Na Kysuciach je po niekoľkých dňoch opäť mimoriadna situácia. Haldy snehu sa topia. Na zamrznutých riekach sa lámu veľké kryhy ľadu a upchávajú korytá.
KYSUCE . Prívalové ľadové vlny v niektorých kysuckých obciach strhávali mosty. Slovenský hydrometeorologický ústav upozornil na riziko vzniku ľadových povodní. Takmer dvadsiatka obcí na Kysuciach, Považí a v Orave už vyhlásila mimoriadnu situáciu.
V priebehu niekoľkých týždňov sa na Kysuciach vystriedali teploty od okolo mínus tridsať stupňov Celzia po plusové hodnoty. Počas silných mrazov pokryli rieky vrstvy ľadu, a potom Kysuce zasypali takmer dva metre snehu. Obce vyhlásili mimoriadnu situáciu. Keď prestalo snežiť a situácia sa stabilizovala, prišli teploty nad nulou. Sneh sa topí, ľad na riekach praská, kryhy sa hromadia niekde až do výšky dvoch metrov a hrozia povodne.
Krízové štáby na Kysuciach každú chvíľu vyhodnocujú aktuálny stav. Tvrdia, že ťažké mechanizmy už nestačia na kopiaci sa ľad. Na niektorých miestach, napríklad pri Dunajove, uvažujú aj o použití výbušnín na odstreľovanie ľadu.
Dunajovu hrozila evakuáciaStarostka Dunajova neďaleko Čadce Milada Chlastáková ešte v sobotu uvažovala nad evakuáciou takmer polovice obyvateľov vyše tisícovej obce, ktorým hrozilo zatopenie. V nedeľu sa situácia na kompletne zamrznutej rieke Kysuca stabilizovala, pohotovosť v Dunajove zostala.
„Ak to zostane takto, tak nebudeme evakuovať. Ďalšie zátarasy sa tvoria v Čadci-Horelici. Neviem, čo sa stane, keď sa to spustí,“ obáva sa starostka.
Zatiaľ je rieka Kysuca viac atrakciou, ako živlom, ktorý berie domy a mosty. Ľudia z okolitých obcí chodia na most, sledujú rieku a fotia. Ale tak isto to vyzeralo aj v Zborove nad Bystricou na rieke Bystrica a o hodinu už miestni nakrúcali železný most valiaci sa dolu riekou.
Koryto Kysuce pokrýva na približne dvoj kilometrovom úseku súvislá vrstva špinavého ľadu, kusy dreva aj menšie stromy. Násyp na brehu má asi tri metre, napriek tomu nikto nevie s istotou povedať, či sú neďaleké bytovky Dunajova v bezpečí.
Koryto Kysuce pokrýva na približne dvoj kilometrovom úseku súvislá vrstva špinavého ľadu.
V Zborove príval zničil a poškodil tri mostyRieka Bystrica v Zborove vyzerala v nedeľu skôr ako potok. To, čo sa dialo v sobotu, dokazujú už len betónové piliere bez približne 70 metrového železného mostu.
Pani Šľapková pozerala aj včera z okna domu, ktorý od prívalovej vlny delil azda len jeden meter. „Čo sme mali robiť, len sme sa pozerali, ako sa okolo nás valí voda.“
„Počul som hukot. Vybehol som to nakrútiť. Keď som videl tú masu, mal som zimomriavky. Ešte kúsok a strhlo by nám to dom,“ opísal situáciu 18-ročný mladík, ktorého zábery valiacej sa ľadovej triešte a plávajúceho železného mostu obleteli Slovensko.
To, čo sa dialo v Zborove v sobotu, dokazujú už len betónové piliere bez približne 70 metrového železného mostu.
Zborovčan Jozef Jedinák stál na moste, ktorý dnes už neexistuje a odháňal malých chlapcov od nebezpečenstva. O pol hodinu už z mostu utekal aj on. „Najprv sa objavila vlna, taká bariéra s ľadom. Mohla mať také dva tri metre. Most vibroval, ale držal. Išlo to ako uragán. Keď začalo most brať, ušiel som na breh,“ hovorí 73-ročný rodák zo Zborova.
O dva kilometre ďalej stáli mladí ľudia na brehu a nakrúcali si ľadovú rieku. Po chvíli jeden z nich hovorí: „To je zborovský most,“ a ďalší sa obával, ako sa dostanú na druhú stranu. Kovový most totiž narazil do lávky a lámal sa ako zápalky.
Starosta Zborova nad Bystricou Juraj Halvatý zratúva škody. Jeden most zničený, dva poškodené. Škody odhadol na asi 300 tisíc eur, čo je viac ako ročné príjmy obce.
„Nič podobné som ešte tu nezažil. Celé to trvalo len tridsať minút. Voda sa valila, potom opadla a už sme mohli len plakať. Hlavne, že sa nikomu nič nestalo,“ hovorí mladý starosta. Peniaze na opravu mostov nemá, o podporu požiada štát.
Meteorológ: Ľudia musia ešte rátať s povodňamiMeteorológ Peter Jurčovič predpovedá najmä koncom týždňa otepľovanie. Situácia sa môže zopakovať.
Ako sa bude vyvíjať počasie počas tohto týždňa?
- Prudké topenie snehu by sa mohlo zopakovať, ale nie v najbližších dvoch dňoch. Jedna dve noci budú ešte poriadne mrazivé. Sneh a ľad sa prestanú topiť a všetko zatuhne.
Od stredy sa už budú denné teploty pohybovať okolo dvoch, troch stupňov a v piatok stúpnu na severe na plus šesť aj viac stupňov.
Rieky sú zamrznuté, hrozia nám s otepľovaním ľadové povodne?
- Povodne hrozia v celej Európe. Nedá sa povedať presne, kedy a kde sa to stane, závisí to od lokálnych podmienok. Ľudia musia najbližšie dva týždne rátať s tým, že môžu prísť povodne.
Daniel Vražda
Autor: Foto SME – Ján Krošlák