ČADCA. Tohtoročná zima stála kysuckých starostov a primátorov nejednu prebdenú noc, veľa nervov. Navyše po nej ostala riadna diera v obecných a mestských pokladniciach. A to ešte neskončila. Ľadochody, našťastie, spokojne odplávali, starostovia však na vavrínoch nezaspali. Teraz zistia, či protipovodňové aktivity, ktoré minulý rok v svojich obciach robili, budú mať svoj efekt. Topenie takého veľkého množstva snehu sa ešte nikdy nezaobišlo bez následkov. Na rok 2010 si väčšina z nich pamätá ako na kritický. Povodne, ktoré vtedy zapríčinili obrovské škody, dodnes cítia aj obecné pokladnice. Kvantá snehu, ktoré prednedávnom zapríčinili kalamitnú situáciu ich strašia, všade kde sa pozrú.
„Som veľmi rád, že to takto dopadlo a problém s ľadochodmi vyriešila príroda. Musíme však ostať v pohotovosti. Ak sa začne príliš otepľovať, čaká nás ďalšia kalamita. Tentoraz povodňová,“ povedal primátor Krásna Jozef Grapa.
Hoci dolnokysucká obec Radoľa nebola v priamom ohrození ľadochodmi, jej starosta Anton Tkáčik tiež niekoľko nocí nespal pokojne. „Obával som sa, že sa ľadochody, ktoré stáli od Poviny až ku Kysuckému Lieskovcu, pohnú. Ak by ich zastavil kysucký most, náš Vadičovský potok by nemal kde odtekať a nás by čakali záplavy. Ale to bol už ten najkatastrofickejší scenár pre nás. I keď reálny,“ povedal Tkáčik.
Najhoršie na tom boli v Zborove nad Bystricou. Tam nielenže ľadovce zničili most a poškodili ďalšie dva, ohrozená je aj futbalová sezóna. Most vedúci k futbalovému štadiónu je poškodený natoľko, že prechod po ňom je nemožný. „Zborov bol vždy známy futbalom a v súčasnosti má 5 družstiev, ktoré dosahujú veľmi dobré výsledky. Teraz je ohrozený aj začiatok sezóny telovýchovnej jednoty,“ povedal starosta Juraj Hlavatý. Z nedávnej dravej rieky ostal podľa neho len potôčik. Takže pri oteplení už neočakávajú od nej žiadne problémy. „Skôr bude problém na miestnych potokoch, ktoré sa snažíme spriechodniť pomocou ťažkých mechanizmov, aby voda, ktorá prichádza z hôr, odchádzala preč,“ uviedol Hlavatý.
Škody na jednom zničenom a dvoch poškodených mostoch obec odhadla na 300 000 eur. „Piliere na strhnutom moste bude treba vymeniť. Poškodená je aj polovica ďalšieho mosta a iný, za ktorým sa nachádzajú rodinné domy, má narušenú statiku. Strhnutý most bol pritom aj súčasťou cyklotrasy, ktorú buduje región Bystrickej doliny. Slúži ako spojnica k pamiatkam v centre obce a mal prilákať aj turistov, ktorí cyklotrasou z Krásna nad Kysucou prichádzajú smerom na Novú Bystricu a ďalej do Poľska,“ konštatoval starosta. Pretože obec zo zdrojov, ktoré dostáva z podielových daní a z vlastných príjmov nie je schopná mosty zrekonštruovať, požiadal starosta o pomoc pri riešení situácie premiérku Ivetu Radičovú a Vládu Slovenskej republiky. Začiatkom týždňa poslal premiérke list a dnes sa vybral do Bratislavy aj sám.
Ľadovce spôsobili vrásky aj obyvateľom Dunajova. Najmä tým, ktorí bývajú v bytových domoch v blízkosti rieky. Ľadochody spôsobili, že popod hrádzu začala podtekať voda. Povodie Váhu preto muselo situáciu vyriešiť jej podkladaním vrecami s pieskom. Ľady v Dunajove sa neúspešne pokúsili posunúť aj ťažkou technikou. Ich odstrel neprichádzal do úvahy, pretože sa nachádzali blízko obydlí. Nakoniec túto problematickú situáciu vyriešila aj tam sama príroda. Pri oteplení ľadochody jednoducho odplávali.