KYSUCE . Kysuce sú niekoľko dní zasypané tonami snehu. Ulice v mestách lemujú vyše dvojmetrové biele mantinely. V centre Turzovky a po mostoch jazdia kvôli kopám snehu už len v jednom smere, doprava v jadre skolabovala. Po uliciach chodia ľudia s novými lopatami. Samosprávy ani ľudia už nemajú kde odhadzovať sneh. Na Kysuciach stále sneží a sadá hmla. Vyzerá to ako biela tma.
„Musíme sa nejako vyhrabať. Však to vidíte. Stála jedenásť eur, hádam niečo vydrží,“ hovorí Turzovčanka v centre mesta: Striedavo pozerá na lopatu so štítkom a ukazuje na vysoké kopy snehu, ktoré vyplnili takmer polovicu plochy okolo mestského úradu.
Takmer 25 obcí v oblasti vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Hasiči, vojaci a miestni už vyhrabávajú po Klokočove aj zasypanú Turzovku. Popoludní prišla na pomoc aj vojenská ťažká technika.
Hrozí nedostatok naftyRegiónu s takmer 30-tisíc obyvateľmi hrozí, že ich doslova zasype sneh. Vedenie Turzovky a čerpacie stanice avizujú, že ak štát lepšie nezabezpečí prejazdnosť hlavných ciest, dôjdu zásoby nafty a stroje, ktoré zachraňujú mesto a obce, odstavia.
„Štátne cesty neudržiavajú dobre, viazne zásobovanie potravinami a pohonnými hmotami. Nafta dochádza. Meteorológovia hovoria, že bude snežiť minimálne dva dni. Čerpacích staníc je v regióne málo a tie, ktoré sú, nevedia, či sa k nim nafta dostane. Došlo by k totálnemu kolapsu. Stroje by zastali a mesto by zasypalo,“ hovorí viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka.
Koordinácia v regióne viazne. Kobolka a starostovia sa dozvedeli, že zasadá krízový štáb v Čadci len z médií. Z obvodného úradu sa nedozvedeli ani to, či vôbec armáda reagovala na výzvy o pomoc.
„Chýba spätná väzba, komunikácia viazne. Úrady nevyhlásili mimoriadnu situáciu pre celú oblasť, hoci všetky mestá ju už majú,“ unavene dodáva viceprimátor Turzovky.
Starostovia a primátori vyzývajú vládu, aby urýchlene oblasti pomohla mimoriadnymi dotáciami aj technikou, tak ako pri podobnej kalamite v roku 2006.
Kobolka odhaduje, že náklady obciam stúpajú o desať tisíce eur, lebo si služby objednávajú u súkromníkov. „Starosta zo zasypaného Makova sa nevedel dočkať frézy. Musel si ju objednať z Čiech. Za deň a noc má faktúru okolo sedem tisíc eur,“ hovorí o skúsenostiach kolegov z okolitých obcí viceprimátor Turzovky.
Po oteplení sa Kysučania obávajú ďalších strát. Pred piatimi rokmi sneh zvalil autobusovú stanicu, telocvičňu a polámal strechy.
Česi nezvládli hraničný priechod
Kalamita
Kritické miesta
hraničný priechod Svrčinovec bol značnú časť dňa zatvorený, popoludní ho opäť otvorili,
na Čertovici stále padali lavíny, horský priechod bol uzavretý,
železničná doprava z Čadce smerom do Česka stála,
v Prešovskom a Žilinskom kraji nemajú viaceré obce pitnú vodu.
Rádiá hlásili v piatok striedavo. Hraničný priechod s Českou republikou Svrčinovec je uzavretý pre kamióny, o hodinu, že je prejazdný a o ďalšiu bol znovu uzavretý.
Problémy spôsobovalo nedostatočne udržiavané, asi pol kilometrové, stúpanie na českej strane a kamionisti, ktorí blokovali cestu.
Okresný policajný riaditeľ z Čadce chodil v piatok ráno okolo kamiónov, intenzívne mával rukami a vyzýval vodičov, aby pokračovali.
Každú chvíľu znovu hrozilo skríženie kamiónov a upchatie cesty. Šéf polície hovorí, že viac ako dvadsať policajtov za 24 hodín sprejazdňovalo Svrčinovec. Podarilo sa to okolo druhej ráno. Niektorí vodiči čakali viac ako jeden deň.
„Na našej strane bola asi tridsaťkilometrová a na Českej okolo 40 kilometrová kolóna. Kamióny tam stáli na ceste v dvoch pruhoch a čakali. Momentálne to ide,“ opisoval situáciu z noci na ráno policajný riaditeľ.
Pri Krásne nad Kysucou stála v piatok znova približne kilometrová kolóna kamiónov. Vodiči pozorne počúvali dopravné správy a nervózne obíjali ľad zo stieračov.
„Stojíme tu len chvíľu a dúfam, že sa už pohneme,“ reagoval poľský vodič a pozrel sa kdesi nad seba. Možno na sneh, možno ešte ďalej.
Ďalší Poliak už taký optimista nebol. „Ku..a, Ku..a... Nemal som ísť,“ zasipel Poliak. Znova zopakoval nadávku, pravdepodobne adresovanú sebe a pokračoval. „Kolega mi telefonoval, aby som nešiel, že tu mrzol skoro 40 hodín.“
Cestou z Turzovky už rádiá znova hlásili, že Svrčinovec je uzavretý.
Lopaty idú na odbytNiekoľko kilometrov pred zasypaným Klokočovom vystavuje predajňa rozličného tovaru pred dverami lopaty a nástroje na odhadzovanie snehu. Predavačka hovorí, že ich teraz ľudia kupujú viac. Starší pán si práve vyberá medzi hliníkovou a umelou lopatou. Vybral si hliníkovú.
„Choďte do Klokočova, tam ich potrebujú viac,“ dodal a odišiel s novou lopatou.
Kysucké cesty sú zasnežené, chodníky zmizli úplne. Nebezpečne splývajú. Ľudia uskakujú do závejov, aby sa uhli autám na zúžených cestách.
V Svrčinovci mladá žena vyhrabáva auto spod snehu. Nevidno z neho takmer nič. Svrčinovčan hovorí, že toľkoto snehu nenapadalo za posledných päťdesiat rokov. Z parkoviska pri ceste vidno len tabuľu a na cintoríne trčia len vrchy krížov, zvyšok je pod snehom.
Neďaleký Klokočov je zasypaný. Ešte pred dedinou zhadzujú muži zo strechy takmer dvojmetrové haldy snehu. Domy v obci už nemajú dvory, len úzke chodníky na jednu lopatu. Zapadnutý je aj linkový autobus. Všade sú zasnežení unavení muži a ženy s lopatami, ktorí už nemajú kde odhadzovať sneh.
Azda najvýstižnejšie situáciu na Kysuciach charakterizoval jeden z Klokočanov. „Tu sú len dve ročné obdobia. Zima a skur...á zima.“
Na pôrod čaká pod snehomDo pôrodnice by sa budúca mamička dostala len na sánkach.
BRATISLAVA. Sneh ju odrezal od sveta, pritom má každú chvíľu rodiť. Michaela Birkusová z osady Suchá nad Kysuckým Novým Mestom však nepanikári.
„Keby som sa musela veľmi súrne dostať do pôrodnice, manžel so susedom ma prenesú jeden a pol kilometra na sánkach,“ približuje svoj evakuačný plán.
Iným dopravným prostriedkom sa do dediny Nesluša, ktorej súčasťou je osada Suchá, nedá dostať. Okolo jej chalupy je až poldruha metra snehu, ktorý siaha do polovice okenných rámov.
„Je to romantika,“ pochvaľuje si. „Každý deň príde z dediny traktor, ktorý nás odhrabe, ale naším autom sa nedá vyjsť.“ Birkusovci si okolo domu robia len cestičky, aby sa mohli dostať k drevu.
Hoci mamička nie je v strese, priznáva, že lepšie by bolo, keby očakávala bábätko v paneláku u rodičov v Kysuckom Novom Meste. „Keďže pôrod máme o štyri týždne, možno skôr, tak to tak neriešime.“
Do mesta sa chystá až túto nedeľu, lebo manžel musí pracovne na dlhšie odísť z domu.
Ján Krempaský
Sneh dosiahol rekordSnehová pokrývka mala v Čadci výšku 104 centimetrov, najviac u nás od roku 1921, keď začali merať.
BRATISLAVA. Za dva dni padli v Čadci dva snehové rekordy.
V piatok ráno podľa meteorológa Pavla Faška zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v meste namerali novú rekordnú výšku snehu. „Celková snehová pokrývka bola na úrovni 104 centimetrov, čo je najvyššia hodnota od obdobia merania.“
Ide podľa neho o 91ročný rekord, lebo výšku snehovej pokrývky na Slovensku systematicky merajú od roku 1921.
Najmä na severnom Slovensku by podľa meteorológa Pavla Beráneka malo snežiť aj dnes. Ešte viac však v nedeľu. Na juhu oblačnosť prinesie dážď.
„Denná teplota bude v sobotu aj v nedeľu vystupovať na mínus dva až tri stupne,“ predpovedá Beránek. Na juhozápade a čiastočne na juhu Slovenska, však môže byť podľa neho až plus päť stupňov Celzia.
Hoci snehu už podľa meteorológa nepripadne tak veľa, ako v uplynulých dňoch, nevylúčil, že nemôže spôsobiť kalamitu.
Naopak, záplavy, napriek otepleniu najmä na juhu Slovenska, nie sú podľa Beráneka pravdepodobné.
(jkr)
Autor: FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK