Situácia na rieke Kysuca je zatiaľ stabilizovaná. Pri stredajšom oteplení by sa však všetko mohlo zmeniť. Kysuckí starostovia a primátori dnes na zasadnutí Krajskej povodňovej komisie na Obvodnom úrade v Žiline hovorili o rôznych alternatívach a možnostiach riešenia krízovej situácie s ľadochodmi.
ČADCA. Dnes sa uskutočnilo na Obvodnom úrade v Žiline zasadnutie Krajskej povodňovej komisie, na ktorom sa zúčastnili aj niekoľkí kysuckí starostovia.
Hovorili o ďalších postupoch a možnostiach riešenia povodňovej situácie na rieke Kysuca. Prednosta žilinského Obvodného úradu Ján Sága informoval, že situácia na toku Kysuce je zatiaľ stabilizovaná. Tiež vysvetlil, prečo rozhodli, že ľadové kryhy neodstrelia.
„Korytá riek sú len ťažko priepustné, čo je následkom predošlých povodní. Ak by sa ľadovce odstrelili, situáciu by to vôbec nevyriešilo. Len by sa posunuli ďalej,“ povedal na margo problému primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa, ktorý sa tiež zúčastnil na zasadnutí povodňovej komisie v Žiline. Podľa neho sú rieky po minuloročných povodniach len ťažko priechodné. Tam, kde bolo koryto čisté, ľadovce nezastavili.
„A to je vizitka štátu a jeho organizácií. Povodie Váhu, správa ciest či hasiči – všetky tieto štátne organizácie nie sú vybavené na podmienky, v ktorých žijeme. Korytá riek nie sú preto dôsledne vyčistené, a každý rok nás strašia povodne,“ pokračoval Grapa.
Podľa kysuckých starostov treba zmeniť aj legislatívu. Korytá riek nemôžu dôsledne čistiť, pretože sa proti tomu ozývajú rybári a rôzni ochranári. „Niekedy sa nám zdá, akoby boli viac chránené ryby, vtáky a iné živočíchy ako my ľudia, a potom vznikajú takéto situácie,“ hovoria.
Na celom toku rieky Kysuce vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Situácia je síce zatiaľ stabilizovaná, podľa meteorologičky, ktorá sa tiež zúčastnila zasadnutia v Žiline by sa všetko mohlo zmeniť už v stredu, kedy hlásia oteplenie. „V Krásne držíme nepretržitú službu. Ak by sa totiž ľadochody v Horelici pohli, mohlo by sa to skončiť zle pre nás. Koryto rieky totiž na niekoľkých miestach je len ťažko priechodné,“ skonštatoval Grapa.
Podobnú situáciu zažili v meste v sobotu, kedy sa k nim prihrnuli ľadovce z rieky Bystrice a zastavila ich ešte stále zamrznutá Kysuca.
„U nás to bolo o to horšie, že v centre mesta máme sútok dvoch riek. Hrozilo, že vytopí celé sídlisko,“ povedal primátor Krásna. Na sobotu so strachom spomínajú aj obyvatelia spomínaného sídliska. „Pozerali sme cez okno a neverili vlastným očiam. Valila sa voda plná obrovských ľadovcov. Zrazu zastavila a začala rýchlo stúpať. Také niečo som ešte nikdy nevidela,“ povedala pani Mária, ktorá na sídlisku, blízko rieky, žije už takmer tridsať rokov.
Evakuácie sa boja aj obyvatelia bytoviek v Dunajove, ktorých od Kysuce plnej ľadochodov delí len malá hrádza. Tí sú v ohrození stále. Hoci hladina Kysuce klesla, cez víkend zažili kritickú noc. Hrádza začala presakovať. Obyvatelia bytoviek boli pripravení na prípadnú evakuáciu.
„Báli sme sa, a ešte stále sa bojíme. Každé ráno s mamou kontrolujeme či nemáme niekde vodu. Bývame totiž na prízemí. Už by som chcel, aby boli ľadovce preč. Vždy keď sa pozriem na rieku, mám strach. Sú stále tam,“ povedal trinásťročný Andrej, ktorý býva v prízemnom byte v Dunajove s mamou a sestrou.
Kysučania sa obávajú o svoje domy. A sú rozhorčení z prístupu, aký zaujal k nim štát. „Keď je už po kalamite príde tu niekto, pozrie, pokritizuje, prípadne sľúbi nejaké peňažné prostriedky. My však nechceme od štátu nič iné, len aby poriadne zabezpečil svoje zložky tak, aby boli schopné adekvátne zasahovať v takýchto a podobných situáciách,“ dodal Grapa.