialené od hrobu približne 50 km. Spomínaní manželia sa takisto zaujímali o osud Beňovského. Nie náhodou majú doma uschované tri pôvodné delá z obdobia jeho kraľovania.