dolia. Spojili ju s krstom či uvedením do života a s autogramiádou.
ŽILINA. Slávnostného aktu sa zúčastnili predstavitelia médií, hostia, ale aj viaceré známe osobnosti kraja a okolia. Medzi prítomnými nechýbal primátor Žiliny Igor Choma, správca Kysuckej kultúrnej nadácie v Bratislave Dušan Mikolaj, pracovník Slovenského literárneho ústavu v Martine Milan Gonda, zástupca Vydavateľstva Matice slovenskej v Martine Igor Sokolík, hovorca Slovenskej národnej knižnice Igor Válek, predseda odbočky Spolku slovenských spisovateľov Anton Straka, riaditeľ Knižného centra v Žiline Michal Horecký a ďalší. Podujatie moderoval redaktor Slovenskej televízie (RTVS) Milan Matušinský.
V úvode privítal hostí, ktorí čoskoro zaplnili priestor stálej expozície. Postupne odovzdal slovo viacerým rečníkom. Spisovateľ a literárny kritik Milan Gonda vo svojom vystúpení zhodnotil Hrubého doterajšie dielo. Osobitne sa upriamil na jeho dobrodružný román pre deti. Zdôraznil autorove úsilie o skĺbenie prirodzeného a imaginárneho, t. j. virtuálneho sveta v príbehu detí, ktoré zažili veľké prázdninové dobrodružstvo.
Spisovateľ a básnik Anton Straka apeloval na hodnoty v živote človeka, lebo tie sa neustále strácajú. Hrubého knihy a celú jeho tvorbu označil za jednu veľkú „bránu do zabudnutého údolia“, teda do sveta hodnôt, nenávratne zanikajúcich v prúde času. V podobnom duchu sa nieslo vystúpenie básnika a literárneho kritika Igora Válka. Autor Ladislav Hrubý potom v krátkom príhovore okrem iného prezradil, že sa mu splnili naraz dva veľké sny – podarilo sa mu vydať detský dobrodružný román, ktorého dejovú myšlienku nosil pomerne dlho v sebe, a knihu mu ilustroval akademický maliar Stanislav Lajda. Tak vznikol po stránke formálnej (výtvarnej) i obsahovej podmanivý, plnohodnotný knižný celok.
V závere podujatia Milan Matušinský uviedol detskú knihu do života, a to pokrytím jej obalu snehovou vrstvou. Okrem početnej novinárskej obce pri tom asistovali autor diela Ladislav Hrubý a riaditeľ Považskej galérie umenia Milan Mazúr.
Autor: mm